Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

"Bardziej do dzikiego lasu, niż do ogrodu podobny". Słowacki o Ursynowie

› rozwój i edukacja 9 miesięcy temu    6.02.2017
Redakcja haloursynow.pl
komentarzy 0 ocen 11 / 100%
A A A
 fot. SK

"Śliczny starego Ursynów, zarosły wielkimi drzewami, bardziej do dzikiego lasu, niż do ogrodu podobny" – tak Ursynów w listach do matki opisywał Juliusz Słowacki – jeden z najwybitniejszych polskich twórców epoki romantyzmu. W pierwszej połowie XIX wieku poeta był gościem w majątku Juliana Ursyna Niemcewicza. 

Julian Ursyn Niemcewicz - postać nierozerwalnie związana z Ursynowem. To tu mieszkał i tworzył, a od jego imienia wzięła się nazwa naszej dzielnicy. Niesamowicie prawy człowiek, o niezmiernie ciekawym życiu, zakochany w swoim majątku, w którym często odwiedzali go twórcy. Więcej o Niemcewiczu i jego opisach Ursynowa można przeczytać w naszym artykule.

W końcu sierpnia 1830 roku posiadłość Niemcewicza odwiedził Juliusz Słowacki wraz z Tomaszem Potockim, co w liście do swojej matki szczegółowo opisał twórca "Kordiana". Słowacki nieco obawiał się wizyty w Ursynowie, ponieważ był niepewny tego, jak zostanie przyjęty przez Niemcewicza, który "przez kobiety zepsuty". 

Poeci wyszli z pojazdu a tam... - W wielu miejscach małe widać łąki, na których wybiera paszę jedyna krowa Niemcewicza, z tej krowy, jak mi sam mówił, ma dwa grosze przychodu na tydzień - opisuje Juliusz Słowacki. Ursynów oczami pisarza widziany był jako "maleńka wioseczka", która leżała "o milę od Warszawy – za Mokotowem". 

Czas na Ursynowie goście spędzali w małej altance z kory, w której wszyscy odwiedzający zazwyczaj pisali wiersze pochwalne dla Niemcewicza.  - Żadnego jednak napisu nie widać, bo je staruszek zdzierać każe przez skromność - pisze Słowacki. To właśnie w tym miejscu młody wówczas poeta przeczytał Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi fragment tragedii "Mindowe":

- Przed końcem drugiej sceny wykrzyknął głośno: "Ach, czemuż tej tragedyi grać nie można!". Ten wykrzyknik bardziej mnie pochlebił, niż wszystkie potym dawane pochwały – relacjonuje Słowacki.

 

Wydanie "Wyboru listów Juliusza Słowackiego, Część I", Warszawa 1911 r.

Zdaniem poety, Ursynów był idealnym miejscem do tworzenia...

Szczęśliwy, kto może tak pisać, jak Niemcewicz, słodko i przyjemnie, bez trawienia się własnym ogniem; szczęśliwy, odpocznie na starość w tak cichym domku, wtenczas, gdy na grobach młodszych od niego ludzi traw porastać będzie mówił do Potockiego Słowacki.

Później usiedli po obu stronach Niemcewicza i... podano herbatę z pasztetem na zimno!

+ 11 głosów: 11 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!