Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A-1 BORAMED-stała-główna

Śnięte ryby, śmierdząca woda. Kabackie Moczydełko umiera. Co zrobi dzielnica?

› daj znać 5 miesięcy temu    18.06.2017
Redakcja haloursynow.pl
komentarzy 6 ocen 3 / 67%
A A A
Oczko wodne w Parku MoczydełkoOczko wodne w Parku Moczydełko fot. SK

Śnięte ryby, mętna i śmierdząca woda - tak wygląda oczko wodne w kabackim parku Moczydełko. Dzielnica zamówiła badania wody i chce oczyścić dno jeziorka oraz zainstalować sztuczne napowietrzanie wody. Ma to uratować jeziorko przed biologiczną śmiercią.

Po zimie mieszkańcy Kabat zauważyli, że woda w popularnym miejscu spacerów jest zanieczyszczona a na powierzchni pływają śnięte ryby. 

- Zwróciłem uwagę na nieprzyjemny zapach i ciemną, sino-granatową wodę. Widoczne były też martwe ryby, pewnie kilkanaście sztuk. Oczko sprawiało wrażenie martwego - relacjonuje nam Janusz, mieszkaniec Kabat.

To nie pierwszy przypadek, sytuacja powtarza się co roku, poprawiając się nieco jedynie latem. Jeziorko jest chętnie odwiedzane - zimą ludzie przynoszą pokarm dla kaczek, najczęściej chleb i bułki, które spadają na dno i gniją, powodując nie tylko zanieczyszczenie, ale też wyjałowienie wody z tlenu.

W marcu dzielnica zleciła badania wody i poprosiła Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska o pomoc w rozwiązaniu problemu. Wyniki wykazały, że Moczydełko nie spełnia norm ekologicznych, potwierdziły się też przypuszczenia urzędników z Wydziału Ochrony Środowiska. W wodzie jest za mało tlenu rozpuszczonego, niezbędnego do życia zwierząt.

- Przy niższych stężeniach mamy do czynienia z tzw. "przyduchą", która nieuchronnie prowadzi do masowego wymierania organizmów korzystających z tlenu - mówi Adam Ludwikowski, Mazowiecki Inspektor Ochrony Środowiska. Inne wskaźniki pokazują, że w Moczydełku gniją osady denne, co powoduje, że woda jest mętna i śmierdzi.

WIOŚ zalecił ratuszowi dokładne oczyszczenie dna zbiornika oraz zainstalowanie sztucznego dotleniania wody. Burmistrz Robert Kempa w odpowiedzi na interpelację radnego Kamila Orła zapowiada, że taka instalacja wkrótce pojawi się w kabackim parku. Nie będzie natomiast fontanny, którą proponował radny, by dotlenić wodę.

- Fontanna w zbiorniku stanowiłaby z całą pewnością urozmaicenie terenu Parku Moczydełko, tym nie mniej realizacja rozwiązania sugerowanego przez WIOŚ, ograniczy ingerencję w istniejącą na terenie obiektu florę i faunę - przekonuje szef zarządu dzielnicy.

Miejmy nadzieję, że po zamontowaniu instalacji napowietrzającej do oczka powróci życie.

+ 2 głosów: 3 (67%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Bunia
3 miesiące temu 6
takie śnięte jak roboty na Karczunkowskiej https://www.youtube.com/edit?o...
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tom
4 miesiące temu ocena: 100%  5
Super, ze dajecie mapki przy artykulach! :))
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Stefan
5 miesięcy temu ocena: 75%  4
co za skur...stwo żeby zamienić dziki staw w takie gó,,no, pamietam jak tam były rzekotki, tych co zdecydowali o tzw rekultywacji powinno się powiesić za jaja na latarni
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kabaty zielone
5 miesięcy temu ocena: 85%  3
Moczydełko umiera bo zostało obudowane przez deweloperów.
odpowiedz oceń komentarz 11 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Laluna
5 miesięcy temu ocena: 64%  2
Fontannę! Chcemy na Kabatach fontannę panie burmistrzu! Na Wilanowie co rusz jakaś fontanna dla ochłody a u nas posucha. I chcemy miejsc gdzie nue ma kup psich żeby rozłożyć kocyk! I najlepiej żeby jeziorko Zgorzała rekultywować tak żeby się można w nim było kąpać. Bo nie ma takich naturalnych zbiorników jak Rusałka i inne kolo Poznania. Chyba pan wie ile tam miejsc gdzie można się kąpać. A u nas? Nic.
odpowiedz oceń komentarz 7 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ szkodniki
5 miesięcy temu ocena: 70%  1
Kempa z Orłem najpierw zaniedbali, a teraz ratują?
odpowiedz oceń komentarz 7 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji