Zamknij

Powstał pierwszy w Warszawie ogród, który... budzi zmysły

13:12, 23.09.2015 Klaudia Ziółkowska Aktualizacja: 18:08, 23.09.2015
Skomentuj KZ KZ

Na Ursynowie powstało miejsce, które budzi zmysły. Ogród sensoryczny oddziałuje na wzrok, słuch, węch czy dotyk. - Odwiedziny w tym miejscu są elementem terapii dla osób niepełnosprawnych oraz uwrażliwiają na trudności, z jakimi na co dzień borykają się osoby z dysfunkcjami – zachęcają organizatorzy.

Idea popularna na świecie – w Polsce nieco mniej. Ceramiczne obiekty są elementem pierwszego warszawskiego ogrodu sensorycznego, którego celem jest stymulowanie zmysłów wzroku, słuchu dotyku i węchu. Od dziś wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Powsinie może być elementem terapii dla osób niepełnosprawnych – z zaburzeniem zmysłowym postrzegania świata, osób niewidomych, z autyzmem, zespołem Downa czy Aspergera.

Autorami projektu są Paulina Gobiecka, tegoroczna absolwentka rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Artmed Dmytrenko - wolontariusz, realizujący w fundacji "Ogród Ceramiki" program Wolontariatu Europejskiego.

- Oprócz tego, że zajmuję się sztuką, pracuję z osobami niepełnosprawnymi – mówi rzeźbiarka. - Wystawa jest wynikiem moich doświadczeń artystycznych i terapeutycznych. Chciałam stworzyć sztukę zaangażowaną społecznie. Wystawa jest estetyczna, ładna i ciekawa - służy terapii osób niepełnosprawnych.

W przygotowaniu wystawy pomagały dzieci ze szkoły specjalnej przy ul. Weterynaryjnej oraz artyści z fundacji "Ogród Ceramiki". - Podczas warsztatów dzieci zrobiły ptaszki, listki, przeróżne elementy, które są częścią wystawy – mówi autorka. - My je wykończyliśmy i zmontowaliśmy w całość.

Artyści wykorzystali materiał ceramiczny i rzeźbiarski. Przygotowane elementy są ruchome, niepełnosprawni mogą dotykać rzeźb czy poznać ich fakturę. Piękny zapach jest zasługą sąsiedztwa roślin, które rosną naokoło – i o każdej porze roku pachną inaczej.

- Przede wszystkim wystawa działa na wzrok i dotyk – całej instalacji można dotykać, część elementów obracać, układać z nich różne kombinacje – tłumaczy Gobiecka. - Na zapach działa przede wszystkim obecność roślin. A jeżeli chodzi o słuch, to jeden z elementów są dzwoneczki w kształcie gałęzi.

Wystawę w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie możemy podziwiać do końca października, później dopiero wiosną.

- Miejsce jest wyjątkowo urokliwe – mówi Dorota Gobiecka-Grosz z fundacji "Ogród Ceramiki". - Na ziemi ścielą się przepiękne zimowity, na wiosnę będą kwitły żonkile, narcyzy, dlatego nie jest tylko pięknie i kolorystycznie, ale również pachnąco.

(Klaudia Ziółkowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%