Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BUDLEX-Roentgena-od-01-10-2017-do-31-12-2017

Będą strefy i domki dla jeży? Dzielnica: "To interesujący pomysł"

› bieżące 9 miesięcy temu    7.01.2017
Kuba Turowicz
komentarzy 1 ocen 7 / 100%
A A A
Domek dla jeża w GdańskuDomek dla jeża w Gdańsku fot. gdansk.pl

Na Ursynowie mogą pojawić się domki dla jeży. Podobne w listopadzie postawiono w Gdańsku w ramach ochrony tych pożytecznych zwierząt.

Jeże najczęściej spotkamy na parkingach, trawnikach, ścieżkach rowerowych i w zaroślach, których na Ursynowie nie brakuje. Regularnie dochodzi do przykrych incydentów - zwierzątka giną przez naszą nieuwagę, niedbalstwo, czasem w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W listopadzie u zbiegu Rosoła i Gandhi przy ruinach przychodni skoszono gęstą trawę i przy okazji zamieszkujące tam jeże.

Nad losem naszych małych współmieszkańców pochylił się ursynowski radny Piotr Wajszczuk, który proponuje stawianie dla nich domków.

- Często wkraczamy w środowisko jeży i nawet o tym nie wiemy, nie zauważamy ich. Są specjalne domki, które powinny poprawić bezpieczeństwo i komfort zwierzątek - szczegóły to już jednak praca dla ekologów. To potrzebne, bo jeże są urocze i szalenie pożyteczne - tłumaczy Wajszczuk.

Strefy z jeżowymi domkami, które pomogą zwierzakom przetrwać zimę, funkcjonują już w Gdańsku. Powstało tam 7 obszarów ze specjalnymi schronieniami z traw i gałęzi. Dodatkowo każdy z nich został oznaczony tablicą informacyjną.

- Jeże w mieście mają trudne życie - mówi Ewelina Latoszewska z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, inicjatorka stworzenia domków dla tych ssaków.

powyżej: domki dla jeży - wildlifeworld.pl oraz gdansk.pl

- Jesienne grabienie liści na terenach zielonych nie sprzyja tworzeniu miejsc bytowania i pożywienia. Uznaliśmy więc, że pomożemy jeżom ustawiając bezpieczne i przytulne schronienia, czyli specjalne domki. Ustawiamy je w tzw. strefach dla jeży. To wyznaczony obszar w parku czy na zieleńcu, który jest bardzo czytelnie oznaczony. Nie będą tam grabione na zimę liście, a jeżowe domki otoczone zostaną swego rodzaju rusztowaniem z liści i gałęzi, które będą miały za zadanie chronić te sympatyczne ssaki przed drapieżnikami - dodaje Latoszewska.

Urząd dzielnicy Ursynów pozytywnie odnosi się do pomysłu. - Jest bardzo interesujący i warty rozważenia. Zostanie wzięty pod uwagę przy planowaniu działań ekologicznych Wydziału Ochrony Środowiska w 2017 roku - pisze burmistrz Robert Kempa w odpowiedzi na interpelację radnego.

Jeże objęte są częściową ochroną gatunkową. To niezwykle pożyteczne stworzenia. Przeciętna długość życia jeża to siedem lat. W mieście zwierzęta te rzadko dożywają dwóch lat.

- Co drugie nasze zgłoszenie pochodzi z warszawskiego Ursynowa - mówi opiekun jeży Jerzy Gara ze stowarzyszenia "Nasze Jeże". Zwierzęta te są pod ochroną, ale w rzeczywistości masowo giną pod kosami kosiarek. 

- Pamiętajmy, że jeże są naszymi sprzymierzeńcami. Walczą z kretami i szkodnikami, odwalają trudną i mozolną robotę - mówi Arkadiusz, miłośnik jeży z Ursynowa.

+ 7 głosów: 7 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ elka
9 miesięcy temu ocena: 100%  1
Wystarczy nie wygrabiać liści spod krzaków. One lubią się tam zagrzebywać. A u nas po osiedlu chodzą panowie ze spalinowymi dmuchawami i grabiami i wykurzają co się da. Jak jeż się obudzi, to potem trudno mu zasnąć i zimą nie ma co jeść.
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji