Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-AuchanUrsynow-od-10-09-do-31-12-2017

Jest plan zmian na Bartóka! Bez pasów rowerowych i ścieżki

› bieżące 4 miesiące temu    5.07.2017
Sławek Kińczyk
komentarzy 0 ocen 14 / 86%
A A A
ul. Bartókaul. Bartóka fot. SK

Dzielnica ma już projekt zmian na ul. Bartóka. Pasów rowerowych nie będzie, w przyszłości planowana jest budowa ścieżki rowerowej. - Na razie stawiamy na bezpieczeństwo, a więc poszerzenie chodników i azyle na przejściach dla pieszych - mówi burmistrz Robert Kempa.

Pomysł poprawy bezpieczeństwa pieszych, kierowców i rowerzystów na ul. Bartóka to projekt z Budżetu Partycypacyjnego, który poparło ponad 2,8 tys. osób. Miał on polegać na zamontowaniu azyli na przejściach dla pieszych, zwężeniu ulicy do jednego pasa ruchu w każdą stronę i ich odgrodzeniu, zmianach w systemie parkowania oraz wyznaczeniu pasów rowerowych. 

Szybko okazało się, że projekt nie ma poparcia okolicznych mieszkańców. Ludzie wysyłali petycje do burmistrza, by wstrzymać realizację pomysłu z budżetu obywatelskiego. W styczniu około trzydziestu osób zjawiło się na spacerze po ul. Bartóka z udziałem burmistrza i projektantów.

Wielu mieszkańców było za poprawą bezpieczeństwa na pasach, ale bez tworzenia pasów dla rowerzystów lub bez zwężania ulicy. Zgłaszano za to konieczność stworzenia zatok autobusowych, zachowania wszystkich miejsc parkingowych, poszerzenia chodników przy murkach oporowych na wysokości przejść podziemnych.

Burmistrz obiecał przeanalizowanie wszystkich za i przeciw. W marcu zapadła decyzja - poprawiamy bezpieczeństwo, ale nie zwężamy ulicy do jednego pasa ruchu w każdą stronę. Nie będzie też pasów rowerowych.

Wówczas odezwało się środowisko rowerowe, które w dużej mierze głosowało za projektem zmian na kilku lokalnych ulicach Ursynowa.

- Burmistrz dzielnicy piecze dwie pieczenie na jednym ogniu: psuje budżet partycypacyjny i chce wprowadzić rozwiązanie, które jest niezgodne z obowiązującymi w Warszawie standardami rowerowymi - komentował Radosław Wałkuski, autor projekt do Budżetu Partycypacyjnego.

Jego zdaniem na Bartóka, która jest drogą klasy lokalnej, obecne standardy nie zalecają budowy wydzielonych dróg rowerowych. Na tej ulicy nie ma bowiem na to miejsca. Nowa ścieżka nikomu się zatem nie przysłuży, będzie podobna do tej na Romera, gdzie urzędnicy zrezygnowali nawet z uznania jej za ścieżkę a rowerzyści nie chcą nią jeździć.

Jest projekt. Co przewiduje?

Dziś urząd dzielnicy pokazał projekt zmian w organizacji ruchu na ul. Beli Bartóka.  Przewiduje on doświetlenie dwóch przejść dla pieszych oraz wybudowanie azyli. Przejście na wysokości przedszkola i gimnazjum (Skwer Muzyki Węgierskiej) zostanie przesunięte o kilkadziesiąt metrów dalej w stronę Jastrzębowskiego. Obok zebry powstaną trzy nowe równoległe miejsca parkingowe. W sumie na Bartóka do likwidacji pójdzie 7 miejsc a wyznaczonych zostanie 12 innych - czyli miejsc nie ubędzie.

Uporządkowana zostanie też kwestia parkowania bliżej al. KEN na wysokości dawnego przejścia podziemnego. Namalowane zostaną pasy wyznaczające równoległe do ulicy miejsca postojowe. Teraz kierowcy parkują tam często prostopadle.

Bardzo ważną i korzystną zmianą dla pieszych będzie poszerzenie chodników w rejonie murków nad przejściami podziemnymi (dawnym i istniejącym). Bliżej al. KEN - z 1,5 do 2,5 metra a bliżej Jastrzębowskiego - z 1 do 2 metrów.

Poniżej: projekt zmian na Bartóka. Pobierz go w całości - otworzy się plik PDF.

Co ze ścieżkami rowerowymi? Czy ta idea zupełnie upadła? Burmistrz twierdzi, że nie. - Projekt ścieżki po północnej stronie ul. Bartóka zależy od decyzji Zarządu Dróg Miejskich, który musi zaplanować budowę drogi rowerowej po wschodniej stronie alei KEN - mówi burmistrz. Od tego zależy czy i kiedy powstanie ścieżka także na Bartóka. Robert Kempa unika odpowiedzi na pytanie kiedy zostanie ona zaprojektowana. Jeśli rzeczywiście trzeba będzie czekać na ZDM może się okazać, że sprawa została odłożona na "święte nigdy".

Koncepcja zmian na Bartóka trafi teraz do mieszkańców, za pośrednictwem spółdzielni "Stokłosy". Dzielnica czeka na opinie i wnioski. Później koncepcję zaopiniuje Biuro Polityki Mobilności i Transportu w warszawskim ratuszu. Ostatecznie jesienią można będzie zacząć tworzyć projekt budowlany i wprowadzić zmiany w organizacji ruchu.

Powiązane

+ 12 głosów: 14 (86%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (18)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Yacenty
4 miesiące temu 18
A co z bezsensownym postojem taxi blokującym ruch przed skrzyżowaniem z Jastrzębowskiego?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pol
4 miesiące temu ocena: 63%  17
Bardzo dobrze!!!!! Trzeba być idiotą,żeby własne dzieci zmuszać do jeżdżenia rowerem po niebezpiecznych pasach rowerowych wbudowanych w ulicę o dużym natężeniu ruchu!!! TO NIEBEZPIECZNE!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Imielin
4 miesiące temu ocena: 25%  16
Panie Burmistrzu, czekamy na realizację zwycięskich projektów z lat 2015, 2016 i 2017!!
odpowiedz oceń komentarz 3 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hra
4 miesiące temu ocena: 80%  15
Brawo!
odpowiedz oceń komentarz 12 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kaba
4 miesiące temu ocena: 60%  14
lesławM, HALKA, rowerak - pod iloma pseudonimami jeszcze napiszesz?
odpowiedz oceń komentarz 6 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ łukasz
4 miesiące temu ocena: 53%  13
Brawa dla Burmistrza który nie boi się pedalarzy
odpowiedz oceń komentarz 21 19
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kenez
4 miesiące temu ocena: 53% 12
Panie Robercie Kempo. Mam nadzieję, że Pan to przeczyta, albo ktoś Panu zrelacjonuje. Jest Pan odpowiedzialny za pogorszenie bezpieczeństwa uczestników ruchu na Ursynowie oraz za ten język nienawiści, którym operują członkowie pana młodzieżowej bojówki, czyli projektu ursynów.
oceń komentarz 16 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kkk
4 miesiące temu ocena: 61%  11
Śmiechu warte. Szkoda pieniędzy na takie wykastrowane zmiany. Widać w projekcie, że miejsc parkingowych ubędzie (na wysokości Bartóka 8), dodatkowego przejścia dla pieszych nie będzie, jedyny plus to azyle dla pieszych, ale to ciągle za mało. Pan Burmistrz kpi z mieszkańców.
odpowiedz oceń komentarz 17 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kaba
4 miesiące temu ocena: 58%  10
Radosław to chciałby zrobić z Ursynowa miasteczko rowerowe. Najlepiej dla siebie, niezależnie czy pomysł odpowiada okolicznym mieszkańcom a później ma pretensje do świata. Stary, nie mieszkasz tu sam, to nie jest twój folwark, więc żyj i daj żyć innym.
odpowiedz oceń komentarz 19 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lesławM
4 miesiące temu ocena: 52%  9
TO JEST ZACOFANIE I DZIADOSTWO W STYLU KACZYSTANU DOLNEGO CHAMSTWO I BURACTWO POLACTWO CEBULACTWO KARTOFLOPOLONIZM!
odpowiedz oceń komentarz 14 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ njjk
4 miesiące temu ocena: 100% 8
co za idiota....o sobie piszesz?
~ Kasia
4 miesiące temu ocena: 75%  7
Przy metrze Ursynow na ul.Bartoka trzeba zrobic porzadek z parkujacymi.samochodami!!!!! Zastawione sa chodniki dla pieszych! !
odpowiedz oceń komentarz 12 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ _on_
4 miesiące temu ocena: 89% 6
Pani Kasiu polecam stronę https://mapy.geoportal.gov.pl/... lub https://warszawa19115.pl/zglos... aby zgłosić nieprawidłowe parkowanie, to działa i właściciele będą ukarani.
oceń komentarz 16 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ HALKA
4 miesiące temu ocena: 59%  5
KEMPA DO DYMISJI KŁAMCA I ZŁY CZŁOWIEK
odpowiedz oceń komentarz 16 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ marek
4 miesiące temu ocena: 54%  4
Bardzo dobrze, że głos mieszkańców okolicy ulicy Bartóka został wysłuchany. Dość dyktowania warunków tylko i wyłącznie przez jedno stowarzyszenie.
odpowiedz oceń komentarz 20 17
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kaba
4 miesiące temu ocena: 57% 3
Mam wrażenie że nie stowarzyszenie a przez jednego marzyciela, który najchętniej z ulic zrobiłby pasy rowerowe..
oceń komentarz 17 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bigos
4 miesiące temu ocena: 59%  2
Dno.
odpowiedz oceń komentarz 17 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rowerak
4 miesiące temu ocena: 55%  1
SKANDAL
odpowiedz oceń komentarz 16 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji