Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-AuchanUrsynow-od-10-09-do-31-12-2017

komentowane

oceniane

Park Natoliński otwarty dla mieszkańców? Nie będzie łatwo

› bieżące 6 miesięcy temu    19.05.2017
Kuba Turowicz
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
 fot. KT

Ursynowscy i wilanowscy radni starają się o swobodny dostęp do Parku Natolińskiego. Nie będzie to jednak proste, bo administrator terenu - Fundacja Cetrum Europejskie Natolin - jest przeciwny koncepcji. Na czwartkowym spotkaniu radnych w tej sprawie zabrakło przedstawiciela CEN.

Park Natoliński jest własnością skarbu państwa. Podobnie jak pałac, który znajduje się na jego terenie. Administratorem dóbr jest jednak Centrum Europejskie Natolin, które kształci i gości studentów z całego świata. Fundacja jest przeciwna pomysłowi ogólnodostępnego parku.

Wielu mieszkańców twierdzi, że dobra kultury powinny być ogólnie dostępne. Pod petycją w tej sprawie podpisało się ponad tysiąc osób. Podpisy wciąż są zbierane.

- Mieszkańcy są poszkodowani izolacją parku. Plan ochrony rezerwatu zakłada jego dostępność dla społeczeństwa, co więcej wręcz wyznacza trasy wycieczkowe - mówił na wczorajszym posiedzeniu radnych z Wilanowa i Ursynowa Piotr Barczak, autor petycji.

Wśród radnych obu dzielnic panuje zgoda - Park Natoliński powinien być dla ludzi.

- Wycieczkami, które kiedyś dało się zorganizować, interesowało się wielu mieszkańców. Ludzie chcą tam swobodnie wchodzić, taka jest prawda. Park zacznie wyglądać dobrze, kiedy pojawią się w nim goście - twierdzi Teresa Jurczyńska-Owczarek, przewodnicząca Rady Dzielnicy Ursynów.

Sprzymierzeńców w walce o udostępnienie parku jest więcej. - Muzeum Pałacu w Wilanowie w pełni popiera koncepcję otwartości. Musimy próbować dialogu, bo wszystko zależy od zarządcy - mówił Maciej Żołnierczuk z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Na spotkaniu w wilanowskim ratuszu nie pojawili się przedstawiciele kluczowych dla sprawy instytucji. Zabrakło administratora terenu i reprezentanta Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. O ile Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków opowiedział się za udostępnieniem parku publiczności, o tyle w sprawie całego rezerwatu (w którym park się znajduje) nie ma wiele do powiedzenia. Tu decyzyjny jest właśnie RDOŚ, który obecnej sytuacji zmieniać nie chce. A bez "zdjęcia" ochrony rezerwatowej nie będzie konkretnych zmian.

Błędne koło się zamyka i nic nie wskazuje na to, żeby park miał trafić do ludzi w najbliższym czasie. Radni radzą, decyzyjne instytucje milczą, a park wciąż jest zamknięty.

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ proste
6 miesięcy temu 5
Czas przewietrzyć RDOŚ i CEN.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Klementyna
6 miesięcy temu ocena: 100%  4
Las kabacki to też rezerwat a jakoś nikomu nie przeszkadzało to żeby wybudować koło niego lakiernię oraz magazyn materiałów chemicznych. A dodatkowo chcą pod nim jeszcze wybudować wielka galerię. To czemu po tamtym parku nie wolno chodzić?
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Paweł
6 miesięcy temu ocena: 29%  3
Ten teren to rezerwat - a rezerwaty trzeba chronić więc niech pozostanie zamknięty dla mieszkańców zarówno Ursynowa (jestem jednym z nich) jak i Wilanowa. Jeżeli otworzą bramę parku dla tzw. zwiedzających/spacerowiczów to najdalej po miesiącu park będzie wysypiskiem śmieci (jak skarpa ursynowska lub cześć lasu kabackiego) a psy zjedzą wszystko co w nim żywe i na drzewo nie ucieka. Jeżeli radni Ursynowa i Wilanowa naprawdę chcą umilić życie mieszkańców to niech zbudują parki na wolnych działkach dzielnic a nie tylko przeznaczają je pod inwestycje deweloperskie.
odpowiedz oceń komentarz 4 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkanka J.
6 miesięcy temu ocena: 86% 2
To chore co piszesz. To może lepiej park wyekspediować na Księżyc tam mu się nic nie stanie. Bywam często w Lesie Kabackim i nie uważam żeby był wysypiskiem śmieci. Jest tam dużo koszy i nie ma potrzeby wyrzucania śmieci byle gdzie. Park przy Bażantarni analogicznie - mimo, że od dawna nie ma ochrony jest tam czysto i jest licznie odwiedzany. Park powinien być dla ludzi, tylko trzeba odpowiednio przygotować infrastrukturę - zwłaszcza kosze na śmiecie i ławki.
~ Obserwator
6 miesięcy temu ocena: 100%  1
Oczywiście, że park powinien być dla ludzi.
odpowiedz oceń komentarz 8 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji