Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-AuchanUrsynow-od-10-09-do-31-12-2017

SM PRZY METRZE: Windy dla niepełnosprawnych zamiast... zsypów na śmieci.

› bieżące ponad rok temu    30.03.2016
Sławek Kińczyk
komentarzy 8 ocen 16 / 100%
A A A
 fot. SK

Windy dla niepełnosprawnych mieszkańców zamiast nieużywanych zsypów na śmieci? Dlaczego nie! Spółdzielnia "Przy Metrze" postanowiła ułatwić życie starszym i schorowanym lokatorom. Osobne duże windy pojawiły się w 4 budynkach na osiedlu przy Lasku Brzozowym. A będą następne.

Ursynowska spółdzielnia realizuje na swoich osiedlach program likwidacji barier architektonicznych. To konieczność, bo seniorów jest coraz więcej, przybywa też młodych małżeństw z dziećmi, dla których przejazd wózkiem był utrudniony.

- Najpierw zabraliśmy się za chodniki, podjazdy i progi a teraz przyszedł czas na windy dla niepełnosprawnych - mówi Michał Wojtasiewicz, wiceprezes SM "Przy Metrze".

Pomysł wykorzystania w tym celu nieużywanych szybów po zsypach na śmieci jest nowatorski w skali nie tylko dzielnicy, ale także kraju. Zazwyczaj spółdzielnie montują specjalne podnośniki lub pochylnie albo w ogóle nie przejmują się problemami niepełnosprawnych. 

Komory zsypów w blokach przy Lasku Brzozowym i Mandarynki nie były używane od początku, lokatorzy woleli - i słusznie - wynosić śmieci do altanki na zewnątrz. Gdy w spółdzielni planowano remonty klatek schodowych i zastanawiano się nad ich dostępnością dla starszych i niepełnosprawnych osób, pojawiła się idea zainstalowania specjalnych wind.

- W ramach projektu powstały windy w 3 budynkach: przy Mandarynki 12, Lasku Brzozowym 12 i 13. W kwietniu ruszamy z kolejnymi - przy Mandarynki 6 oraz Lasku Brzozowym 2, 5 i 18 - mówi Michał Wojtasiewicz.

Każda winda dla niepełnosprawnych ma osobne szerokie wejście otwierane za pomocą domofonu. Kabina jest duża - 1 metr na 1,5 metra, w środku zmieści się wózek inwalidzki lub duży wózek dziecięcy i dodatkowo nawet trzy osoby.  To wysokiej klasy urządzenia przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jedna taka winda kosztuje 80 tysięcy złotych, drugie tyle kosztuje instalacja, remont szybu i wejście do nowej klatki.

Spółdzielnia nie zapomniała też o remontach w klatkach wejściowych do bloków dla pełnosprawnych lokatorów - pojawiły się nowe schody i zadaszenia a w środku klatki w starych blokach przypominają te z apartamentowców. Lokatorzy chwalą zmiany i już zauważyli, że o nowe współlokatorzy bardziej dbają. - Jest czysto, jak nie w starym bloku i wreszcie można wjechać wózkiem - mówi pani Agnieszka, którą spotkaliśmy przed wejściem do jednego z bloków.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

+ 16 głosów: 16 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (8)

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ hbk
  ponad rok temu ocena: 60%  8
  Po plusach i minusach w komentarzach widzę, że nawet tak neutralny iprospołeczny temat jak windy dla niepełnosprawnych musi rozpętać wojnę polityczną NU z resztą świata. Władzom SM "Przy Metrze" gratuluję niekonwencjonalnego rozwiązania.
  odpowiedz oceń komentarz 9 6
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ na tropie sulika
  ponad rok temu ocena: 44% 7
  To pomianowski na zlecenie kęoy tak minusikuje.
  ~ parrot
  ponad rok temu ocena: 100%  6
  BArdzo dobry pomysł! Popieram! Jednak spółdzielnie (przynajmniej niektóre) zmieniają się na lepsze
  odpowiedz oceń komentarz 7 0
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ziutex
  ponad rok temu ocena: 53%  5
  Da się? Da się! Od kiedy udało się pozbyć leśnych dziadków (ekipa pana Skubiszewskiego) i środki przestały w "nieznanych okolicznościach" znikać z konta spółdzielni, to nagle można realizować inwestycje dla mieszkańców.
  odpowiedz oceń komentarz 28 25
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ziutex
  ponad rok temu ocena: 79% 4
  nie podszywaj się głupku pode mnie
  oceń komentarz 19 5
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ na tropie sulika
  ponad rok temu ocena: 63% 3
  Panie burmistrzu, nie zazdroszcze panu. Nie dość, że cały dzień siedzi pan na fejsie i pod zmyśllonymi nickami wypisuje pan te farmazony, to jeszcze produkuje się pan w komentarzach na halo... Tak pracowity burmiszcz to skarb!
  oceń komentarz 19 11
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ mandarynka
  ponad rok temu ocena: 56% 2
  Gwoli ścisłości historycznej to była ekipa pp. Andrzeja Stępnia, Ewy Bartman i Zbigniewa Jamroza. Pan Skubiszewski, tata niedoszłego burmistrza, tylko bezmyślnie i z ogromnym zaangażowaniem popierał w/w ekip od "nieznanych okoliczności". A pomysł z windami rzeczywiście świetny!
  oceń komentarz 14 11
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ziutex
  ponad rok temu ocena: 28% 1
  Uderz w stół a trolle NU się odezwą, przynajmniej wiem że te wszystkie komentarze pisze Skubiszewski junior.
  oceń komentarz 7 18
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji