Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BUDLEX-Roentgena-od-01-10-2017-do-31-12-2017

ATAK ZIMY. Czy dzielnica zdała egzamin z odśnieżania? FOTO

9 miesięcy temu    4.01.2017
Sławek Kińczyk
komentarzy 8 ocen 5 / 80%
A A A
"Odśnieżony" chodnik przy Dereniowej fot. SK

Drogowcy mówią, że z atakiem zimy nikt nie wygra - i to prawda. Nikt nie wymaga czarnych ulic i chodników natychmiast po śnieżycy. Ale czy mamy prawo wymagać, aby w ciągu kilku godzin chodniki nie były śliskie? Jeśli tak, to na Ursynowie znów drogowcy nie zdali egzaminu.

Nocna i poranna śnieżyca zmobilizowała drogowców i dozorców do wytężonej pracy. Wczesnym porankiem na ulicach Ursynowa pojawiły się pługosolarki - najszybciej na ulicach, gdzie kursuje komunikacja miejska. Opiekunowie domów ze spółdzielni i wspólnot wzięli się za odśnieżanie chodników i przejść na osiedlach. Większość z nich już po kilku godzinach od opadów śniegu jest czysta.

Są jednak miejsca, w których nie da się przejść bez ryzyka złamania nogi. Dzieje się tak głównie na chodnikach przy ulicach podległych dzielnicy.

- Jest bardzo ślisko, a przecież padać przestało już dobrych kilka godzin temu! - skarży się pan Kazimierz z Amundsena. Wyszedł z domu ok. 9:30 na chodnik przy Dereniowej. - Ciągle zalega tu śliskie błoto pośniegowe, trudno powiedzieć czy ktoś tu w ogóle odśnieżał - dodaje mieszkaniec.

Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja na ul. Dereniowej i Cynamonowej. Dlaczego te dwie ulice? Bo podczas ataku zimy na początku grudnia, drogowcy nie poradzili sobie z ich odśnieżaniem. Interweniował urząd dzielnicy. 

- Pracownik odpowiedzialny za utrzymanie zimowe ulic i chodników stwierdził na niektórych chodnikach nieprawidłowe wykonanie prac. Zgodnie z zapisami umowy, wezwał wykonawcę do usunięcia wad w wyznaczonym terminie - mówi Jakub Fiałek z ratusza.

Jak jest dziś? Najgorsza sytuacja panuje na Dereniowej po stronie Amundsena, po stronie Hawajskiej chodnik jest dobrze oczyszczony. Około godz. 10:00 chodniki wzdłuż Dereniowej były posypywane solą przez jeżdżący po nich traktorek należący do firmy odśnieżającej.

fot. powyżej: chodniki przy Dereniowej - śliski i nieodśnieżony po stronie Amundsena i odśnieżony po stronie Hawajskiej

Nie ma za to kłopotów na chodnikach w ulicy Cynamonowej - kolejnej arterii, za którą odpowiada dzielnica. Chodniki zostały gruntownie oczyszczone ze śniegu. Ułatwia to asfalt, który pokrywa chodniki.

- Jest czarno i "orła" raczej tu człowiek nie wywinie - śmieje się Mateusz, którego zapytaliśmy o ocenę stanu nawierzchni. Gorzej z dojściami do przejść dla pieszych - to przy banku PKO BP jest całkowicie pokryte pośniegową, bardzo śliską breją. Starsi ludzie skarżą się, że z obawą podchodzą do zebry. Zupełnie bez interwencji drogowców pozostał chodnik przy ul. Herbsta, również należący do dzielnicy. Tam odśnieżania w ogóle nie było, co najwyżej oszczędne solenie. Zamiast nawierzchni, którą da się przejść jest zasypana breją śliska dróżka.

fot. powyżej: ul. Cynamonowa - czyste chodniki i nieodśnieżone, bardzo śliskie dojście do przejścia dla pieszych

Na błoto pośniegowe i śliskie chodniki narzekają również mieszkańcy przechodzący aleją KEN, którą zarządza Zarząd Dróg Miejskich. O ile asfaltowa ścieżka rowerowa jest idealnie odśnieżona, o tyle na kostce chodnikowej są spore pokłady błota pośniegowego, po którym nawet młodzi ludzie poruszają się z ogromną ostrożnością. 

- Najlepiej chyba chodzić po ścieżce rowerowej, tu na pewno się nie można przewrócić. Gdyby tak chodniki były odśnieżane jak one - wzdycha pani Aldona.

fot. powyżej: chodnik na Herbsta; al. KEN: bezpieczniej chodzić po... ścieżce rowerowej

Na odśnieżanie dróg dzielnicowych i chodników ratusz wyda przez najbliższe dwa lata 4,1 mln złotych.

A jak Wy oceniacie pracę drogowców po dzisiejszym ataku zimy?

+ 4 głosów: 5 (80%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ela
9 miesięcy temu ocena: 67%  8
Sypanie ogromnych ilości soli powoduje,że chodzi się po obrzydliwym błocie, które i tak podmarza przy niskich temperaturach. Najlepiej jest odśnieżyć i posypać piaskiem, ale teraz to się nikomu nie chce tego robić.
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ krysia
9 miesięcy temu ocena: 50%  7
Nie są w ogóle odśnieżane zejścia z chodnika na ulice przy przejściach dla pieszych, np. przy Megasamie lub Pięciolinii .Z odśnieżonego przystanku wchodzi się potem w jakąś breję i łatwo ześlizgnąć się wprost pod samochód.
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ursynowianin
9 miesięcy temu ocena: 67%  6
SBM Kabaty - żałośnie :(
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jary
9 miesięcy temu ocena: 88%  5
Dlaczego popieracie sypanie solą? To dopiero drugi śnieg tej zimy, a gospodarzom budynków już odechciało się tradycyjnie odśnieżać - klatki schodowe i mieszkania są w białych plamach, psy płaczą przy każdym kroku, a buty się rozpadną przed końcem sezonu :/ Do łopat!
odpowiedz oceń komentarz 7 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ drucik
9 miesięcy temu ocena: 45%  4
Rety, niektórym to się naprawdę w d.... poprzewracało od tego dobrobytu.
odpowiedz oceń komentarz 5 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ maxiu
9 miesięcy temu ocena: 71% 3
Dobrobytu? Płacimy 4 banki na odsniezanie, kasa leci a nic z tego nie ma!
~ DD
9 miesięcy temu ocena: 71% 2
poprzerwacało? a gdybyś tak złamał nogę do kogo byś miał pretensje?
~ słodkokwaśnysos
9 miesięcy temu ocena: 29% 1
Burmistrzowi się nudzi w pracy to dodaje takie durne komentarze nasz kochany poznański drucik.
oceń komentarz 4 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji