Zamknij

Miłosierdzie dzielnicy. Nie będzie podwyżki tej opłaty!

07:35, 17.10.2016 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 09:13, 17.10.2016
Skomentuj SK SK

Nie będzie aktualizacji opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, na których stoją domy mieszkalne - ogłosiła dzielnica. W praktyce wyższych zazwyczaj opłat unikną mieszkańcy kilkudziesięciu adresów - głównie na Kabatach, Natolinie i Imielinie.

Raz na trzy lata, gdy wartość nieruchomości się zmienia, miasto ma prawo na nowo ustalić roczną opłatę za użytkowanie wieczyste swoich gruntów. Rachunek opłacają mieszkańcy, którzy mieszkają w blokach lub domach znajdujących się na takich posesjach. Właściciel gruntu - czyli miasto, za pośrednictwem dzielnicy, pobiera od nich 1% wartości nieruchomości rocznie.

W ostatnich latach były przypadki, że opłaty rosły o kilkaset procent - to efekt boomu na rynku nieruchomości, który na razie jest już za nami. Ceny gruntów ustabilizowały się i gmina nie ma podstaw do tak dużych podwyżek. Niemniej na Wysokim Ursynowie w 2015 roku dzielnica zaktualizowała (czytaj: podwyższyła) opłaty dla ponad 130 nieruchomości.

W tym roku aktualizacji nie będzie

Skąd to "miłosierdzie gminy"? W sukurs lokatorom przyszli posłowie, którzy pracują nad nową ustawą o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntu. Ustawa jest już na etapie konsultacji społecznych i jeśli prace legislacyjne przebiegną sprawnie, to zostanie uchwalona przed końcem roku a wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 roku.

W myśl nowej ustawy, wszyscy współużytkownicy wieczyści - czyli właściciele mieszkań w blokach wielorodzinnych postawionych na gruntach miejskich - staną się automatycznie współwłaścicielami gruntu pod swoim blokiem. Opłata za wieczyste użytkowanie zniknie, ale w zamian pojawi się opłata roczna za przejęcie terenu, w praktyce na podobnym poziomie co likwidowana opłata za "wieczyste". Ma być ona aktualizowana w oparciu o wskaźniki GUS, a więc - przynajmniej teoretycznie - mieszkańcom nie powinny grozić już kilkusetprocentowe podwyżki.

W związku z planowanymi zmianami w prawie, dzielnicy nie opłaca się w tym roku aktualizowanie opłat, bo to proces czaso- i kosztochłonny. Aby zmienić opłatę roczną urząd musi zlecić wycenę nieruchomości, czyli zamówić operat szacunkowy. Dla jednej nieruchomości to koszt ok. 200 złotych. Później, po ustaleniu nowej wysokości opłaty, trzeba wysłać do wszystkich mieszkańców zawiadomienie o zmianie. Cała operacja w tym roku kosztowałaby ok. 60 tysięcy złotych a nowa opłata zaczęłaby obowiązywać od 1 stycznia, czyli w dniu wejścia w życie ustawy, która ją znosi.

Które adresy unikną podwyżek?

Dzięki planowanym zmianom w prawie podwyżki opłat ominą kilkadziesiąt adresów na Ursynowie - głównie w rejonie Kabat, Natolina i Imielina. To ponad 50 hektarów gruntów miejskich, czyli prawie 15% obszaru całej dzielnicy.

Nie będzie podwyżek m.in. dla rejonów: ul. Kulczyńskiego (10 ha gruntu), Warchałowskiego (14 ha), Hirszfelda (10 ha), al. KEN 46 i 56, Mielczarskiego 7, Wąwozowej, Lanciego 13, 15, 17, 16, 19, Rosoła 61a-c, Zaruby, Ekologicznej 4, Pod Strzechą, Polnej Róży 2/4, Lisi Jar, Przy Bażantarni, Migdałowej, Relaksowej, Pala Telekiego czy Surowieckiego (Cerako). Mieszkańcy po prostu nie dostaną żadnej informacji o zmianach opłaty.

Poszkodowani mogą się czuć Ci mieszkańcy, którzy w ciągu dwóch ostatnich lat dostali decyzje o podwyżkach. Ale wtedy nikt jeszcze nie planował wejścia w życie nowej ustawy znoszącej użytkowanie wieczyste pod blokami wielorodzinnymi.

Dzielnica nie odpuści za to aktualizacji opłat za nieruchomości objętych stawką 3% - czyli za parkingi, garaże i hale garażowe, lokale użytkowe i produkcyjne. Co ciekawe opłat za "wieczyste" w tym przypadku nie zniesie również nowa ustawa. W praktyce okazać się może, że mieszkańcy od nowego roku zapłacą opłatę roczną za grunt, którego będą już współwłaścicielami oraz dodatkowo 3% za wieczyste użytkowanie swojego miejsca postojowego, aktualizowanego na dotychczasowych zasadach.

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

Wyżyny od 30 latWyżyny od 30 lat

0 0

A Żabińskiego? 09:47, 17.10.2016

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

malomalo

0 0

Cała KEN om metra Ursynów do metra Stokłosy, najbardziej narażone przy ulicy bloki już zapłaciły w tym roku 1500,00. 08:41, 21.11.2016


elzaelza

0 0

Dzisiaj 21.11 mamy sprawy w Kolegium ale Gmina już przysłała potwierdzenie że dobrze wyliczona podwyżka
08:43, 21.11.2016


reo

wojtek wojtek

4 1

A stokłosy? A plac wielkiej przygody? Kto powstrzyma złodzieji? Władze dzielnicy im raczej sprzyjają.. 15:46, 17.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytekUżytek

3 0

3 % od miejsc postojowych, garaży, komórek lokatorskich, mieszkańcy będą błogosławić burmistrza, że hej. Zamiast np. 500 zł, będzie 1500 zł.
Nie Zarząd, ale burmistrza 20:28, 17.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NickNick

3 0

To chyba z naszych podatków oddano za "reprywatyzację" tym co skupowali roszczenia za 100zł, bo prawdziwym spadkobiercom to się nie udawało, więc o jakiej opłacie za przekształcenie tutaj mówimy? 21:05, 17.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marasmaras

0 0

Bardzo sensowna decyzja władz dzielnicy 08:41, 24.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%