Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-ZAMEK-RYN-od-20-11-do-20-12-2017

komentowane

oceniane

Dekomunizacja. ZWM i trzy inne ulice na Ursynowie z nowym patronem!

11 dni temu    10.11.2017
Marta Siesicka-Osiak
komentarzy 3 ocen 23 / 78%
A A A
 fot. SK

Wojewoda mazowiecki podjął decyzję w kwestii dekomunizacji ulic. Przeciwnicy zmian nie mają czego świętować. Nowym patronem ulicy Związku Walki Młodych został Andrzej Romocki „Morro”. Zmieniono też nazwy trzech innych ulic: Wasilkowskiego, Kulczyńskiego i Służby Polsce.

ZWM jest jedną z tych ulic, które mimo ustawy "o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej”, nie zmieniły swojej nazwy do 2 września 2017 r. Warszawscy radni postanowili nie zmieniać nazwy wbrew opinii mieszkańców. Aż 92% z nich sprzeciwiło się wymianie tabliczek. Teraz samorządowców wyręczył wojewoda.

- Część samorządów scedowała ten obowiązek na wojewodę. W tych wszystkich przypadkach nie zawahałem się skorzystać z ustawowych uprawnień - mówił wojewoda mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

Od dziś nowym patronem ZWM jest Andrzej Romocki "Morro", dowódca 2. kompanii "Rudy" batalionu AK "Zośka". Zmienione zostaną także nazwy trzech innych ursynowskich ulic:

  • Służby Polsce (organizacja powojenna dla młodzieży) na Kazimierza Kardasia "Orkana" - żołnierza AK; 
  • Jana Wasilkowskiego (prawnika, członka PPS i PZPR) na kompozytora Wojciecha Kilara
  • Stanisława Kulczyńskiego (botanika i działacza politycznego Stronnictwa Demokratycznego) na Rodziny Ulmów - która ukrywała w czasie okupacji Żydów i została za to zamordowana przez Niemców.

Jak podkreśla wojewoda, zmiany nie mają wpływu na dokumenty takie jak dowody osobiste - będą obowiązywały do momentu upływu terminu ważności. A wszelkie zmiany np. w księgach wieczystych będą wolne od opłat.

Ursynów w szoku

- Nie było takiej potrzeby, ludzie są przywiązani do nazwy. Więcej będzie z tym zamieszania niż pożytku. To nie jest dobra zmiana - mówi Magdalena, mieszkanka ul. Służby Polsce.

Paweł Lenarczyk, ursynowski radny, który wspierał mieszkańców ul. ZWM, wolałby, aby wojewoda dał mieszkańcom 2-3 propozycje nazw ulic do wyboru, niż podejmował samodzielne decyzje.

- Będę zachęcał władze spółdzielni „Stokłosy”, aby podjęły wszelkie kroki prawne, by nie dopusić do tych zmian – zapowiada Lenarczyk.

Najbardziej zaangażowani w sprawę - mieszkańcy ul. ZWM, są rozczarowani decyzją, ale nie zamierzają składać broni.

- Fatalnie, nie jesteśmy zadowoleni z tej decyzji. Będziemy się zastanawiali w gronie komitetu co zrobić dalej. Na pewno będziemy się odwoływali od tej decyzji – komentuje Sławomir Litwin, przewodniczący Społecznego Komitetu Obrony ul. ZWM. Już raz - w 1997 roku sąsiedzi doprowadzili do wycofania zmian. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził wówczas, że zmiany bez konsultacji ze społeczeństwem są niezgodne z prawem nie tylko polskim, ale też europejskim.

Nie brakuje też zwolenników zmian. - Mi się patron podoba. Znam jego biografieę, dokonania, nawet miejsce gdzie poległ jest oznaczone krzyżem na Czerniakowie – komentuje Piotr. - Mnie również podoba się ta zmiana – dodaje Barbara.

Decyzjami wojewody oburzony jest burmistrz Robert Kempa. - Z całym szacunkiem dla nowych i zacnych patronów, to jest skandal, że bez uprzedzenia, w swoim rewolucyjnym zapale, wojewoda wprowadza zmiany takich ulic jak Kulczyńskiego czy Wasilkowskiego. W sumie przy tych 4 ulicach mieszka ponad 10 tys. ludzi! - komentuje szef zarządu dzielnicy i dodaje, że lepiej by było, gdyby wojewoda zajął się filitrami spalin na POW niż zmianami patronów.

Dzielnica chce przeanalizować zarządzenie wojewody pod kątem jego zaskarżenia. Już wcześniej Kempa zapowiadał, że stanie się tak, jeśli przedstawiciel rządu podejmie decyzje bez konsultacji z mieszkańcami Ursynowa.

PEŁNA LISTA ZMIAN W CAŁEJ WARSZAWIE:

+ 18 głosów: 23 (78%) 5 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Cadyk
wczoraj 16:23 ocena: 50%  10
Wiadomka ile ubecji i partyjnych siedzi u nas po osiedlach. Teraz plączą że im emerytury zabrali. Te ludzie chcą umrzeć w ukochanym ORLu i ciężko im zrozumieć porażkę swojego życia jakim była zdrada narodu Polskiego i jego przenajswietszej krolowej matki boskiej Częstochowskiej!
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pwck
2 dni temu 20:11 ocena: 100%  9
Czerwony Ursynów mówi zdecydowane NIE! :)
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bam
3 dni temu ocena: 100%  8
Mieszkam od 34 lat na ul Mandarynki mam nadzieje za ta pani nie była komunistką :-)
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ JanKowalski
10 dni temu ocena: 55%  7
To pewnie ten sam gamoń który zorganizował ruch na Dereniowej i Cynamonowej.
odpowiedz oceń komentarz 6 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hrabia
10 dni temu ocena: 57% 6
Chyba "zdezorganizowal". Organizacja ruchu to tam byla przed wymalowaniem szlaczkow.
~ Janusz
10 dni temu ocena: 64%  5
Lubi zatruwać życie ludziom skur...
odpowiedz oceń komentarz 7 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MBe
10 dni temu ocena: 71%  4
Niektóre nazwy z listy są tak długie, że tablica będzie musiała być wsparta na 2 słupkach. Kiedy w tym kraju odejdzie się od martyrologii? Najlepsze są nazwy neutralne. Zmiany zmianami, a mieszkańcy i tak będą używać starych nazw.
odpowiedz oceń komentarz 10 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Grzegorz
11 dni temu ocena: 57%  3
Niezłe te nowe nazwy! :-( Mam nadzieję, że mojej ulicy nie zmienią...
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gość
11 dni temu ocena: 48%  2
Nie chcę ulicy Kaczyńskiego:((
odpowiedz oceń komentarz 14 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ moni
11 dni temu ocena: 50%  1
Z..eby I po co ja się pytam! Niech se mózgi pozmieniają!
odpowiedz oceń komentarz 14 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji