Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-TrzejMuszkieterowie(8)-od-08-11-2017-do-07-02-2018

komentowane

oceniane

Cerkiew na Puławskiej już stoi. "Mylono ją z meczetem" FOTO

28 dni temu    24.10.2017
Marta Siesicka-Osiak
komentarzy 0 ocen 5 / 80%
A A A
 fot. SK

Dobiega końca budowa pierwszej od ponad stu lat cerkwi w Warszawie. Budowla wznosi się na pograniczu Ursynowa i Mysiadła, przy ul. Puławskiej 568. Przez niektórych mieszkańców była wzięta za meczet.

W Warszawie mieszka obecnie 40 tysięcy osób wyznania prawosławnego. Do tej pory mieli możliwość modlitwy tylko w kilku kaplicach i w dwóch cerkwiach – w katedrze św. Marii Magdaleny na Pradze i w cerkwi św. Jana Klimaka na Woli.

Wielu wiernych mieszkających w rejonie Piaseczna i w południowych dzielnicach Warszawy, mogło korzystać w swojej okolicy jedynie z kaplic lub dojeżdżać przez pół miasta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w przyszłym roku, będą mogli przekroczyć próg nowej świątyni pod wezwaniem św. Sofii Mądrości Bożej.

Warszawska Hagia Sophia

Projekt cerkwi przygotował Andrzej Markowski z pracowni APA Markowski Architekci. Jest to pierwsza prawosławna świątynia w całości stworzona przez Polaków. Nazwą i formą nawiązuje bezpośrednio do słynnej bizantyjskiej budowli z VI w. - Hagia Sophia w Stambule. Wybór pracowni, która podjęła się przygotowania projektu nie był przypadkowy.

- Przez lata miałem pracownię przez ścianę z pracownią ikon, od tego wszystko się zaczęło – mówi Andrzej Markowski, architekt świątyni. - Najpierw zostałem poproszony o projekt domu pielgrzyma, potem o przebudowę baraku na cerkiew wojskową. Później była rozbudowa klasztoru na Mazurach i w końcu dostaliśmy propozycję projektu św. Sofii - dodaje.

Architekt pojechał z synem na 2 tygodnie do Stambułu i codziennie ze szkicownikiem chodził do bazyliki. Zasada konstrukcji obydwu budowli jest taka sama.

- Chcieliśmy uzyskać efekt, że kopuła unosi się w powietrzu – opowiada architekt. - Udało się dzięki podcieniom i oknom.

Obecnie greccy architekci współpracujący z Markowskim, są w trakcie prac nad bardzo tradycyjnym ikonostasem – oddzielającym prezbiterium od nawy, przeznaczonej dla wiernych.

Wielkie otwarcie

Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcił w grudniu 2015 patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Potężny budynek widoczny jest z daleka, jego powierzchnia wyniesie ponad 1000 m2, a wysokość (i tak ograniczona ze względu na lądujące na pobliskim lotnisku samoloty) - 21,6 m.

Cerkiew zgodnie z tradycją będzie miała wejście główne od zachodu, dwa boczne od północy i południa, a ołtarz znajdzie się w apsydzie od wschodu. Ważnym elementem budowli jest dzwonnica znajdująca się w zachodniej części. Ma 16 m wysokości i będzie wyposażona w aż dziesięć dzwonów.

Wnętrze kościoła, nawiązujące do tradycji bizantyjskich, będzie pokryte mozaikami i malowidłami. Nie wiadomo jeszcze co znajdzie się na ścianach zewnętrznych, ze względu na wysoki koszt materiałów. Na pewno będzie to jasny kamień, prawdopodobnie piaskowiec, w odcieniu écru lub żółtym.

Obecnie budowa jest w stanie surowym otwartym, do zimy będzie w stanie zamkniętym. Kładziony jest dach – w kolorze miedzianym i montowane są okna. Po zakończeniu tych robót, zaczną się prace wewnątrz świątyni. Na razie nie ma dokładnego projektu wnętrza, ale na pewno będzie się on odnosił do tradycyjnych wnętrz cerkiewnych.

- Mamy niewielkie opóźnienie, około 3 miesięcy. Liczymy, że uda nam się skończyć budowę w przyszłym roku – mówi ks. Adam Siemieniuk, proboszcz prawosławnej parafii św. Sofii Mądrości Bożej przy Puławskiej. Obok budowanej cerkwi stoi już drewniana kaplica, w której wierni codziennie się modlą.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA CERKIEW NA PUŁAWSKIEJ:

 
Cerkiew na Puławskiej już stoi.
fot. Sławek Kińczyk
+ 4 głosów: 5 (80%) 1 -
Komentarze (15)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ada
23 dni temu ocena: 100%  15
W Piasecznie i okolicach oraz w części zielonego Ursynowa mieszka (wynajmuje pokoje) bardzo, bardzo dużo Ukraińców. Chyba to dla nich ta cerkiew. Ciekawe kto finansuje budowę - czy Patriarchat Kijowski czy prawosławni z Polski? Może redakcja napisze.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mm
24 dni temu ocena: 100%  14
40tys prawoslawnych? Jak rozumiem: prawoslawnych od lat zameldowanych w Warszawie. Realnie, w miescie bedzie przynajmniej 200 000 prawoslawnych Ukraincow (a pewno wiecej) z 1,3 miliona zatrudnionych obecnie legalnie w Polsce.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ace
26 dni temu ocena: 100%  13
Ja tam nie widzę żadnej kopuły unoszącej się w powietrzu, tylko tradycyjny polski bunkier z paru tysięcy ton betonu. Betonowe barierki połączone z fragmentami rur z kanalizacji i anteną na dachu. Tzw. polskich architektów wraz z tzw. wymiarem sprawiedliwości najchętniej wysłałbym na najbliższą bezludną wyspę. Obraz dużej i małej architektury polskiej to dramat.
odpowiedz oceń komentarz 19 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Limo
27 dni temu ocena: 100%  12
cyt : "....było wzorowanie się na tureckiej świątyni – Hagia Sophia" Czy na prawdę tak trudno poprawić ten akapit ?!?
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Limo
27 dni temu ocena: 100%  11
cyt: "...Podstawowym założeniem było wzorowanie się na tureckiej świątyni – Hagia Sophia. " Błagam autora tekstu o sprawdzenie kto i kiedy wybudował świątynię Mądrości Bożej w Konstantynopolu!
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ orthodox
27 dni temu ocena: 33%  10
Utarły sie nierzeczywiste stereotypy, ośmioramienny krzyż to prawosławny czteroramienny z różnymi dlugościami ramion to katolicki - a to nie jest prawda. Nie istnieje prawosławny krzyż. Jest krzyż osmioramieny, rownoramieny, nierównoramieny, krzyż jerozolimski, krzyż św. Andrzeja i wszystkie one są w takim samym stopniu prawosławne, są symbolami chrześcijańskimi i tyle albo aż tyle. A kształt zależy od lokalnych zwyczajów
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gość
27 dni temu ocena: 75% 9
widziałeś gdzieś krzyż "prawosławny" na kościele... skoro krzyż nie ma znaczenia to ustaw na kościele krzyż "prawosławny" i poczekaj na reakcję
~ orthodox
28 dni temu ocena: 33%  8
ośmioramienny krzyż to tradycja słowiańska, ta cerkiew nawiązuje do tradycji bizantyjskiej - greckiej gdzie krzyż est cztero-równoramienny
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gość
28 dni temu ocena: 86% 7
skoro chyba wszystkie cerkwie w Polsce mają mają krzyż "prawosławny" to dlaczego ta mająca być wizytówką prawosławia w Polsce jest z innym krzyżem... coś tu nie gra, a głosy dezaprobaty tylko to potwierdzają
~ pero
28 dni temu ocena: 17%  6
Krzyż, który tymczasowo widnieje na kopule również jest prawosławnym
odpowiedz oceń komentarz 1 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gosc
28 dni temu ocena: 29%  5
Piękna świątynia. Odnośnie krzyża jest to krzyż prosty, chrześcijański, a więc jak najbardziej również prawosławny.
odpowiedz oceń komentarz 2 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gość
28 dni temu ocena: 83%  4
to chyba cerkiew ekumeniczna a nie prawosławna... bo prawosławni nie wstydzą się swojej wiary, SWOJEGO krzyża
odpowiedz oceń komentarz 5 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tubylec
28 dni temu ocena: 80%  3
Coś ściemniają, że to cerkiew! Na cerkwi powinien być krzyż prawosławny, a nie katolicki, taki jaki widać na zdjęciach.
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ .
28 dni temu ocena: 33% 2
Krzyż to krzyż, są tylko jego różne rodzaje jak np w tym wypadku typ grecki
~ Gość
28 dni temu ocena: 80%  1
Okoliczni mieszkańcy się ucieszą z 9 dzwonów, chyba,że domy są, dalej od świątyni.Ale projekt super.
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji