Zamknij

Asystentka stomatologiczna - przyszłościowy zawód

19:15, 30.06.2017 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 19:20, 30.06.2017
Skomentuj mat. promocyjne mat. promocyjne

Stomatolodzy korzystają z coraz bardziej zaawansowanych metod leczenia pacjentów. Wprowadza się nowości z zakresu implantologii, leczenia zębów w narkozie i nowoczesnych metod prostowania zgryzu. We wszelkiego rodzaju zabiegach, nawet najprostszych, lekarzowi dentyście pomaga asystentka stomatologiczna. Dlaczego jest to zawód przyszłościowy?

Charakterystyka zawodu asystentki stomatologicznej

Zgodnie z definicją asystentka stomatologiczna to osoba pracująca głównie w gabinetach stomatologicznych i współpracująca na wielu polach z lekarzem dentystą w trakcie wykonywania wszelkiego rodzaju zabiegów. Panuje przekonanie, że asystentka stomatologiczna to zawód silnie sfeminizowany, o czym świadczy między innymi jego nazwa – asystentka, nie asystent. Niemniej w gabinetach dentystycznych można też czasem spotkać asystentów dentystów, choć znacznie rzadziej niż kobiety na tych samych stanowiskach.

Kto może zostać asystentką stomatologiczną?

Asystentka stomatologiczna to zawód regulowany, który znajduje się w klasyfikacji zawodów i specjalności. Taką profesję może wykonywać osoba posiadająca wykształcenie średnie medyczne w zawodzie asystentki stomatologicznej. Szkoły policealne, m.in. w Warszawie, kształcą w tym kierunku osoby w różnym wieku i o różnej płci, a cykl nauczania trwa zaledwie rok. Przez pojęcie „wykształcenie średnie medyczne” wymagane w tym zawodzie należy rozumieć ukończenie przez daną osobę szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej posiadającej uprawnienia szkoły publicznej oraz uzyskanie przez absolwenta tytułu zawodowego asystentki stomatologicznej lub dyplomu, który będzie potwierdzał kwalifikacje zawodowe w tej profesji.

Czym zajmuje się i gdzie może pracować asystentka stomatologiczna?

Asystentka stomatologiczna może pracować we wszelkiego rodzaju gabinetach stomatologicznych, a po odpowiednim przeszkoleniu również w pracowniach implantacyjnych i protetycznych. Jej głównym zadaniem jest wspomaganie pracy dentysty na każdym etapie prowadzonych zabiegów. Dlatego od asystentki stomatologicznej wymaga się staranności, systematyczności, skupienia i podejmowania odpowiedzialności za wykonywane czynności. Przygotowuje ona miejsce pracy dla dentysty, porządkuje narzędzia stomatologiczne, preparaty i leki, podaje lekarzowi pożądane przedmioty podczas zabiegów, a także zajmuje się często ustalaniem terminów wizyt, umawianiem pacjentów czy nadzorowaniem grafików swoich przełożonych.

Jest to zawód przyszłościowy, ponieważ w gabinetach w Warszawie czy w innych dużych miastach w Polsce brakuje obecnie wykwalifikowanych asystentek stomatologicznych, chętnych do podjęcia tego rodzaju pracy.

(mat. promocyjny)

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%