Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BUDLEX-Roentgena-od-01-10-2017-do-31-12-2017

Ma 600 lat i właśnie dostał nowe życie. "To oryginalna konstrukcja w skali świata"

› bieżące ponad rok temu    5.09.2015
Sławek Kińczyk
komentarzy 9 ocen 7 / 100%
A A A
Jan Szymański opowiada o ratowaniu Mieszka IJan Szymański opowiada o ratowaniu Mieszka I fot. SK

Ma ok. 600 lat i ta operacja dała mu nowe życie! Rosnący na Ursynowie dąb "Mieszko I" - najstarsze drzewo w Warszawie - został uratowany dzięki specjalnej konstrukcji, która wspiera jego konary.

W latach 90. ubiegłego wieku rosnący przy ul. Nowoursynowskiej dąb szypułkowy "Mieszko I" był już w tragicznym stanie. Obumierał, a eksperci spisywali go na straty. Wtedy z pomocą przyszedł inż. Jan Szymański, który wymyślił specjalną podporę, która miała za zadanie wesprzeć jeden z potężnych konarów dębu. Udało się powstrzymać rozkład tego cennego drzewa na kilkanaście lat.

Dwa lata temu Jan Szymański ponownie podniósł alarm. - Drzewo zagrażało już bezpieczeństwu przechodzących obok ludzi. Zwróciłem się do dzielnicy i do ówczesnego przewodniczącego Rady Dzielnicy - Lecha Królikowskiego oraz do miejskiego Biura Ochrony Środowiska z apelem o ratowanie tego pięknego dębu - mówi Jan Szymański.

Miasto obiecało pomoc - znalazły się pieniądze. Nie wiadomo było tylko w jaki sposób uratować drzewo.

- Zaczęliśmy opracowywać koncepcję nowatorskiego masztu, na którym można zawiesić wszystkie konary a także je podeprzeć - teraz i w przyszłości. To wymagało dużej odwagi - wspomina dziś inż. Szymański. Istniała jednak obawa o to, czy stalowa konstrukcja nie oszpeci otoczenia i czy spełni swoje zadania.

Montaż wieży był bardzo trudny. Prace rozpoczęły się w czerwcu i trwały aż do końca sierpnia. - Drzewo było w słabej kondycji mechanicznej. Niewielki błąd mógł spowodować rozsypanie się martwych fragmentów dębu. Nie mogliśmy dotknąć ani jednej martwej gałęzi, bo mielibyśmy pomnik rozsypany zamiast zabezpieczonego - opowiada inż. Szymański. Prace zakończyły się sukcesem. Między konarami dębu pnie się stalowa konstrukcja, do której linami przymocowane są części drzewa. Samego masztu prawie nie widać.

Twórca koncepcji ratowania Mieszka I ma nadzieję, że maszt pozwoli drzewu przetrwać następne 50 albo i 100 lat. - Już widać jak drzewo odżywa, jaką ma ogromną chęć do życia - mówi zafascynowany najstarszym warszawskim drzewem Jan Szymański.

Dąb szypułkowy "Mieszko I" to jedno z najstarszych drzew w Polsce. Rośnie przy ul. Nowoursynowskiej - na wysokości numeru 95. Obwód jego pnia wynosi 846 cm, a wysokość to ok. 26 metrów. Według oficjalnych informacji ma ok. 1000 lat, jednak dendrochronolodzy mówią, że jest młodszy i liczy niewiele ponad 600 lat.

INŻ. JAN SZYMAŃSKI OPOWIADA O RATOWANIU DĘBU "MIESZKO I"

+ 7 głosów: 7 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zi i
ponad rok temu ocena: 100%  9
Ciekawe czy to jeszcze drzewo czy góra betonu i żelastwa ??? Dlaczego nie pozwolicie spokojnie rozpaść się temu drzewu a nie sztucznie podtrzymywać w pozycji pionowej z pomocą ton betonu i rur stalowych ? To w końcu zacznie zagrażać bezpieczeństwu spacerujących mieszkańców.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ iza
ponad rok temu ocena: 0%  8
Dzięki, lali i m.
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ iza
ponad rok temu ocena: 0%  7
Czy ktoś może podpowiedzieć, gdzie dokładnie jest ten dąb?
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lali
ponad rok temu ocena: 0% 6
Wydaje mi się ze musisz wejść na ulicę Nowoursynowska od strony ulicy Rosola tam gdzie to Centrum Europejskie i iść drogą wybrukowana kostka a się na niego natkniesz. Można rowerem tez.
~ m.
ponad rok temu ocena: 0% 5
Nowoursynowska rejon Belgradzkiej (przy ul. Nowoursynowskiej - na wysokości numeru 95)
~ Peppo
ponad rok temu 4
Fajnie, że są tacy pasjonaci jak pan Jan, który dla drzew zrobi wszystko.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gosia
ponad rok temu ocena: 50%  3
Wielka zasługa pani Teresy Owczarek ona tam chodziła pod to drzewo patrzyła tak smutno potem poszedł za nią pan burmistrz i też taki był smutny i potem ten pan z siwa broda powiedział że oni moga coś zrobić bo to drzewo takie stare to dobrze mieć taki zabytek
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ :)
ponad rok temu ocena: 100% 2
Gosia co ty bierzesz ze z ciebie taka wesoła dziewczyna?
~ guzik
ponad rok temu ocena: 0% 1
widzę, że trolle z NU zmieniają strategię :)