Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A-1-FORT-KWIECIEN-do-30-04

Awantura o spaliny z tunelu. Mieszkańcy: "To eksterminacja Ursynowa!"

› bieżące 20 dni temu    6.04.2017
Sławek Kińczyk
komentarzy 50 ocen 49 / 69%
A A A
 fot. SK

- To świadoma eksterminacja Ursynowa! - krzyczeli mieszkańcy na spotkaniu z budowniczymi tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy zorganizowanym przez stowarzyszenie "Nasz Ursynów". GDDKiA i Astaldi oświadczyły, że instalacja filtrów antyspalinowych na wylotach tunelu jest niepotrzebna.

W 2013 roku w odpowiedzi na pytania ówczesnego szefa Rady Dzielnicy prof. Lecha Królikowskiego, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad obiecała zainstalowanie filtrów oczyszczających spaliny z przyszłego tunelu obwodnicy.

- Celem spotkania jest wyegzekwowanie deklaracji z 2013 roku oraz doprowadzenie do wybudowania stacji ciągłego pomiaru. O te dwie rzeczy chcemy walczyć - zapowiadał Przemysław Niemyjski z "Naszego Ursynowa".

- Na pewno trasa S-2 nie pozostanie bez wpływu na otoczenie. Jestem zaskoczony, że (zdaniem GDDKiA - dop. redakcja) spaliny nie wymagają podczyszczenia. Domagajcie się Państwo informacji - zachęcał gość spotkania inż. Jacek Ruppert-Grembowski, projektant tunelu pod Zakopianką. Ale sam nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie, które z takich instalacji na świecie jeszcze działają.

Dziś drogowcy odżegnują się od deklaracji sprzed 4 lat. Dlaczego? Analizy sporządzone przy okazji tworzenia pierwszej wersji raportu środowiskowego miały potwierdzić, że wpływ tunelu na środowisko będzie "znikomy".

- Koszty ekonomiczno-społeczne działania takiej instalacji oczyszczającej są wyższe niż korzyści - próbował tłumaczyć Tomasz Kwieciński, zastępca dyrektora warszawskiego oddziału GDDKiA ds. inwestycji. Żadna zamontowana na świecie podobna instalacja już nie działa - zostały wyłączone właśnie ze względu na znikome efekty. Stężenia spalin są tak niskie, że po prostu nie opłaca się ich eliminować.

- Siekierki musiałyby wyprodukować więcej prądu, by obsłużyć tę instalację. I to też przyjdzie nad Ursynów - przekonywał Kwieciński.

Tomasz Mołdysz, dyrektor kontraktu z Astaldi dodawał: - Nasz główny biznes to tunele, więc jesteśmy na bieżąco. Te instalacje nie dają efektów, a dodatkowo podczas ich pracy powstaje szkodliwy ozon. Filtry mogą kosztować od 50 do 200 mln złotych, w zależności od tego jakie parametry zostaną przyjęte przy ich projektowaniu.

- Tylko pieniądze liczycie a nasze zdrowie macie gdzieś! - protestowali ludzie. - W 2013 roku ktoś obiecał filtry, podpisał się pod pismem. To jest umowa społeczna - krzyczał jeden z mężczyzn.

- Cały tunel na Ursynowie jest zaprojektowany zgodnie z rygorystycznymi normami ochrony jakości powietrza, jakie wchodzą w życie od 2020 roku - mówił Mateusz Witczyński z Astaldi.

Przedstawiciele inwestora i wykonawcy zaprezentowali mapki projekcji zanieczyszczeń wokół wylotów tunelu. Zgodnie z badaniami, jedna wyrzutnia spalin (na Ursynowie będą dwie) ma emitować średniorocznie 0,7 mikrograma cząsteczek PM 2,5 na metr sześcienny powietrza. PM 2,5 to najgroźniejsze, rakotwórcze pyły, które przez układ oddechowy dostają się do krwioobiegu. W aglomeracji warszawskiej głównym źródłem tego pyłu jest ogrzewanie domowe, a z transportu pochodzi ok. 12%. Na Ursynowie średnioroczne stężenia tych pyłów to ok. 21 mikrogramów na m3 przy normie wynoszącej 25 mikrogramów/m3.

- Ta statystyka to manipulacja. Jak włożymy jedną nogę do wrzątku a drugą do zimnej wody, to nie oznacza, że się nie poparzymy! Dla nas ważne są normy godzinowe - mówili mieszkańcy.

Zdaniem projektantów tunelu polskie normy nie przewidują takich stężeń. A emisja spalin przez dwie planowane wyrzutnie to zaledwie 3,5% limitu.

- To nielogiczne. Dokładamy 100 tysięcy samochodów na dobę i mówimy, że sytuacja się nie pogorszy? Proszę się przeprowadzić na Ursynów i zobaczyć jaki smog jest tu zimą! - odpowiadali ludzie. - To jest bomba ekologiczna z opóźnionym zapłonem - dodawała Grażyna Magdziarz, była ursynowska radna.

Przedstawiciele GDDKiA podkreślali, że wszystkie projekty tunelu są zgodne z obowiązującym i zaostrzonymi w 2013 roku przez Sejmik Województwa Mazowieckiego przepisami ochrony środowiska. Obiecywali, że rok po zakończeniu budowy tunelu - a więc w 2021 roku - wykonana zostanie analiza porealizacyjna - wtedy ponownie zbadane zostaną poziomy hałasu i zanieczyszczeń. W przypadku przekroczeń norm zostaną podjęte odpowiednie działania.

Astaldi ma już nowy raport środowiskowy dla tunelu, czyli dokument dokładnie opisujący wpływ inwestycji na  otoczenie. Jest on niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę. 

- Do 11 kwietnia chcemy złożyć wniosek o ZRiD (rodzaj pozwolenia na budowę - dop. redakcja). W ciągu 2-3 tygodni wojewoda powinien przekazać to do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która przeanalizuje raport środowiskowy. W ciągu 2 miesięcy powinien się zacząć udział społeczeństwa, przewidziany ustawowo - mówił Tomasz Kwieciński z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

To właśnie wtedy mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi i wnioski do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. O stosownych terminach będziemy informować na Haloursynow.pl.

MAPKI PROJEKCJI ZANIECZYSZCZEŃ PYŁAMI PM 2,5 W REJONIE WYLOTÓW Z TUNELU PRZEDSTAWIONE NA SPOTKANIU:

+ 34 głosów: 49 (69%) 15 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (50)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ RATUJMY NASZE ZDROWIE I ŻYCIE
9 dni temu ocena: 100%  50
CHCĄ NAS ZAGAZOWAĆ RAKOTWÓRCZYMI TOKSYCZNYMI SPALINAMI I I ZE ZDARTYCH OPON - to będzie potężna fabryka spalin i zatrutego/ TOKSYCZNEGO powietrza 24 godziny / 7 dni w tygodniu !!! Mamy już latające nad nami samoloty - hałas i spaliny. Musimy aktywnie protestować i zjednoczyć wspólne działania przeciwko niszczeniu naszego zdrowia i życia / rak, środowiska naturalnego i przyrody. Zatrucie powietrza powinno być KARALNE jak również budowa tej obwodnicy w największej sypialni Warszawy gdzie mieszka 150.000 LUDZI. Trzeba nagłośnić sprawę w: Green Peace http://www.greenpeace.org/pola... , Ministerstwie Ochrony Środowiska, mediach/ TV, Sejmie i innych
odpowiedz oceń komentarz 7 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nik
3 dni temu 8:00 49
Moje pełne poparcie!!!
~ alfa i omega
15 dni temu ocena: 88%  48
Ten "fachowiec" od spalin, który straszył, że nad Ursynów spłyną zanieczyszczenia z elektrowni Siekierki, nie ma racji bowiem od wielu lat w energetyce obowiązują ostre normy dotyczące spalin. Wszystkie kominy we wszystkich elektrowniach i elektrociepłowniach (opalanych węglem) mają instalacje odsiarczania i odazotowania spalin. Mam propozycję dla mieszkańców Ursynowa, a mianowicie jeżeli Gen. Dyr. Budowy Dróg nie zainstaluje na kominach tunelu elektrofiltrów, to mieszkańcy Ursynowa w czynie społecznym zatkają kominy, którymi mają być usuwane spaliny z tunelu. Parę dużych worków foliowych na każdy komin powinno wystarczyć! Tylko taki protest mieszkańców może przynieść oczekiwany efekt!
odpowiedz oceń komentarz 7 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ursyn
15 dni temu ocena: 60%  47
Hejterzy, trolle i reszta. Ogarnijcie się i zamiast dodawać te głupkowate komentarze zacznijcie razem współpracować dla dobra mieszkańców. Wszystkim to wyjdzie na dobre.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ryży
15 dni temu ocena: 71%  46
Typowe brednie od niedobitków NU. Beka z Przemysława NIEMYJSKIEGO, facet oderwany został nie tylko od koryta, ale i od rzeczywistości. Typowe emocjonalne farmazony. Panie Niemyjski, jak będą dysze kopcić to je zakleimy plakatami Pańskiej żony? OK?
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ anarchol
16 dni temu ocena: 0%  45
a kogo obchodzą jakieś slumsy na peryferiach? niepodoba się mieszkanie w miescie to sie do lasu wyprowadz. Zresztę te fawele sie rozlecą niebawem.
odpowiedz oceń komentarz 0 20
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Imielinczyk
18 dni temu ocena: 100%  44
Nie mieszajcie do tego polityki, bo problem jakości powietrza jest ponadpolityczny. Zlokalizowanie wyrzutni spalin w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych to ogromne zagrożenie dla zdrowia. Wiatry z zachodu jeszcze pogorszą sytuację, bo będą znosić spaliny w osiedle. A pas Płaskowickiej będzie dodatkowo działał jak tunel aerodynamiczny (nie mylić z tym pod ziemią), którym spaliny będą się przemieszczać na wschód. Ursynowie, mamy problem!
odpowiedz oceń komentarz 34 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ANTYPOW
18 dni temu ocena: 97%  43
Nie ma na co czekać! Trzeba się zebrać i protestować przeciwko POW!
odpowiedz oceń komentarz 32 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sim
19 dni temu ocena: 100%  42
Już dzisiaj auta z POW jadą Puławską i Dolinką, ale część skraca sobie drogę przez Ursynów - Płaskowicką, Pileckiego, Romera. Tunel będzie, ale TIR-y powinny nadal jeździć 50-tką przez Górę Kalwarię.
odpowiedz oceń komentarz 25 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nick
19 dni temu ocena: 13%  41
Przykre jest patrzenie na manipilowanie ludźmi. Ale to już specjalizacja Naszego Ursynowa, który znajduje się na równi pochyłej prowadzącej ku upadkowi.
odpowiedz oceń komentarz 4 26
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gazy
19 dni temu ocena: 95%  40
Obwodnice dla tirów powinno się budować poza miastem, a nie dzielić obwodnicami ładne, duże dzielnice mieszkaniowe i truć ludzi.
odpowiedz oceń komentarz 35 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hra
19 dni temu ocena: 89%  39
Czyli zamiast parku linearnego nad tunelem bedzie komora gazowa?
odpowiedz oceń komentarz 32 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rudy
19 dni temu ocena: 86% 38
Parkę będzie i mieszkańcy środkowej części ursynowa już mogą podnośic ceny za mieszkania za to tam gdzie jest początek tunelu i koniec - szczególnie za skarpą na Wilanowie to będzie ekologiczny koszmar - syf i bród kosztem tunelu i oczywiście pięknego parku który dostanie się mieszkańcom górnego Ursynowa - taka jest prawda. Jak popatrzymy na to stężenie sapali i pyłów na Wialnowie gdzie będzie zjad z obwodnicy i do Miasteczka i na Ursynów to będzie szok - najgorszy smród i korki właśnie będą tam !!!!
oceń komentarz 24 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ursyn
19 dni temu ocena: 83% 37
Z tym parkiem to nie jest to takie pewne. Była piękna wizualizacja i tyle. Nie ma zabezpieczonych pieniędzy na reazliację tego parku, a wykonawca jest zobowiązany na całej długości Płaskowickiej do przywrócenia stanu pierwotnego.
oceń komentarz 20 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TakDlaFiltrow
19 dni temu ocena: 97% 36
~Rudy, nie łudź się - spaliny i pyły będą się roznosić po całym Ursynowie, przeważają wiatry z zachodu, więc wyrzutnia z Pileckiego będzie "pylić" po całym Natolinie, a ze wschodniego krańca faktycznie głównie na Wilanów. Nigdzie w Polsce nie buduje się autostrady przez środek osiedla, niecodzienna inwestycja wymaga niecodziennych rozwiązań - filtry to konieczność!
oceń komentarz 30 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TakDlaFiltrow
19 dni temu ocena: 96% 35
Na dzisiaj Parku nie będzie - nie ma podpisanej żadnej umowy pomiędzy Astaldi a GDDKiA, a czasu na jej podpisanie prawie już nie zostało. Jak Astaldi dostanie pozwolenie, to koniec tematu.
oceń komentarz 24 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maciej
20 dni temu ocena: 41%  34
Nasz Ursynów kończy się i gnije, od kiedy odeszli z niego tacy aktywiści jak Skubiszewski, Ławrynowicz, Bendkowski... Szkoda, szkoda patrzeć jak coraz gorzej działają.
odpowiedz oceń komentarz 7 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Imielin_ZOO
19 dni temu ocena: 67% 33
Dobre :) Mam całkiem inne odczucia. Ale kogoś odcisk zabolał :)
~ mieszkaniec
19 dni temu ocena: 57% 32
Dobre. Jak na razie to jako jedyni są widoczni i nie dzięki temu, że napuszczają na siebie mieszkańców, tylko poruszają istotne sprawy i mają ciekawe pomysły. U nich na FB pojawiło się info o nowej gazecie. Tam zamieścili listę radnych, kto jak pracuje i żadnego z tych trzech panów tam nie ma. Wygląda na to, że odpłynąłeś
~ Polak
20 dni temu ocena: 30%  31
Co? Przecież to Otwarty Ursynów i Piotr Skubiszewski zajmują się tematem od dawna. Czy Nasz Ursynów to przypadkiem nie ta organizacja, która chce załadować bazarek ex-radnego Karczewskiego pod balkony mieszkańców ulicy Polaka dla pragmatycznego celu politycznego?
odpowiedz oceń komentarz 3 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Urzędas
19 dni temu ocena: 60% 30
No nie. Te "rozmowy" przecież prowadzone były pod Skubiszewskiego, on miał być Burmistrzem. A jak nie wyszło to się ratował ucieczką do nowej organizacji.
~ Taxi
20 dni temu ocena: 29%  29
To Otwarty Ursynów proponuje od dawna konkretne rozwiązania. Tego typu spotkania z osobami niedecyzyjnymi nie rozwiązują żadnego problemu i pozbawione są konkretów. Populizm i granie na emocjach mieszkańców, nic więcej.
odpowiedz oceń komentarz 2 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Imielinczyk
20 dni temu ocena: 88%  28
Nikt o zdrowych zmysłach nie uwierzy w to, że spaliny z trasy o tak dużym ruchu rozpłyną się w nicość. Będziemy je wszyscy wdychać, jak tylko firma Astaldi zakończy swoje roboty. I wlaśnie dlatego wydanie zgody na budowy takiej trasy przez największe osiedle w Polsce jest jakimś wielkim nieporozumieniem. Dlaczego kondycją naszych płuc mamy odpowiadać za chybiony pomysł lokalizacji tej trasy? I już nie piszcie że plany budowy trasy są od 20 lat ... Jeśli plany są złe, to trzeba je zmienić a nie przekonywać ludzi, że spaliny nikomu nie zaszkodzą.
odpowiedz oceń komentarz 44 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hra
19 dni temu ocena: 14% 27
No tu to chyba pojechales... Jezeli da sie zalozyc filtry, to nalezy je zalozyc, nawet jezeli kosztuja 200 mln zl. Ale budowa S2 gdzie indziej? Gdzie? W Grojcu?
oceń komentarz 6 37
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nik
20 dni temu ocena: 82%  26
Fajnie byłoby się zjednoczyć przeciwko budowie POW. Ruszyć jakieś organizacje, zorganizować protesty. Przecież autostrada przez osiedle mieszkaniowe w XXI to skandal!!!
odpowiedz oceń komentarz 51 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ alfa i omega
15 dni temu ocena: 50% 25
Może tego nie pamiętasz, albo nie mieszkałeś wtedy na Ursynowie, ale mieszkańcy wiele razy protestowali przeciwko budowie tej autostrady. Pierwotnie zakładano, że autostrada przez Ursynów będzie na poziomie zero, beż żadnych zabezpieczeń. Wtedy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński i to on w związku z protestami mieszkańców podjął decyzję, aby autostradę przez dzielnicę wybudować w tunelu. Teren pod autostradę zarezerwowano za Gomułki (lata 70 - te ub. w.), ale wtedy miasto kończyło się na Dworcu Południowym, nie było Osiedla Domaniewska, nie było Służewa nad Dolinką i nikomu nie śnił się nawet Ursynów. Decyzję o budowie Ursynowa podjął Gierek, zaraz po tym jak wybudowano Trasę Łazienkowską. Gierek też podjął decyzję o budowie metra łączącego Ursynów z centrum. Teraz trzeba walczyć o elektrofiltry oczyszczające spaliny!!!
~ nick
15 dni temu 24
Pan Lech Kaczyński przed wyborami obiecał też ,że autostrada na Ursynowie nie powstanie. Słowa dotrzymał bo autostrady nie będzie a zamienił ją na trasę ekspresową :)
~ Natalia
20 dni temu ocena: 64%  23
Skubiszewski i Lenarczyk dupa boli, ze po odejściu NU działa dobrze a nawę bardzo dobrze. Myśleliście, ze bez Was NU się rozpadnie !
odpowiedz oceń komentarz 14 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ seba
20 dni temu ocena: 45%  22
Cira i Niemyjski prowadzący spotkanie ??? Ha ha ha .... Niemyjski mógłby takie filtry sam sfinansować z tej kasy co zarobił w poprzedniej kadencji od Guziała
odpowiedz oceń komentarz 9 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cezary
20 dni temu ocena: 30%  21
Nie rozumiem po co ta cała debata i dlaczego aktywiści NU posuwają się do aż takiego populizmu. Moim zdaniem ze społeczników tylko Otwarty Ursynów proponuje konkretne alternatywy.
odpowiedz oceń komentarz 6 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ trix
20 dni temu ocena: 85% 20
alternatywa może być tylko jedna, polecam słownik języka polskiego
oceń komentarz 11 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hra
19 dni temu ocena: 100% 19
Do trix: A Alternatywy 4?
~ Rudy
20 dni temu ocena: 53%  18
Tak właśnie myślałem że jednak Wilanów dostanie po tyłku najbardziej i teraz żaluje że zachwycony zielenią kupiłem tam mieszkanie a nie na ursynowie. Jak skończą to obwodnice to cały syf i transport będzie się przebijał przez Wilanów powierzchnią bo przecież Ursynów ma super tunel !!! Wszystkich wykiwali projektanci biznesmeni z Ursynowa - widać kto ma kase i kto rządzi w tym mieście !
odpowiedz oceń komentarz 9 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ursyn
20 dni temu ocena: 85%  17
Nawet w takiej sprawie jak zdrowie mieszkańców Ursynowa musicie te swoje trollersko-partyjne hejty w komentarzach uprawiać? Bardzo dobrze, że Nasz Ursynów teraz to spotkanie zorganizował, bo można się było z niego, w przeciwieństwie do tego co pisze Żaneta dowiedzieć wiele rzeczy i w przeciwieństwie do tego co próbuje wmówić Jan - dopiero (co zresztą jest jak krowie na rowie jest wyłożone w artykule) "w ciągu 2 miesięcy powinien się zacząć udział społeczeństwa, przewidziany ustawowo" - więc tym bardziej teraz jest czas, żeby się mobilizować i walczyć o swoje.
odpowiedz oceń komentarz 22 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jan
20 dni temu ocena: 52%  16
Jak można tak manipulować mieszkańcami, mówiąc im, że mają wpływ na projekt tunelu w momencie rozpoczęcia budowy? Populizm pełną gembą. Piotr Skubiszewski z OU proponuje realne rozwiązania. Darmowe bilety komunikacji miejskiej dla mieszkańców Ursynowa mogą zmniejszyć ruch w tunelu.
odpowiedz oceń komentarz 23 21
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ trix
20 dni temu ocena: 55% 15
Piotr Skubiszewski strasznie mocno się naklikał, tyle komentarzy pod tyloma nickami pisać i to jeszcze przez proxy, szacun
oceń komentarz 12 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Żaneta
20 dni temu ocena: 53%  14
Byłam na tym spotkaniu i nie dowiedziałam się niczego konkretnego. Żal czasu. Dałam się chyba nabrać na dobrą reklamę NU.
odpowiedz oceń komentarz 17 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Open
20 dni temu ocena: 24%  13
Kompletna kompromitacja tych wszystkich Niemyjskich, Ciar i Machajów. DObrze, że powstało też coś nowego na Ursynowie. To Otwarty Ursynów dba o mieszkańców.
odpowiedz oceń komentarz 7 22
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ trix
20 dni temu ocena: 58% 12
śmiechu warte, ucieknierzy z SLD, PO, SdPL i od Guziała dbają o mieszkańców? szkoda że nie dbali wcześniej
oceń komentarz 11 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xyz
20 dni temu ocena: 33%  11
Czy to nie ta pseudo-społeczna organizacja, która chciała sprzedać mieszkańców Polaka byłemu radnemu Karczerwskiemu?
odpowiedz oceń komentarz 7 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ stefek
20 dni temu ocena: 29%  10
Nasz Ursynów znowu antagonizuje ludzi... Awantura za awanturą
odpowiedz oceń komentarz 9 22
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Imielin_ZOO
19 dni temu ocena: 100% 9
Tia... najlepiej robić z ludzi wała i o niczym im nie mówić. Wszak pospólstwo marne niech siedzi cicho. Dobrze, że Nasz Ursynów broni mieszkańców. Słyszałem, że mieli zmieniać logo itd. Dobrze, że tarcza została. Jak widać długo na Ursynowie będzie jeszcze aktualna...
~ Hobie
20 dni temu ocena: 46%  8
Widzę, że NU rozpoczął kampanię...
odpowiedz oceń komentarz 11 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ marco
20 dni temu ocena: 32%  7
To niech puszczą po powierzchni to w ogóle nie będzie problemu z żadnymi filtrami do spalin.
odpowiedz oceń komentarz 7 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ trix
20 dni temu ocena: 29%  6
Populiści gonią populistów. Najpierw PU podburza ludzi w absurdalnych sprawach, teraz NU robi to samo. Poczytajcie sobie naukowe opracowania z Norwegii czy Australii gdzie filtry kompletnie się nie sprawdziły. Jak to jest łatwo ludzi przestraszyć...
odpowiedz oceń komentarz 9 22
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ernesta
20 dni temu ocena: 70%  5
Komin ze spalinami umieściłbym w środku ratusza. Niechby szczezł ten co ten horror na przyszykował! Obwodnica 5km od centrum! Brawo Jasiu!
odpowiedz oceń komentarz 33 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ursynowianin
20 dni temu ocena: 51%  4
Najlepiej żeby powstał ROWERUNEL - samochody na tory, a trasą pomkną cykliści w swych majtach z lajkry
odpowiedz oceń komentarz 30 29
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zły porucznik
20 dni temu ocena: 50% 3
Najlepiej to by było, gdybyś przestał gadać jak potłuczony. Ludzie walczą o wyższy standard, o coś, co jest po prostu DOBRE i w interesie społecznym, a Ty wyskakujesz z rowerami i innymi pierdołami. Oczywiście, że samochody muszą gdzieś jechać, transport musi się rozwijać, ale nie musi się rozwijać na zadach "trzecioświatowych" - walniemy drogę przez środek osiedla i tyle w temacie. No ale żeby wyczuć, w czym jest problem, trzeba mieć coś więcej w głowie, niż "janusz i jego passerati 1.8 TDI, panie, jak niemiec sprzedawał, to płakał". Nie jestem cyklistą, nie lubię jeździć na rowerze, nie popieram żadnych pajaców z NU, ale mimo to brzydzę się mentalnymi januszami.
oceń komentarz 27 27
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kenez
20 dni temu ocena: 73% 2
Trolle projektu ursynów nawet tutaj?? Czy to znaczy, że projekt ursynow oficjalnie sprzeciwia się zamontowaniu filtrów?
oceń komentarz 27 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ryży
20 dni temu ocena: 50%  1
To już Przemysław oficjalnie w NU? ciekawe ciekawe.
odpowiedz oceń komentarz 5 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji