Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BUDLEX-Roentgena-od-01-10-2017-do-31-12-2017

MATURY 2017. Szokujące wyniki z Ursynowa!

› bieżące 4 miesiące temu    1.07.2017
Sławek Kińczyk
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
 fot. SK

Ursynów na przedostatnim, 17. miejscu wśród warszawskich dzielnic pod względem zdawalności tegorocznych matur. Skąd tak słabe wyniki?

77 procent maturzystów zdających egzaminy na Ursynowie dostało świadectwo dojrzałości. Ten wynik szokuje, bo przyzwyczajeni jesteśmy do sukcesów uczniów z naszej dzielnicy.

Ursynowscy licealiści wyprzedzili tylko tych z Ursusa, których - po pierwsze było mało (zdawało 51 osób - to rzutuje na wyniki)  a po drugie - zdał zaledwie co drugi, co jest najgorszym wynikiem w Warszawie. Tradycyjnie w stołecznej czołówce są dzielnice z liceami o dużej renomie - w Śródmieściu maturę zdało 90% zdających, podobnie jak na Mokotowie (89%). Lepsze wyniki statystycznie osiągnęły takie dzielnice jak: Rembertów, Włochy czy Wilanów, ale liczba maturzystów była tam niewielka i wyniki nie są miarodajne dla oceny jakości nauczania. 

W całej Warszawie egzamin dojrzałości zdawało ponad 14,2, tys. uczniów - zdało 86% z nich. W ubiegłym roku było to 87 procent. Na Ursynowie do matury w tym roku podeszło 514 uczniów, zdało 396 uczniów, a więc 77% (w ubiegłym roku 86% - nie odstawaliśmy od średniej stołecznej). Okręgowa Komisja Egzaminacyjna nie podała jeszcze wyników jakie osiągnęli maturzyści z poszczególnych przedmiotów.

Dotarliśmy natomiast do wyników trzech publicznych liceów ursynowskich: Kamyka, Kossutha i CIX L.O. im. H. Modrzejewskiej. Wyniki matur w tym ostatnim tłumaczą, dlaczego średnia zdawalność w tym jest u nas tak niska.

W tradycyjnie najlepszym liceum - LXX L.O. im. A. Kamińskiego przy Dembowskiego - maturę zdawało 157 uczniów, nie zdała tylko jedna osoba, która oblała matematykę. Zdawalność w Kamyku wyniosła więc 99,3%

W LXIII Liceum Ogólnokształcącym im. L. Kossutha przy Hirszfelda egzamin dojarzołości zdawało 98 uczniów. Tu także nie zdała tylko jedna osoba, również z matematyki. Zdawalność - 98,9%.

Najgorsze wyniki zanotowało likwidowane (w przyszłym roku szkołę skończy ostatnia klasa z naboru na Warchałowskiego) CIX Liceum Ogólnokształcące - dodajmy prowadzące klasy dla uczniów z dysfunkcjami oraz niepełnosprawnych.

Egzamin dojrzałości zdawało tu 46 uczniów. Pomyślny rezultat uzyskało 29 z nich, a więc 63%. Dodajmy, że w szkole zdawało 11 uczniów z ciężkimi niepełnosprawnościami spoza Ursynowa. Kuratorium Oświaty wyznaczyło dla nich miejsce zdawania matur właśnie na Imielinie. I choć dla niepełnosprawnych uczniów zdanie egzaminu dojrzałości a nawet samo podejście do niego powinno traktować się jako wielki sukces, niewątpliwie wpływa to na średnie wyniki matur na Ursynowie.

Nie ma jeszcze danych o zdawalności w liceach niepublicznych na Ursynowie a działa ich aż dziewięć. Prosta matematyka (która nota bene na maturze jest problemem) wskazuje jednak, że wyniki matur osiągnięte w tych szkołach nie są zadawalające i będą poniżej warszawskiej średniej. 

Po raz kolejny potwierdza się więc znany od lat obraz ursynowskiej oświaty. W dzielnicy mamy bardzo dobre podstawówki, świetne gimnazja i dużo słabsze licea. Dwa z nich - publiczne Kamyk i Kossuth pną się do góry, ale o renomie najlepszych stołecznych liceów mogą na razie tylko pomarzyć. 

W tym roku na Ursynowie startuje nowe liceum, powstałe na bazie gimnazjum przy Szolc-Rogozińskiego. Wyniki rekrutacji są umiarkowanie optymistyczne. Chętnych wystarczy na utworzenie dwóch klas.

(źródło danych: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie, urząd dzielnicy)

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (18)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ PJanowski
4 miesiące temu ocena: 100%  18
W 3 wymienionych liceach zdało maturę 282 z 301 osób - 94% W pozostałych - 114 z 213 - raptem połowa. Ciekawe, co to za szkoły - Hawajska i Przymierze aż tak na psy zeszły ???
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Paweł W-wa
4 miesiące temu ocena: 75%  17
Już niedługo będzie tylko jeden przedmiot więc wszyscy zdadzą na 5 !
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tybi
4 miesiące temu ocena: 80%  16
Sami zauważacie, że brakuje nam do dzielnic z najlepszymi liceami. Poza tym tych liceów na Ursynowie jest też mało (myślę o państwowych placówkach). A fakt, że do CIXu zostali skierowani uczniowie z niepełnosprawnościami, to w pewnym sensie sukces - dla tych uczniów, że dostali taką szansę i jej podołali (lub nie). To ważne. Wydumanymi dąsami wystawiamy sobie jako dzielnica laurkę nietolerancyjnej i wykluczającej innych ludzi z różnych powodów.
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ autochton
4 miesiące temu 15
Słabo się starasz. Brak argumentów genderowskich, a za to się dostaje dzisiaj szóstki w szkole, więc wpis słaby. Poza wszystkim nie ma też odwołania do multikulti. Że co? Że już to nie jest trendy? A fe... Taka politycznie poprawna dzielnica.
~ kronik
4 miesiące temu 14
autochton - nie zrównuj ideologii gender z zapewnieniem dostępu do edukacji dla niepełnosprawnej młodzieży. Chyba, że wspieranie tych młodych ludzi to dla Ciebie tylko niepotrzebna "poprawność polityczna"?
~ xxx
4 miesiące temu ocena: 100%  13
Już niedługo !!! Nie będzie CIX LO i nie będzie na kim psów wieszać!!!
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ GRU
4 miesiące temu ocena: 73%  12
JAK PAN TAKI KRAM>!!! Przypomnieć należy, że Zastępca Burmistrza, pan Łukasz Ciołko nie ma studiów skończonych! To przykłąd z życia! na co komu matura? trzeba mieć kolegów Orłów!
odpowiedz oceń komentarz 8 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ SKANDALISTA
4 miesiące temu ocena: 63% 11
Kolegów ma ten pan coraz mniej. Tonąca małpa brzytwy się chwyta.
~ Kenez
4 miesiące temu ocena: 44% 10
Naprawdę sądzisz, że za wyniki matur odpowiada ciołko?? Nie przepadam za tym kolesiem, ale takie przypinanie wszystkich negatywów z Ursynowa jest zwykłym kretynizmem (równie dobrze możesz napisać: wina tuska).
~ Przecz z kolesiostwem i kultem antyintelektualizmu
4 miesiące temu ocena: 67% 9
Ciołko nie odpowiada za wyniki matur, ale za psucie standarów i owszem.
~ GRU
4 miesiące temu 8
Kenez serio mówię, że jak młodzi widzą taki przykład, to mają gdzieś edukacje.
~ Przecz z kolesiostwem i kultem antyintelektualizmu
4 miesiące temu ocena: 100% 7
Taka prawda, wystarczy być kolesiem Orła i możesz zostać wiceburmistrzem. Przykra sprawa ale tak to wyglada na ursynowie - rządzi kolesiostwo. PO/IMU/PU obsadzają swoimi ludźmi urzędowe stołeczki, rady nadzorcze spółdzielni i tak dalej.
~ wika
4 miesiące temu ocena: 80%  6
Ciekawe z jakich okolic Mazowsza pochodzą uczniowie ursynowskich szkół.
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TYLKO JOINTY
4 miesiące temu ocena: 63%  5
z samej mojej klasy nie zdało 8 osób ale czego sie nie robimy dla dobrego imienia szkoły. Pozdrawiam panią Jurek z kossutha
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ stefan
4 miesiące temu ocena: 57%  4
a co ze szkołami podstawowymi, gdzie w jednej z największychszkół program jest realizowany w najlepszym wypadku w 50% resztę czasu uczniowie spędzają oglądając filmy fabularne, bo nauczyciele mają nauczanie w nosie
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ trix
4 miesiące temu ocena: 0%  3
Jak to dobrze że zlikwidowali tę beznadziejną szkołę
odpowiedz oceń komentarz 0 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Imielinczyk
4 miesiące temu ocena: 90% 2
A gdzie mają się podziać mlodzi ludzie z problemami? Co komu taka placówka przeszkadzała?