Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BONAVERBA-23-09-do-23-10-2017

Ćwiczenia czy tor kaskadera? Tak urząd "zadbał" o seniorów! VIDEO

› bieżące 8 miesięcy temu    8.02.2017
Kuba Turowicz
komentarzy 16 ocen 7 / 86%
A A A
 fot. KT

Nowa siłownia dla seniorów przy Służbie Polski, wybudowana w ramach Budżetu Partycypacyjnego, ma jeden poważny mankament. Nie nadaje się dla... seniorów. - Mieliśmy poprawiać kondycję, a możemy stracić zęby lub zwichnąć biodro! - mówią niezadowoleni mieszkańcy. 

Siłownię plenerową przy ul. Służby Polsce 1 stworzono z myślą o tamtejszych seniorach - ruch to zdrowie w każdym wieku. Projekt został zrealizowany z Budżetu Partycypacyjnego 2016, a pod koniec ubiegłego roku trafił do użytku. Okazało się, że siłownia - wbrew zapowiedziom - nie jest przyjazna dla osów starszych. Wejście na urządzenia to - nomen omen - niezła gimnastyka, o utratę równowagi i upadek niezwykle łatwo.

- Zamiast przyjemnie spędzić czas, muszę uważać, żeby sobie krzywdy nie zrobić. Tak nie może być! Tu trzeba się wdrapywać, zamiast cieszyć się ćwiczeniami! Dla mnie to jest ogromny wysiłek, mam w końcu 67 lat - skarży się Anna Majewska.

Na urządzeniach znajduje się informacja, że są one przeznaczone dla osób powyżej 140 cm wzrostu. Pani Anna mierzy 150 cm, jednak wdrapanie się na twistera lub biegacza jest dla niej nie lada wyzwaniem. Niewiele łatwiej ma mąż pani Anny, który przy 170 cm wzrostu także musi wspinać się na urządzenia.

- Wszystko jest tak wysoko, że mnie jest ciężko podnieść nogę, żeby stanąć na tej podstawie. Jak już się wgramolę, to jest super, ale niestety to jest bardzo trudne w moim wieku - tłumaczy Jacek Majewski.

VIDEO: Siłownia czy tor dla kaskaderów?

- To tylko u nas zrobili taki tor kaskadera. Wcześniej chodziłam kilka bloków dalej, żeby ćwiczyć i tam jest normalny sprzęt, przystosowany do potrzeb starszych. Chciałabym, żeby to poprawiono, bo długo o takie miejsce zabiegaliśmy - tłumaczy pani Anna.

Wykonaniem siłowni przez dzielnicę zawiedziony jest też autor projektu - Wojciech Miąsko.

Idea została wypaczona przez urzędników, a nietrafione wykonanie tylko to potwierdza. Nie popuszczę, bo to mój pomysł i zależy mi na komforcie mieszkańców - skontaktuję się z dzielnicą i zażądam poprawy urządzeń - obiecuje Miąsko.

Ale urząd dzielnicy nie widzi problemu. Zasłania się certyfikatami od wykonawcy. Twierdzi, że siłownia jest bezpieczna.

- Producent dostarczył urzędowi certyfikaty, które potwierdzały, że urządzenia spełniają wymagania wyposażenia siłowni plenerowych. Doszło do tego przed podpisaniem umowy. Sprzęty wyprodukowano i zamontowano zgodnie z normą. Jest bezpiecznie - żadna z maksymalnych wysokości upadku nie została przekroczona - komentuje Jakub Fiałek z ratusza.

Dzielnica zleci kontrolę, podczas której sprawdzona ma być zgodność stanu urządzeń z normą. Nie wyklucza również, że feralne urządzenia zostaną poprawione. 

Siłownia dla seniorów, która funduje im niebezpieczną ścieżkę zdrowia to kolejna wpadka ratusza. W ubiegłym roku pisaliśmy o siłowni przy Cybisa, która zyskała tylko pół nawierzchni. Część urządzeń dostała nowoczesne podłoże, a druga tonęła w błocie. Ratusz tłumaczył, że musiał budować nawierzchnię etapami, ze względów budżetowych. Jakie wyjaśnienie urzędnicy znajdą dla siłowni nie dla seniorów?

+ 6 głosów: 7 (86%) 1 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (16)

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ robotnik na rencie
  8 miesięcy temu ocena: 0%  16
  My te polskie budowali i nasza ona!
  odpowiedz oceń komentarz 0 1
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ babka
  8 miesięcy temu ocena: 100%  15
  Emeryci woleliby raczej mieć łatwy dostęp do lekarzy specjalistów, tańsze leki i płacić mniejsze podatki,( np.wieczyste za małe mieszkanko na Ursynowie jest ogromne). A w parkach chcemy sobie spokojnie pospacerować.Jest zakaz jazdy na rowerach, ale jeżdżą.A siłownie niech będą uniwersalne. Babcia z wnuczką jak lubi to niech sobie ćwiczy.
  odpowiedz oceń komentarz 1 0
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ emcia
  8 miesięcy temu ocena: 0%  14
  Bezczelni roszczeniowi rodzice rozganiają staruszków idących tzw.ciągami pieszo-jezdniowymi, bo swoje pociechy muszą wysadzić na schodach szkoły.Parkują na chodnikach, zasłaniając wejście na pasy, rozganiają pieszych pędząc na rowerach. A 500+ to z czyich podatków macie?Cała Polska zrzuca się na wasze dzieci. Mało to jest placów zabaw i darmowych imprez dla dzieci. Jak śmiecie czepiać się emerytów? Sami zajmujcie się nimi, bo tylko potraficie je podrzucać na cały dzień dziadkom albo do świetlicy.
  odpowiedz oceń komentarz 0 5
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Matka
  8 miesięcy temu ocena: 100% 13
  To Pani jest bezczelna skoro wszystkich wkłada do "jednego worka". To, że część kierowców parkuje nie tam gdzie trzeba, czy tzn. że wszyscy?? Tak się składa, że bywam na imprezach organizowanych dla dzieci i wielokrotnie byłam świadkiem jak taki emeryt domagał się np. gadżetów przeznaczonych dla dzieci, bo o wyjadaniu słodyczy to już nie wspomnę. I to nie są niestety żarty. Ja również jak inni rodzice płacę podatki, które są przeznaczane zarówno na 500+ jak i wasze emerytury. Emeryci też są różni i nie wszyscy biedni, ani mili i sympatyczni... Więc na przyszłość proszę sobie obrażać konkretne jednostki, a nie wszystkich jak leci.... Rozumiem, że Pani nie ma ani wnuków, ani dzieci stąd też ten cały jad. W takim razie współczuje....
  ~ rodzic
  8 miesięcy temu ocena: 89%  12
  Chciałem zapisać dzieci na zajęcia do Domu Kultury Imielin - okazuje się, że wszystkie zajęcia dla dzieci i młodzieży są pełnopłatne (ok. 100 zł za miesiąc). Dla seniorów natomiast jest pełna oferta zajęć bezpłatnych (czyli opłaconych z naszych podatków i funduszy europejskich). Moi rodzice-emeryci chodzą na bezpłatne kursy języka angielskiego, włoskiego. Dla seniorów, którzy mają stabilne emerytury, jest wszystko, bezpłatny aerobic, ćwiczenia, kursy języków, dla dzieci nie ma żadnych darmowych zajęć. Teraz okazuje się, że nawet siłownie plenerowe są budowane głównie z myślą o seniorach. Gdzie tu sens i sprawiedliwość?
  odpowiedz oceń komentarz 8 1
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ EMERYT Z IMIELINA
  8 miesięcy temu ocena: 0% 11
  To co pani ma, te drogi, lasy, szkoły i domy to myśmy gołymi rękoma budowali! Trzeba było nie obalać komuny to i pani miałaby za darmo.
  ~ Synowa
  8 miesięcy temu ocena: 75% 10
  Dla mnie najsmutniejsze jest to, że naszemu pokoleniu nie będzie dane mieć takich możliwości co obecni emeryci (przynajmniej ci z Warszawy). Dzięki tak bogatej ofercie zarówno kulturalnej jak i edukacyjnej dla seniorów, moje dzieci mają ograniczone kontakty ze swoimi niezwykle zajętymi dziadkami....
  ~ mieszkanka
  8 miesięcy temu ocena: 100% 9
  @Emeryt z Imielina Drogi Panie, w momencie obalalnia komuny ja i inni rodzice małych dzieci nie byliśmy jeszcze pełnoletni, więc oskarżenia o obalenie komuny musi Pan kierować pod inny adres. Na Ursynowie mieszkam od dziecka i widziałam, jak był budowany - koparki i dźwigi jak najbardziej były w użyciu, gołymi rękami nie dalibyście rady:)
  ~ mieszkanka
  8 miesięcy temu ocena: 100% 8
  @Emeryt z Imielina Drogi Panie, w momencie obalalnia komuny ja i inni rodzice małych dzieci nie byliśmy jeszcze pełnoletni, więc oskarżenia o obalenie komuny musi Pan kierować pod inny adres. Na Ursynowie mieszkam od dziecka i widziałam, jak był budowany - koparki i dźwigi jak najbardziej były w użyciu, gołymi rękami nie dalibyście rady:)
  ~ mieszkanka
  8 miesięcy temu ocena: 100%  7
  Mam pytanie: dlaczego z budżetu partycypacyjnego powstaje siłownia tylko dla seniorów? Inne siłownie plenerowe, np. przy metrze Imielin są dla wszystkich. Ćwiczą ludzie starsi, dzieci, wszyscy. Dlaczego nie można z budżetu partycypacyjnego wybudować podobnej siłowni, która służyłaby wszystkim mieszkańcom tej okolicy?
  odpowiedz oceń komentarz 5 0
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ dziadek
  8 miesięcy temu ocena: 20%  6
  Śmiech i pogarda dla ludzi starszych. My emeryci i ręcisci wstydzimy się za dzisiejszą młodzież i władzę. Za mało was pachem ćwiczyli rodzice.
  odpowiedz oceń komentarz 1 4
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ rodzic
  8 miesięcy temu ocena: 71% 5
  @dziadek: Emerycie lub "ręcisto", zamiast wypisywać głupoty zajrzyj najpierw do słownika ortograficznego. A zamiast włóczyć się po siłowniach może byście pomogli w wychowaniu wnuków, bo ktoś musi zarobić na wasze emerytury i siłownie plenerowe.
  ~ lsc
  8 miesięcy temu ocena: 67%  4
  Ja tam tu winy urzędników, ani wykonawcy nie widzę.
  odpowiedz oceń komentarz 4 2
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ EBOB
  8 miesięcy temu ocena: 67%  3
  Zanim wejdziemy na te cacka to trzeba trochę poćwiczyć w domu , odchudzić oraz w miejsce tej grubego przyodziewku założyć odzież sportową.Seniorze nie narzekaj tylko pomyśl zanim zaczniesz korzystać z siłowni podwórkowych.
  odpowiedz oceń komentarz 4 2
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Aga
  8 miesięcy temu ocena: 100% 2
  Powiedz wprost. Seniorzy do piachu, niech siedzą w domu albo trumna!!!
  ~ obserwator
  8 miesięcy temu ocena: 0%  1
  Ale brecha!
  odpowiedz oceń komentarz 0 1
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji