Zamknij

Akt chrztu Niemcewicza odnaleziony! Trafił do ursynowskiego muzeum

14:24, 25.05.2017 Kuba Turowicz Aktualizacja: 14:28, 25.05.2017
Skomentuj AW AW

Muzeum Ursynowa wzbogaciło się o trzy ważne eksponaty dotyczące Juliana Ursyna Niemcewicza. Najcenniejszym jest akt chrztu patrona Ursynowa, który jednoznacznie kończy spór o jego datę urodzenia.

Nowe eksponaty wzbogacają muzealne zbiory przy Barwnej 8, jednak najważniejsze jest to, że wyjaśniają sporne kwestie. Skąd wzięła się wątpliwość, co do daty urodzin naszego patrona?

- Potwierdzenie prawdziwej daty urodzin Niemcewicza jest bardzo ważne, bowiem do obiegu weszła, przypuszczalnie za sprawą biografii pióra księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, nieprawdziwa data, czyli 1757 rok - wyjaśnia Anna Wolska, dyrektor Ursynoteki. 

Najdociekliwsi wiedzieli, jaka jest właściwa data urodzin patrona, jednak różne wersje tworzyły zamęt - w Internecie można znaleźć kilka dat. Kierownictwo muzeum zdecydowało się na kwerendę i odszukanie aktu chrztu Niemcewicza, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

- Akt zgonu już mamy, kopia pochodzi z Paryża - oryginał został zniszczony. Brakowało cennego aktu chrztu. Ostatecznie dokument udało się odnaleźć w Narodowym Archiwum Białorusi w Grodnie - tłumaczy Jacek Okulus, kierownik muzeum.

Według tego aktu Julian Ursyn Niemcewicz urodził się 16 lutego 1758 roku. Dokument zawiera również wszystkie imiona patrona: Julian Polikarp Andrzej. Dokument spisano dopiero 5 lat po jego narodzinach, a więc w 1763 roku. Wiemy, że twórca został ochrzczony w domu - rodzice dopełnili formalności urzędowej długo po samym ochrzczeniu syna. 

W muzealnych zbiorach przy Barwnej znalazł się także autograf listu Niemcewicza datowany na 1799 roku i drugie wydanie "Powrotu posła" z 1791 roku. Na list kierownictwo muzeum trafiło dzięki internetowej informacji o aukcji antykwarycznej. 

Nowe eksponaty można było obejrzeć w trakcie ostatniej "Nocy Muzeów". Do końca czerwca zobaczymy je w godzinach pracy muzeum - w poniedziałki, wtorki i czwartki od 14:00 do 19:00, w środy od 11:00 do 15:00 i w piątki - od 10:00 do 16:00.

W Ursynotece przy Barwnej 8 podziwiać możemy także gabinet Niemcewicza odtworzony na podstawie opisów jego dworku w Elisabethtown, jego listy, wydawnictwa oraz portrety. 

(Kuba Turowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%