Zamknij

Kazurka się zmieni. Miasto dostało pieniądze na Park im. Cichociemnych

14:47, 27.09.2017 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 12:20, 01.10.2017
Skomentuj urząd dzielnicy urząd dzielnicy

Trzysta nowych drzew, 6 hektarów nowych trawników, nowe alejki, place zabaw dla dzieci oraz edukacyjna ścieżka historyczna. Tak za kilka lat ma wyglądać rejon Górki Kazurki. Miasto uzyskało środki finansowe na nowe parki historyczne z funduszy unijnych.

Wokół Górki Kazurki w ostatnich latach rozlewała się chaotyczna zabudowa. Od 2016 roku teren zielony nosi oficjalną nazwę "Park im. Cichociemnych". Trudno znaleźć tu jednak uporządkowane alejki czy szpalery drzew. Górka jest nieprzemyślanie eksploatowana.

Po jednej stronie - powstają nowe trasy dla pasjonatów sportów rowerowych. Po drugiej - zlokalizowano kilka projektów z Budżetu Partycypacyjnego m.in. tor do agility czyli zabaw z psami, siłownię plenerową, placyk z urządzeniami do ćwiczeń workoutowych oraz placyk do gry w bule. Bliżej lasu kabackiego wkrótce ma też powstać miejsce do grillowania.

Przy wjeździe do Parku im. Cichociemnych od strony Pileckiego, firma Astaldi zlokalizowała zaplecze budowy Południowej Obwodnicy Warszawy oraz asfaltowy parking dla mieszkańców z osiedla Kazury. Z kolei od strony Belgradzkiej dzielnica buduje ośrodek wsparcia dla niepełnosprawnych i nieszczęsny, szeroki dojazd do placówki.

Nic zatem dziwnego, że okoliczni mieszkańcy zaczęli myśleć, że z dawnych planów utworzenia Parku im. Cichociemnych, nic już nie będzie.

- Ta okolica jest już tak zabudowana, bez ładu i bez składu, że zaraz ta nasza górka zupełnie zniknie. Zresztą już widać, że jest zaniedbana - mówi nam Monika, która górkę widzi ze swojego okna.

Miasto: dostaliśmy 21 mln złotych na 3 parki

Dziś dzielnica pochwaliła się, że wkrótce w sprawie okolic Górki Kazurki nastąpi przełom. Teren ma pod koniec roku przejść we władanie Zarządu Zieleni M. St. Warszawy.

Unia Europejska przyznała ratuszowi pieniądze na projekt "Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na obszarze m.st. Warszawy" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Za 21 milionów złotych w stolicy powstaną trzy parki: Fort we Włochach, park wokół kopca Powstania Warszawskiego na Czerniakowie oraz Park im. Cichociemnych na Ursynowie.

- W projekcie złożonym przez miasto znajdują się założenia nowego parku. Ostateczny kształt nadany zostanie mu w projekcie, który powstanie na podstawie konsultacji społecznych - zapowiada burmistrz Robert Kempa. Konsultacje te przeprowadzi w przyszłym roku miejski zarząd zieleni.

Znamy jednak założenia do projektu. W Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK ma powstać ok. 6 hektarów trawników, zasadzonych ma zostać ok. 300 drzew oraz 5 tys. metrów kw. krzewów. Cały teren ma zostać oczyszczony i wyrównany. Wokół Kazurki powstaną alejki spacerowe i biegowe wraz z oświetleniem większości z nich. Będą też place zabaw dla dzieci małych i większych, kosze na śmieci, ławki, stoły i urządzenia do gier towarzyskich. Centralnym miejscem parku ma być ścieżka edukacyjna z informacjami o Cichociemnych.

- W związku z realizacją projektu z terenu parku nie będą usuwane żadne drzewa, dopuszcza się jedynie usunięcie drzew w ramach zabiegów pielęgnacyjnych - zaznacza dzielnica.

Park ma powstać do 2022 roku. Szacowany koszt to ok. 5 mln złotych.

[ZT]2130[/ZT]

[ZT]8715[/ZT]

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

NikiNiki

10 0

Na Kazurce musi pozostać trasa dla sportów rowerowych! 00:17, 28.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

karolkarol

2 3

super !!! no i dobrze ze nie ma bzdetnych hangarów w stylu Guziała 00:20, 28.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XX

4 2

Wszystko spoko, poza:
- Miejsce do grillowania > kolejne tereny objęte rakotwórczym dymem z palenisk, szkodliwe dla ludzi i przyrody wokół. Jakby trucie okolic Lasu Kabackiego i Powsina oraz obszarów wokół Jeziora Zgorzała to było mało.
- Ośrodek wsparcia dla niepełnosprawnych z dojazdem
- Park ma powstać do 2022 roku
01:40, 28.09.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RyśRyś

0 0

Pewnie powstaną też knajpy, jak na Polach Mok.? 21:09, 28.09.2017


jaja

0 0

uważaj bo oczadziejesz od tego rakotwórczego dymu 20:01, 03.10.2017


AaaaaAaaaa

1 0

Nie niszczcie żadnej z tras. Błagam. Wiele osób robiło te trasy z własnego zamiłowania do sportów ekstrymalnych. Sam tam jeżdżę i nie pozwolę aby trasy
zostały zniszczone. To jedyne takie miejsce w Warszawie gdzie można uprawiać takie sporty jak downhill czy sloopstayll. 21:03, 28.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wojtaswojtas

0 0

data 2022 robi wrażenie. nie ma co. budowa parku będzie się ścigać z budową obwodnicy, no tak, toż to podobna skala przedsięwzięcia 10:13, 29.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%