Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BUDLEX-Roentgena-od-01-10-2017-do-31-12-2017

Pamięć, szacunek, nadzieja. Uczniowie Kossutha rozdają na Ursynowie żonkile FOTO

7 miesięcy temu    19.04.2017
Sławek Kińczyk
komentarzy 0 ocen 6 / 100%
A A A
 fot. SK

Uczniowie z liceum im. Lajosa Kossutha rozdają dziś na Ursynowie symboliczne żonkile. Przypominają w ten sposób o rocznicy powstania w gettcie warszawskim.

Już po raz piąty w rocznicę powstania w getcie warszawskim muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Dziś na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce wolontariusze rozdają przechodniom papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Do akcji tradycyjnie już dołączyli uczniowie z ursynowskiego LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha.

- Mówimy o powstaniu, chyba, że ktoś się bardzo spieszy to wręczamy żonkilka i ulotkę, aby ta osoba mogła sobie poczytać - mówi Wiktoria z klasy 3b w ursynowskim Liceum im. Kossutha.

- Dużo osób wie o rocznicy tak samych z siebie. Sami podchodzą do nas - dodaje Zosia z 3 b.

Dlaczego biorą udział w akcji pamięci o powstaniu w gettcie warszawskim? - Ja stwierdziłam, że skoro jestem na profilu humanistycznym z rozszerzoną historią to powinnam wziąć udział w tej akcji. Chcę pamiętać o tym powstaniu - przekonuje Wiktoria. To też ostatnia taka okazja, bo dziewczyny w tym roku piszą maturę.

Żonkile, które są rozdawane przez uczniów symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

+ 6 głosów: 6 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zły porucznik
7 miesięcy temu 1
bardzo mnie to cieszy, mam nadzieję, że za ich akcją stoi coś więcej, niż tylko wolny dzień od szkoły.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji