Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BUDLEX-Roentgena-od-01-10-2017-do-31-12-2017

komentowane

oceniane

CISZEWSKIEGO CZY NOWOKABACKA? Spór o połączenie z Wilanowem

› bieżące ponad rok temu    17.09.2014
Sławek Kińczyk
komentarzy 0 ocen 9 / 78%
A A A
Przedstawiciele miejskiego Biura Drogownictwa i KomunikacjiPrzedstawiciele miejskiego Biura Drogownictwa i Komunikacji fot. SK

Kolejną uchwałą i apelem do prezydent Warszawy ws. budowy ulicy Ciszewskiego-Bis zakończyło się spotkanie radnych dzielnicy z przedstawicielami miasta. Wszystko wskazuje jednak na to, że było to kolejne nic nie znaczące posiedzenie, bo miasto decyzję podjęło i ma mocne argumenty.

Przypomnijmy fakty. Od lat dyskutuje się o konieczności budowy połączenia Ursynowa z Wilanowem - to co obecnie wyprawia się na prowizorycznym przejeździe przez ul. Gąsek jest nie do utrzymania.

W uchwalonym w czerwcu przez radę miejską wieloletnim planie inwestycyjnym znalazły się środki na aż trzy połączenia z Wilanowem:

 • budowa Nowokabackiej/Rosnowskiego - realizacja w latach 2014-2017
 • przedłużenie Płaskowickiej do Branickiego - realizacja po 2019 r. 
 • przedłużenie ul. Ciszewskiego - realizacja w latach 2020-2023

"Nasz Ursynów": Posłuchajcie mieszkańców. Odwróćcie kolejność. 

Kolejność budowy tych połączeń nie podoba się ursynowskim radnym (a najbardziej radnym "Naszego Ursynowa"), którzy od 2011 roku podjęli aż 8 uchwał wzywających miasto do budowy przedłużenia ulicy Ciszewskiego. Argumenty?  Ciszewskiego to szeroka arteria, która jest w stanie przyjąć dużą liczbę aut, mająca połączenie z trasami wylotowymi. Zdaniem obecnych włodarzy Ursynowa to połączenie byłoby też najtańsze. A inwestycji nie można odkładać, bo zakusy na ten teren ma deweloper mieszkaniowy. 

Jakie są argumenty przeciwko budowie Nowokabackiej w pierwszej kolejności? Wg radnych "NU" auta z przyszłej arterii zakorkują Kabaty, połączenie stanie się de facto tranzytem dla mieszkańców okolicznych gmin.

- W Wilanowie najwięcej mieszkańców jest w Miasteczku Wilanów i w tzw. wysokim Wilanowie, więc dla nich także połączenie przez Ciszewskiego z wylotem prosto na Miasteczko Wilanów byłoby najkorzystniejsze. Dlaczego miasto chce budować trasę niewygodną dla mieszkańców? - pytał dziś Lech Skowron, z-ca burmistrza Ursynowa.

"Nasz Ursynów" od kilku miesięcy prowadzi wśród mieszkańców akcję informacyjną w tej sprawie, zbiera podpisy pod petycją, organizuje spotkania - swoje zabiegi nasilił w okresie przedwyborczym. Burmistrz Piotr Guział jeszcze w 2012 r. apelował do miasta o budowę Nowokabackiej/Rosnowskiego lub każdego innego połączenia z Wilanowem, dzisiaj nie chce o Nowokabackiej słyszeć i też lobbuje za budową Ciszewskiego-Bis. Cytat z wywiadu Guziała sprzed dwóch lat przypomniał radnym Antoni Pomianowski z Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa.

Miasto: Nowokabacka najtańsza i najszybciej

Miasto planuje budowę ul. Nowokabackiej i Rosnowskiego od wielu lat. Jak mówił dziś na spotkaniu z radnymi Paweł Jaworski z Biura Drogownictwa i Komunikacji, dzielnica Wilanów przygotowała się do tej inwestycji bardzo poważnie - po jej stronie są zatwierdzone projekty i w większości wykupione grunty, jest też zatwierdzona decyzja środowiskowa - zazwyczaj ten dokument uzyskuje się najdłużej. Decyzję o takiej a nie innej kolejności budowy połączeń obu dzielnic, miasto podjęło na podstawie analiz i stopnia zaawansowania prac. 

- W sprawie Nowokabackiej mamy już prawie wszystko gotowe, w sprawie Ciszewskiego mamy wstępną koncepcję z 2012 roku oraz analizę kosztów i korzyści, a ws. przedłużenia Płaskowickiej do Branickiego nie mamy jeszcze nic - mówił Paweł Jaworski z BDiK. Przedstawiciel Biura nie zgadza się z argumentem dzielnicy, że budowa Ciszewskiego byłaby najtańsza. Wg wyliczeń miejskich najtańszy wariant Ciszewskiego to koszt prawie 60 mln złotych, o 10 mln więcej niż Nowokabackiej.

Platforma Obywatelska: te debaty są bez sensu. Nic nie zrobiliście!

Drugim dnem dyskusji o budowie połączeń miedzy Wilanowem a Ursynowem jest stan przygotowań dzielnicy do budowy Ciszewskiego. Skoro władze Ursynowa żadają zmiany kolejności realizacji inwestycji, to co zrobiły faktycznie, by przybliżyć przedłużenie tej ulicy? Okazuje się, że poza uchwałami kierowanymi do miasta, nie za wiele.

- Jestem za Ciszewskiego, ale na spotkaniu radnych i zarządów dzielnic Ursynowa i Wilanowa we wrześniu 2012 r. to przewodniczący Lech Królikowski z Naszego Ursynowa apelował, by jednak budować Nowokabacką. Wilanów potraktował to poważnie, wziął się do roboty. Ursynów po swojej stronie nic nie zrobił. Dzielnica nie za wiele zrobiła też w sprawie Ciszewskiego. To jest cała prawda o indolencji obecnego zarządu dzielnicy - grzmiał były burmistrz Ursynowa, dziś radny PO, Tomasz Mencina. 

- Chciałbym ze strony dzielnicy oraz miasta rzetelnej informacji na temat wariantów i kosztów poszczególnych inwestycji - wtedy można debatować - mówił Tomasz Sieradz, szef klubu PO w radzie dzielnicy.

Spotkanie ostatecznie zakończyło się przegłosowaniem kolejnego stanowiska wzywającego miasto do budowy Ciszewskiego w latach 2014-2017. Apel przegłosowali koalicyjni radni z "Naszego Ursynowa" i PiS. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że radni sami nie wierzą w moc sprawczą swojej dziewiątej już uchwały w tej sprawie. Stąd pojawiające się także w trakcie spotkania komentarze nielicznych mieszkańców obecnych na zebraniu, że tym razem nie chodzi o to co, kiedy i za ile, ale o to by przydobać się wyborcom.

+ 7 głosów: 9 (78%) 2 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (18)

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ alister/kabat
  ponad rok temu ocena: 100%  18
  Yeti, dobrze kombinujesz. Tam już działki podzielone - developer ten sam co nową Halę Koszyki stawia. Kasa, misiu, kasa!
  odpowiedz oceń komentarz 2 0
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ mieszkaniec
  ponad rok temu ocena: 40%  17
  Nowokabacka jest bardzo potrzebna i ułatwi wielu ludziom życie !!
  odpowiedz oceń komentarz 2 3
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ xyz
  ponad rok temu ocena: 67% 16
  Teraz też się da tamtędy jeździć.
  ~ Maciej Antosiuk
  ponad rok temu ocena: 50%  15
  Byłem na spotkaniu - nic z niego nie wynikało. Miasto olało sprawę i nie przyszło, a z kolei Nasz Ursynów urządził sobie z Platformą spektakl wzajemnego oskarżania się. Szkoda czasu na takie akcje.
  odpowiedz oceń komentarz 1 1
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ xyz
  ponad rok temu ocena: 75%  14
  Nie ma mądrych. Nowokabacka zamiast Cieszewskiego to zły projekt, ale łączniki z Wilanowem są konieczne.
  odpowiedz oceń komentarz 3 1
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ marek
  ponad rok temu ocena: 40%  13
  1- nowokabacka !!!! 2- POW 3 - Branickiego i wystarczy a dla dociekliwych polecam http://www.passa.waw.pl/1541,o...
  odpowiedz oceń komentarz 2 3
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ sąsiad
  ponad rok temu ocena: 56%  12
  Wygląda na to , że Kabaty bezpowrotnie stracą swój spokojny charakter . Wybudowana zostanie Nowokabacka i olbrzymia galeria Tesco (może nawet obie te inwestycje się ze sobą łączą ). Zamiast ruchu lokalnego będziemy mieli przelotówki i ruch tranzytowy. Ale w dzisiejszych czasach tylko pieniądze się liczą.
  odpowiedz oceń komentarz 5 4
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ u
  ponad rok temu 11
  no facet ma racje czyżby Leszek M hehe ze znanej partii
  ~ ursyn
  ponad rok temu ocena: 50%  10
  Ciszewskiego - Bis i Branickiego jest niepotrzebna Nowokabacka jest najbardziej potrzebnaa później może ale to może Branickiego. Jak zwykle działacze Ursynowa robią kiełbasę wyborczą i nic z tego nie wynika ciekawe kto mieszka przy planowanej Nowokabackiej że tak radni i urząd oponują Ja wiem kto tam mieszka i lobbuje hehe?
  odpowiedz oceń komentarz 5 5
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ mieszkaniec
  ponad rok temu ocena: 67%  9
  spotkali się, porozmawiali, zrobili trochę szumu i myślą że są potrzebni. czas podziękować Guziałowi i jego ferajnie za ich ciężką pracę przez ostatnie 4 lata.
  odpowiedz oceń komentarz 2 1
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ mieszkaniec
  ponad rok temu ocena: 85%  8
  Najgorsze jest w tym wszystkim to, że takie projekty zatwierdzają osoby całkowicie nie związane z daną dzielnicą. Lekceważą mieszkańców i ich prośby. Tragedia. Ulica Ciszewskiego bis jest zdecydowanie bardziej potrzebna niż Nowokabacka.
  odpowiedz oceń komentarz 11 2
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ursynowianin
  ponad rok temu ocena: 25% 7
  BZDURY Nowokabacka jest najbardziej potrzebna zamiast Ciszewskiego - bis będzie przecież POW i Branickiego. Ten sprzeciw odnośnie Nowokabackiej mieszkańców to bzdury sam wiem bo tam mieszkam i wiem co sąsiedzi mówią. Jak zwykle pojawia się mała grupa jakiś nawiedzonych i paru urzędasów z gminy Ursynów co chcą się wypromować i protestują przeciw Nowokabackiej. Dobrze że miasto jest rozsądne
  ~ fryderyk
  ponad rok temu ocena: 100%  6
  zgadzam sie z tym co napisal zbig28. zarozumialosc, arogancja wladzy hgw. co sie stanie z ciszewskiego jak powstanie tam budynek? podobno moze byc tam wydane pozwolenie na budowe. miasto tego nie widzi? cos mi sie wydaje, ze jest to kielbasa wyborcza hgw.
  odpowiedz oceń komentarz 4 0
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Zbig28
  ponad rok temu ocena: 89%  5
  Byłem na posiedzeniu tych Komisji. Wytrzymałem około godziny. Przedstawiciele władz miejskich (HGW) przyszli z niczym i klepali, że to wlaściwie nie oni, ale ktoś inny powien być zaproszonym... Zero konkretów, zero odpowiedzi na zadane pytania, zero deklaracji, . Arogancja i lekceważenie Ursynowian. Mam nadzieję, że jesienią to się zmieni!
  odpowiedz oceń komentarz 8 1
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ mieszkaniec
  ponad rok temu ocena: 60% 4
  Radnym Naszego Ursynowa nie zależało na konstruktywnej rozmowie tylko na poprawieniu sobie sondaży. Guział i ferajna jest przeciwko wszystkiemu aby tylko zrobić szum. Ciekawe swoją drogą kto jest kandydatem NU na stanowisko burmistrza Ursynowa? a może to nagroda pocieszenia dla Guziała po porażce wyborczej.
  ~ Greg
  ponad rok temu ocena: 67%  3
  Jak nie było połączenie to było źle, mają być teraz 3 to też źle, ludzie ochłońcie trochę!!! Niech będzie tak jak w planach ul.Nowokabacka i tyle!!! Jak komuś nie pasuje to niech jeździ dalej doliną służewiecką!!!!!!! Tesco problem, połączenie z Wilanowem też problem, jeszcze trochę to wogóle niech wprowadzą zakaz poruszania sie samochodem na Kabatach!!!
  odpowiedz oceń komentarz 4 2
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ oreo
  ponad rok temu ocena: 50% 2
  Problemem jest Naszu Ursynow, ktory na wszystkim chce zaistniec i wszystko zanegowac. Dosc terroru guzialowej ekipy! Nic nie zrobili na ursynowie a teraz chodzi im tylko o utrzymanie stołkow
  ~ Yeti
  ponad rok temu ocena: 100% 1
  Kalendarz nie jest przypadkowy - połączenie po 2019 i 2020 to kiełbasa wyborcza - nigdy nie powstanie bo do tego czasu opylą grunty deweloperom natomiast budowa Nowokabackiej jakoś dziwnym zbiegiem okoliczności zbiega się z inwestycją mieszkaniową pod Powsinem oraz nie chcianą przez nikogo galerią - pałacem kultury bis która rozpier... komunikacyjnie oraz urbanistycznie całe Kabaty i pół środkowego Ursynowa