Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A-1-AUCHAN-23-03-do-23-04

komentowane

oceniane

Chrońmy wróble i jerzyki. Kolejne budki lęgowe na Ursynowie FOTO

› bieżące 8 dni temu    20.03.2017
Redakcja haloursynow.pl
komentarzy 2 ocen 5 / 80%
A A A
Montaż budek lęgowych w szkole przy HawajskiejMontaż budek lęgowych w szkole przy Hawajskiej fot. Fundacja Noga w Łapę

Skrzynki lęgowe dla ptaków zawisły na budynku podstawówki przy Hawajskiej. Jest ich coraz więcej na Ursynowie i dobrze, bo ptaki zbyt często tracą miejsca swojego zamieszkania. Spółdzielnie przez ostatnie lata likwidowały zakamarki na stropach, co powoduje, że wróbli i jerzyków w mieście jest coraz mniej.

Na ścianach szkoły przy Hawajskiej pojawiło się 15 budek, z których już chętnie korzystają okoliczne wróble a w maju powinny pojawić się w nich jerzyki. Oprócz skrzynek lęgowych na terenie szkoły pojawił się karmnik - będzie służył ptakom w zimie, gdy będą szukać pożywienia. Montaż ptasiej infrastruktury nastąpił w ramach projektu "Dzieciaki lubią ptaki" zgłoszonego do Budżetu Partycypacyjnego a przygotowanego przez Renatę Markowską, szefową fundacji "Noga w Łapę".

- Dotychczas wróble miały gniazda częściowo w stropodachu, ale najliczniej za drewnianą boazerią okrywającą fragmenty ścian, a szkoła będzie remontowana. Miejmy nadzieję, że szybko polubią nowe domki. A karmnik zimową porą będzie zawsze pełen dobrych ziarenek - mówi Renata Markowska.

Jerzyki i wróble - czyli główni lokatorzy budek lęgowych - to dziuplaki. Te pierwsze pojawią się w maju, by po kilku miesiącach odlecieć na zimowiska do Afryki. Wróble zostaną na miejscu i przez okres jesienno-zimowy będą mogły wykorzystywać budki lęgowe jako schronienia przed niepogodą.

Karmnik postawiony na terenie szkoły również będzie służył polepszeniu dobrostanu ptaków w trudnym dla nich okresie zimowym. Korzystać z niego będą głównie drobne ptaki: wróble, mazurki, sikory, kosy czy dzwońce. W tym roku karmnik będzie zaopatrywany karmą zakupioną dla szkoły przez urząd dzielnicy.

- Bliska obecność ptaków na terenie przyszkolnym przez cały rok umożliwi uczniom ich obserwację, rozróżnianie poszczególnych gatunków i poznawanie ich zwyczajów i tajemnic, będzie rozbudzać zainteresowanie dzieci przyrodą i czynną ochroną środowiska. Dbanie o regularne zaopatrywanie karmnika w odpowiednią mieszankę ziaren będzie je uczyć odpowiedzialności - mówi autorka projektu "Dzieciaki lubią ptaki".

Projekt ma charakter pilotażowy, wg Renaty Markowskiej jego powodzenie zmobilizuje inne ośrodki użyteczności publicznej do podobnych działań. Bo przez zaniedbania spółdzielni mieszkaniowych, populacja wróbli i bardzo pożytecznych jerzyków gwałtownie zmalała. 

Ursynowska Fundacja "Noga w Łapę" zajmuje się pomocą zwierzętom, w tym miejskim ptakom. Na co dzień prowadzi "Ptasi Patrol Interwencyjny", który na bieżąco reaguje na niszczenie siedlisk. 

Fundacja jest organizacją pożytku publicznego i można ją wesprzeć swoim 1% podatku.

Nazwa OPP: Fundacja Noga w Łapę. Razem idziemy przez świat.
Numer KRS: 0000350788

 
Chrońmy wróble i jerzyki. Kolejne budki lęgowe na Ursynowie FOTO
fot. Fundacja Noga w Łapę
+ 4 głosów: 5 (80%) 1 -
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ela
7 dni temu 2
Na Ursynowie oprócz jerzyków są też jeże, które nie mają gdzie się podziać, bo za bardzo strzyże się krzaki i wygrabia spod nich liście. A panowie z dmuchawami spalinowymi skutecznie płoszą wszelką zwierzynę i zanieczyszczają otoczenie.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ HannaŻet
7 dni temu ocena: 50%  1
Brawo! Każda szkoła na Ursynowie powinna zrobić to samo. Niech się dzieci od małego uczą o ptakach i nabierają wrażliwości na przyrodę :) Na szkole podstawowej nr 319 na Stokłosach (gdzie dobudowano nową część) też założona została budka lęgowa, 5-komorowa, dla wróbli :)
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji