Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A-1 BORAMED-stała-główna

NATOLIN: Pies bez smyczy przeraził dziewczynkę. Właściciel: "Wina dziecka"

› bieżące 9 miesięcy temu    25.02.2017
Kuba Turowicz
komentarzy 25 ocen 16 / 56%
A A A
 fot. pixabay.com

Na Natolinie mała dziewczynka została przestraszona przez psa bez smyczy, czego świadkiem była nasza czytelniczka. Dziecko zaczęło przeraźliwie krzyczeć, choć na szczęście nic mu się nie stało. Opiekun przyjaznego zazwyczaj labradora stwierdził, że "to wina dziecka". Czy pies powinen być na smyczy lub mieć kaganiec?

- Widziałam małą dziewczynkę na Natolinie, mama szła kawałek za nią. Dziecko podeszło do psa, który był bez smyczy i po chwili uciekało z krzykiem - ona była przerażona. Do niczego nie doszło, ale właścicielka psa, której zwróciłam uwagę, że powinna mieć smycz, skwitowała, że ona nad swoim psem ma kontrolę, a to była wina dziecka opowiada nam pani Ewa.

Do takich niegroźnych sytuacji na Ursynowie dochodzi niemal codziennie. Ostatni przypadek dotkliwego pogryzienia miał miejsce na Kabatach kilka lat temu. Od tamtej pory w statystykach policyjnych - cisza. Mieszkankę najbardziej oburzyła postawa opiekunki zwierzęcia. - Czy to oznacza, że pies może biegać gdzie chce i jak chce? - pyta.

Rozwiejmy wątpliwości - prawo nie nakazuje jednoznacznie wyprowadzania psa na smyczy. Art. 77 kodeksu wykroczeń mgliście stwierdza, że przy trzymaniu zwierzęcia zachowuje się zwykłe lub nakazane środki ostrożności, w innym wypadku podlega się grzywnie do 250 zł lub naganie. Problem w tym, że przepis jest zbyt ogólny - nie ma w nim mowy o smyczy - więc i pole interpretacyjne jest tu niezwykle szerokie. Przepis jest utożsamiany z psami, choć jasnych stwierdzeń brak.

Kobieta z psem bez smyczy, którego przestraszyła się dziewczynka z Natolina, nie złamała prawa, choć mogłaby dostać mandat - nawet 250 zł. Ustawodawca zafundował nam taki absurd. Sytuację próbuje korygować ustawa o ochronie zwierząt. - Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna - czytamy w art. 10a.

Jednak co oznacza możliwość kontroli? Tego już nikt nie precyzuje - kolejny absurd. Właściciel psa bez smyczy może się więc tłumaczyć, że jego pupil jest stuprocentowo posłuszny i do żadnych incydentów dojść nie może. W takim wypadku mamy ufać psiarzom na słowo? Osobliwe rozwiązanie.

- Nie lubię mijać ludzi z psami bez smyczy. Nie boję się, ale czasem psy się rzucają na nogi, tak to jest, ale czemu ja mam to znosić, jeśli nie mam ochoty na zabawy z nim? Jeszcze spodnie mam brudne - mówi Mikołaj, który chętnie widziałby psy na smyczach.

Sami właściciele psów są podzieleni - jedni nigdy nie wychodzą bez smyczy, drudzy twierdzą, że jej nie potrzebują.

- My wychodzimy na spacerki pod domem, zawsze ta sama trasa, czasem urozmaicona jakimś zakamarkiem. Smycz towarzyszy nam za każdym razem. Już się przyzwyczailiśmy, w niczym nie przeszkadza, a ja wiem, że ludzie czują się bezpieczniej. Rozumiem ich, więc staram się uszanować to, że nie mieszkam w mieście sama - tłumaczy pani Irena.

Jedynym konkretem legislacyjnym jest wykaz psów agresywnych - te muszą być wyprowadzane na smyczy - bez dyskusji. Są to: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący i owczarek kaukaski. Ustawodawca zwraca również uwagę, że na smyczy powinny być wyprowadzane takie rasy jak: amstaff, beagle i stafford - uznawane są za agresywne, choć na powyższej liście się nie znajdują.

Jak widać prawo jest niezwykle tajemnicze i pełne nieścisłości - psiarze mają sporo możliwości interpretacyjnych.

+ 9 głosów: 16 (56%) 7 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (25)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Wienio
7 miesięcy temu ocena: 60%  25
Jakiś chory artykuł. Dziecko z paranoją wrzeszczy bez sensu a tu nagonka na niewinnego psa i właścicielkę
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Arnie
8 miesięcy temu ocena: 55%  24
Miasto powinno ograniczyć do minimum populacje psów wprowadzając bardzo wysokie podatki od ich posiadania. Jednocześnie z pozyskanych funduszy można by organizować sprzątanie odchodów po psach. W Paryżu jeżdżą ludzie na motocyklach z odkurzaczami i zbierają gówno po pupilkach. Da się tam w miarę normalnie chodzić. U nas strach chodnikiem iść, a o wejściu na trawnik nawet mowy nie ma. To nie jest normalna sytuacja jeśli na trawnikach zalegają zawały odchodów i miasto musi coś z tym pilnie zrobić.
odpowiedz oceń komentarz 11 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cola
8 miesięcy temu ocena: 17%  23
Niektórzy rodzice (z zwłaszcza babcie) traktują każdego psa jakby miał wściekliznę - nie zbliżaj się, bo cię pogryzie. Psy w mieście są przyjazne i każdy właściciel jest na tyle odpowiedzialny, że wie kiedy psa może wyprowadzać bez smyczy.
odpowiedz oceń komentarz 5 24
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Legionista
8 miesięcy temu ocena: 81% 22
"Psy w mieście są przyjazne i każdy właściciel jest na tyle odpowiedzialny, że wie kiedy psa może wyprowadzać bez smyczy" - hahaha. Nie ćpaj więcej
oceń komentarz 13 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Matka i właścicielka psa
8 miesięcy temu ocena: 93% 21
Niektórzy miłośnicy zwierząt zapominają, że dobrze należy traktować również innych ludzi. Wielokrotnie byłam świadkiem lepszego traktowania miłych piesków niż miłych i sympatycznych dzieci. Bo wbrew dominującym tutaj opiniom na temat bachorów, nie każde dziecko zasługuje na takie obraźliwe miano. A jako właściciel psa i jednocześnie rodzic wiem, że nie każdy lubi zwierzęta. Ma do tego prawo!!! Są też tacy, którzy ich się boją. I dlatego mając łagodnego pieska nie narzucam się innym rodzicom z dziećmi, bo może są powyższym przypadkiem. Z drugiej strony z rezerwą podchodzę do kontaktowania się moich dzieci z nieznanymi nam pieskami. I tutaj nie chodzi o wściekliznę, ale o fakt że nie wszystkie pieski lubią dzieci i odwrotnie.
oceń komentarz 13 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ m30553
8 miesięcy temu ocena: 100%  20
Ja mam gaz. Pieski są mądre i wiedzą co wyjmuję z kieszeni bo od razu uciekają. Dodam, że jeszcze go nie użyłem
odpowiedz oceń komentarz 9 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ewa
8 miesięcy temu ocena: 16%  19
Właściciele psów też płacą podatki. Powinny być ogrodzone tereny wybiegów dla psów przy każdym parku, tak jak są place zabaw dla dzieci.
odpowiedz oceń komentarz 5 27
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Legionista
8 miesięcy temu ocena: 81% 18
Ty żartujesz z tymi podatkami od posiadania psów ? może jeszcze 500+ na każdego kolejnego psa...Może zacznijcie sprzątać po swoich psach!
oceń komentarz 17 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ As
8 miesięcy temu ocena: 87%  17
Ludzie ( psiarze!) opamiętajcie się: pies to jednak tylko zwierzę, nie każcie rodzicom prowadzać dzieci na smyczy!!! Człowiek jednak jest na pierwszym miejscu, wystarczy prowadzać psy w kagańcu i na smyczy oraz sprzątać ich odchody z trawników ( dotyczy miasta ) i właściwie będzie po problemie. Musicie zrozumieć że jednak olbrzymia większość ludzi nie posiada psów i dla nich ważniejsza jest rodzina tzn. dzieci, siostry, bracia, matki, mężowie, żony a wy - psiarze najczęściej jesteście osobami samotnymi i myślicie tylko, że to biedne zwierzę jest waszym np.? dzieckiem? Otóż nie,podkreślam- pies to tylko zwierzę. I żeby nie było - bardzo lubię psy,uważam ,że to najmądrzejsze i najwierniejsze zwierzęta, ale jeszcze raz podkreślę - tu zwracam się do samotnych psiarzy- to tylko zwierzę i właściciel ma dopilnować aby nikogo nie pogryzło czy nie napadało/ doskakiwało do nóg itp oraz ma obowiązek po nim sprzątać!!! Koniec i kropka.
odpowiedz oceń komentarz 33 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gorszy sort?
8 miesięcy temu ocena: 25% 16
Ależ niemądre szufladkowanie: psiarze to samotni będący przeciwieństwem rodzin? W moim domu jest trójka dzieci, dwoje dziadków, ja z mężem i dwa psy. Chyba nie mieścimy się w standardach Legionisty?
oceń komentarz 5 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Legionista
8 miesięcy temu ocena: 92% 15
do gorszy sort ? Sam fakt że tytułujesz się gorszym sortem (?) świadczy już o Tobie, że nie rozumiesz kto zalicza się do tego gorszego sortu...Są to osoby które "donoszą na Polskę za granicę". Jeżeli tak czynisz to współczuje Tobie i Twoim bliskim. Przechodząc do meritum sprawy, to powiem krótko, żyjemy w czasach gdzie zrównuje się psa do człowieka...Niestety. Sam bardzo lubię zwierzęta, ale nigdy nie będę tolerował niedbalstwa właścicieli psów. Nie sprzątają po swoich pasach, uważają że to ja mam schodzić z chodnika, nie patrzeć się na psa, bo może ugryźć itd. LItości! Sam mam małe dzieci i nie pozwole aby psiarze mówili mi co mam robić, jak mam chodzić, czy mam trzymać dziecko za reke czy nie, bo piesek idzie sobie bez kagańca i smyczy. To są tylko zwierzęta, NIE LUDZIE!!!!!!! Sprzątajcie po swoich pasach, trzymajcie na smyczy i w kagańcach a wszyscy będą zadowoleni i nie będzie dochodzić do takich sytuacji jak ta opisana w artykule.
oceń komentarz 23 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Legionista
8 miesięcy temu ocena: 95%  14
Tak to właśnie jest z właścicielami psów. To ludzie maja uciekać, unikać psów...co to ma być ? Kto tu jest dla kogo ? Pies dla człowieka czy człowiek dla psa ? I jeszcze te komentarze psiarzy typu "proszę nie iść szybko bo będzie p Biegł za Panem" albo "on tak lubi sie bawić" i wtedy wskakuje na czkowieka z brudnymi lapskami. Dodam jeszcze do tego ze właściciele nie myja psów bo w indzie nie raz śmierdzi psami. Już nie wspominając o tym ze trawniki są zasrane doszczętnie w szczegolnosci teraz to widać po roztopach. Reasumując - pies to tylko zwierze, i jest hierarchia kto jest ważniejszy człowiek czy zwierze.
odpowiedz oceń komentarz 35 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pol
8 miesięcy temu ocena: 20%  13
Niektórzy głupawi rodzice powinni trzymać dzieci na smyczy. Teraz jest mnóstwo bezmózgich małych debili wychowywanych bezstresowo o imieniach w stylu jaś i małgosia,albo inna ignes. Jak się gnojek budzi ,to cały blok też już nie spi
odpowiedz oceń komentarz 8 33
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ETM
8 miesięcy temu ocena: 26% 12
No właśnie, szaleje taki debilek po mieszkaniu, nie daje spać ani obejrzeć wieczornego filmu, a rodzice nie wyprowadzą na spacer bo się ubrudzi albo spotka psiaka i się zalęknie.
oceń komentarz 6 17
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kronik
8 miesięcy temu ocena: 88% 11
prostak z ciebie i tyle
oceń komentarz 15 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ E
8 miesięcy temu ocena: 100%  10
A przypadkiem rozdział 6 Uchwały Rady miasta nie nakazuje smyczy ? http://bip.warszawa.pl/NR/rdon...
odpowiedz oceń komentarz 17 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ iii
9 miesięcy temu ocena: 77%  9
Ustawa nie precyzuje ??? To ja mogę GAZEM potrAKTOWAC DUZEGO PSA,, KTORY WBREW MOJEJ WOLI WCHODZI W KONTAKT ZE MNĄ ?? Nie zycze sobie zadnego kontaktu z duzym psem !!!
odpowiedz oceń komentarz 24 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 965
8 miesięcy temu ocena: 13% 8
a my kontaktu z tobą
oceń komentarz 4 26
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marta
8 miesięcy temu ocena: 94% 7
Zostaniesz posadzony o znęcanie się nad zwirzętami - takie miejsce, takie czasy :)
oceń komentarz 17 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ~aga
9 miesięcy temu ocena: 60%  6
Dzieci nie są uczone jak należy zachować się w stosunku do psów i oczywiście w instytucie od razu właściciela. Są psy które bezwzględnie powinny chodzić na smyczy bo rzucają się na wszystko co się rusza a właściciele działek bez wyobraźni. Uważam jednak że nie można zawsze i wszystko zrzucać na psa, które potrafią być bardziej przyjacielskie jak nie jeden człowiek
odpowiedz oceń komentarz 12 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Matka
9 miesięcy temu ocena: 97%  5
Niestety, dzieci są teraz wychowywane w lęku przed ludźmi i zwierzętami. Wczoraj w sklepie podniosłam zabawkę, spadła dziecku ze spacerówki. W momencie kiedy podawałam ją dziecku odwróciła się jego matka i warknęła na mnie, żebym odsunęła się bo dziecko się przestraszy!!! Zastygłam ze zdumienia... odrzuciłam zabawkę i odeszłam...
odpowiedz oceń komentarz 29 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ETM
9 miesięcy temu ocena: 29%  4
Mamusie z daleka krzyczą: nie rusz pieska bo cię ugryzie! Dzieciak od małego ma zaszczepiony lęk do psiaków tych większych i tych malutkich. Mamusie powinny oswajać dzieci ze zwierzętami, to nasi mali bracia. Najgorsze są mamusie z prowincji, może przyzwyczajone do wsiowych burków, które łapią każdego za nogawki. Nasze miastowe domowe pieski są wypieszczone i czyściutkie a przede wszystkim dobrze wychowane.
odpowiedz oceń komentarz 11 27
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lokalny
9 miesięcy temu ocena: 41%  3
A jak dziecko wbiega ludziom pod nogi a co gorsza pod rower, bo rodzice nie potrafią go upilnować to jest wszystko w porządku. A jak pies grzecznie spaceruje bez smyczy to od razu jest afera, że nie powinien chodzić wolno. Niekiedy psy są grzeczniejsze od dzieci.
odpowiedz oceń komentarz 18 26
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bożena
9 miesięcy temu ocena: 75% 2
Może i są, ale dziecko nie zagryzie na śmierć raczej.
oceń komentarz 27 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marta
8 miesięcy temu ocena: 87% 1
I Twój Pikuś nie będzie płacił podatków na Twoją emeryturę - a dziecko może, jak nie wyjedzie, to tak.
oceń komentarz 13 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji