Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Dekomunizacja ulic. Ciszewskiego do zmiany, ZWM na razie zostanie

› bieżące 2 miesiące temu    28.08.2017
Sławek Kińczyk
komentarzy 2 ocen 10 / 40%
A A A
 fot. SK

Ponad 60% mieszkańców biorących udział w konsultacjach społecznych na temat zmian nazw ulic sprzeciwia się dekomunizacji tabliczek. Co zrobią miejscy radni w przypadku dwóch ursynowskich patronów: Józefa Ciszewskiego oraz ZWM? Na razie patrona zmieni tylko ta pierwsza.

Jeszcze tylko dwa dni ma Rada Warszawy na zmianę patronów ulic związanych z komunizmem lub innym ustrojem totalitarnym. Zobowiązuje ją do tego ustawa przyjęta rok temu. Instytut Pamięci Narodowej wytypował w Warszawie 35 ulic podlegających ustawie, w tym dwie na Ursynowie: Józefa Feliksa Ciszewskiego oraz Związku Walki Młodych.

W najbliższy czwartek stołeczni radni zajmą się sześcioma ulicami - i tylko jedną z Ursynowa. Ciszewskiego zostanie nazwana... Ciszewskiego. Zmieni się tylko imię patrona.

Józefa Feliksa Ciszewskiego - działacza przedwojennej Polskiej Partii Socjalistycznej i Komunistycznej Partii Polski, inżyniera, publicystę, męża Wery Kostrzewy, aresztowanego w ramach czystek przez NKWD i straconego w 1938 roku zastąpi Jan - słynny komentator sportowy, zmarły w 1982 roku. Tym samym przepadła propozycja, by patronem arterii został jeszcze inny Ciszewski - Józef, piłkarz Legii i pedagog.

Zmiana ma kosztować ok. 11,6 tys. złotych i obejmie 9 adresów, pod którymi mieszka 168 mieszkańców oraz działa 41 firm.

Wyniki konsultacji: 60% przeciw zmianom

W czerwcu ratusz ogłosił konsultacje społeczne w sprawie zmian patronów. Wypowiedziało się ponad 3,6 tys. osób. Dominowały głosy przeciwne dekomunizacji. Za zmianą nazwy ul. J. F. Ciszewskiego było 30% a ZWM - 33% biorących udział w ankietach.

Ostro, wymianie tabliczek i dokumentów sprzeciwiają się mieszkańcy ul. Związku Walki Młodych na Stokłosach. Już raz obronili nazwę, zaskarżając uchwałę radnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W 1999 roku sąd uznał, że decyzję podjęto bez odpowiednich konsultacji i wobec sprzeciwu mieszkańców jest ona nieważna. Dziś Komitet Obrony Nazwy ZWM znów działa. W ankiecie przeprowadzonej przez spółdzielnię mieszkaniową ponad 90% lokatorów jest przeciwna wymianie patrona.

Ci, którzy w konsultacjach miejskich opowiedzi się za zmianą proponują dla ZWM nazwy: Związku Walki Zbrojnej, Anny Walentynowicz, Andrzeja Wajdy, Bogusława Kaczyńskiego czy Danuty "Inki" Siedzikówny.

Ponieważ radni miejscy nie uchwalą uchwały w sprawie ul. ZWM, decyzję w tej sprawie może podjąć wojewoda w ramach zarządzenia zastępczego. Będzie miał na to 3 miesiące. Burmistrz Ursynowa Robert Kempa na czerwcowym spotkaniu konsultacyjnym z mieszkańcami zapowiedział, że jeśli takie zarządzenie się pojawi, zostanie przez urzęd dzielnicy zaskarżone a wcześniej zaopiniowane negatywnie. Związku Walki Młodych to formalnie uliczka wewnętrzna i jakiekolwiek zmiany wymagają zgody właściciela.

Bitwa o Związku Walki Młodych na Ursynowie dopiero się zatem rozpoczyna. 

+ 4 głosów: 10 (40%) 6 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Abi
2 miesiące temu ocena: 100%  2
Dla porządku: pseudonim żony Ciszewskiego brzmiał Wera Kostrzewa, nie Wiera
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ beka
2 miesiące temu ocena: 75%  1
I kolejny raz koncertowo Pomianowski zostal olany przez swoich koalicjantów XD
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji