Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-AuchanUrsynow-od-10-09-do-31-12-2017

Nieoficjalnie: W czerwcu ruszy budowa Centrum Kultury na tyłach ratusza

› bieżące 6 miesięcy temu    14.05.2017
Sławek Kińczyk
komentarzy 0 ocen 9 / 100%
A A A
 fot. urząd dzielnicy

Na początku czerwca, tuż po Biegu Ursynowa, na tyłach ratusza rozpocznie się budowa Centrum Kultury Ursynów. To będzie pierwszy samorządowy dom kultury w wysokiej części dzielnicy. Drugi - przy Kajakowej na Zielonym Ursynowie - jest na ukończeniu.

Na dom kultury z prawdziwego zdarzenia Ursynów czeka od kilkunastu lat. Jesteśmy jedyną dzielnicą w Warszawie, które nie ma miejskiej placówki kulturalnej. Co prawda od lat działają spółdzielcze domy kultury, dofinansowywane przez dzielnicę, ale ich obiekty są małe, a wyposażenie odbiega od współczesnych standardów. Aby zorganizować dużą imprezę kulturalną, np. teatralną, dzielnica musi wynajmować sale komercyjne. A i tak często okazuje się, że te największe są po prostu za małe. 

Nowy obiekt ma też dać nowy impuls dzielnicowej kulturze. Od lat powtarzane cykle w spółdzielczych domach, finansowane przez urząd, niekoniecznie odpowiadają dzisiejszym odbiorcom. Młodsi i zapracowani ursynowianie, którzy chcieliby zobaczyć coś bardziej ambitnego i w swoim guście - muszą szukać oferty gdzie indziej. Subsydiowane przez dzielnicę przedsięwzięcia nie mogą być biletowane, co oznacza, że obowiązuje wzbudzający ciągłe emocje, niedoskonały i wielokrotnie poprawiany, system dystrybucji wejściówek.

23 maja ogłoszenie rozpoczęcia budowy

Dla ursynowskiego centrum kultury zarezerwowano pustą działkę pomiędzy ratuszem a kościołem św. Tomasza Apostoła, przy ul. Gandhi. Jest obowiązujące pozwolenie na budowę (podtrzymywane przez lata drobnymi pracami na łące), jest też poprawiony projekt architektoniczny (w ubiegłym roku dzielnica zamówiła zmiany w układzie funkcjonalnym obiektu). Również w ubiegłym roku Rada M. St. Warszawy przyznała dzielnicy pieniądze na pierwszy etap budowy - w sumie 24,3 mln złotych na ten i przyszły rok.

6 stycznia ogłoszono przetarg. Zgłosiło się aż 8 firm. Oferty dwóch wykluczono. Na wykonawcę domu kultury urzędnicy wybrali konsorcjum firm Moris Polska z Warszawy i Rosa-Bud z Radomia. Ta druga to potentat budowlany na południowym Mazowszu. Obie firmy budowały już podobne obiekty. Za ursynowskie centrum chcą 21,4 mln złotych. To o 3 miliony mniej niż planowała dzielnica. Burmistrz ma nadzieję, że uda się pozyskać z miasta dodatkowe środki na wyposażenie centrum, w związku z czym uda się je odddać do użytku nieco wcześniej niż planowano - nie w 2019 a w 2018 roku. Dodajmy, roku wyborów samorządowych.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, 23 maja na łące pomiędzy ratuszem a kościołem pojawią się namioty, przyjedzie prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, by na konferencji prasowej ogłosić rozpoczęcie robót. Wówczas zaprezentowana zostanie nieco zmieniona bryła obiektu oraz układ pomieszczeń. Teren ma zostać ogrodzony zaraz po "Biegu Ursynowa", którego imprezy towarzyszące odbędą się 3 czerwca właśnie na tyłach ratusza. Będzie to ostatnia impreza plenerowa w tym miejscu na co najmniej rok.

Jak będzie wyglądał ursynowski dom kultury?

Ostatecznie będzie to trzykondygnacyjny obiekt z parkingiem podziemnym. Jego kubatura to 26,3 tys. metrów sześciennych. Na parterze ma być zlokalizowany holl wejściowy z galerią oraz klubem muzycznym, szatnie, sala widowiskowa i garderoby. Zespół sal dydaktycznych zaprojektowano na kondygnacji 2 i 3. W budynku będzie też sala widowiskowa na 350 osób, z pełnym wyposażeniem teatralnym (będzie pełniła rolę sceny zapasowej dla warszawskich teatrów). Na kondygnacji 2 zaprojektowano pokoje administracyjne i salę wielofunkcyjną z widownią na 100 osób, przystosowaną do widowisk artystycznych.

Budowa pierwszego na Ursynowie dzielnicowego domu kultury miała się rozpocząć już 2007 roku, ale z powodu kryzysu finansowego miasto wstrzymało inwestycję. W 2010 roku ursynowscy radni zdecydowali, że ważniejsza jest budowa nowej podstawówki przy ul. Lokajskiego.

+ 9 głosów: 9 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ w...w
6 miesięcy temu ocena: 100%  4
po co komu ta buda tak wogóle? Tego typu biznesy służą tylko agitacji i praniu kasy w majestacie władzy.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ przeciek
6 miesięcy temu ocena: 100%  3
Kłamią. Przetarg przeprowadzono bez poszanowania procedur i wybrano firmę krzak która buduje klocki z betonu. Ktoś powinien iść za to do ciurmy.
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bolesław
6 miesięcy temu ocena: 100%  2
https://www.youtube.com/edit?o... niech budują jak PKP wiadukt na Karczunkowskiej
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarza
6 miesięcy temu ocena: 90%  1
Pani Prezydent i Pan Burmistrz odwiedzą też budowę ulicy Rosnowskiego (staną obok drzewa z Sójką?) oraz Relaksową i Rosoła, na które nadal brak przetargu? Po stronie Wilanowa wszystko prawie gotowe...
odpowiedz oceń komentarz 9 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji