Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BUDLEX-Roentgena-od-01-10-2017-do-31-12-2017

Spacer szlakiem najpiękniejszych drzew na Ursynowie

› bieżące 13 dni temu    10.10.2017
Marta Siesicka-Osiak
komentarzy 0 ocen 18 / 94%
A A A
Dąb Mieszko I - duma Ursynowa i WarszawyDąb Mieszko I - duma Ursynowa i Warszawy fot. SK

Ursynów uważany niegdyś za betonową sypialnię Warszawy, może się pochwalić nie tylko zadbanymi parkami i dużymi terenami zielonymi, ale też imponującą liczbą pomników przyrody. Przez 40 lat udało nam się nie tylko zadbać o to, co zastaliśmy, ale też dodać wiele od siebie.

Obchodzony dziś w Polsce Dzień Drzewa to świetna okazja, żeby urządzić sobie spacer po najbardziej imponujących alejach Ursynowa, i to nie po alei KEN czy Rodowicza "Anody". Do wyboru mamy drogi obsadzone kasztanami, brzozami i lipami. Nad wszystkim czuwa Dąb Mieszko I i jego stary druh Dąb Hetman. A według rejestru wojewody mazowieckiego, na Ursynowie mamy 45 drzew i grup drzew, uznanych za pomniki przyrody.

Ścieżka historii - Aleja Kasztanowa

Droga łącząca Kabaty i Moczydło została obsadzona w… 1815 roku na rozkaz cara Aleksandra I. Ciekawe jest to, że nie przebiegał tamtędy wówczas żaden szlak. W momencie sadzenia drzewa miały stosunkowo duże rozmiary, tak duże, że mogły ukryć agentów chroniących władcę. Była to więc ewidentnie droga ewakuacyjna dla cara, który dopiero co „odzyskał” ziemie Polskie.

Dzisiaj niektóre drzewa w alei mają blisko 200 lat i 40 metrów. Można spotkać tu również inne gatunki m.in. głóg jednoszyjkowy, gruszę pospolitą, imponujące topole białe i dęby szypułkowe. Oprócz licznej roślinności, spacerując Aleją Kasztanową, napotkamy też wiele śladów dawnych lat. Zobaczymy miejsca, w których wydobywano glinę do budowy Dworu w Natolinie i krzyż upamiętniający romantyczną historię rodziny Karniewskich z czasów powstania styczniowego.

Szlak dobrej energii - Aleja Brzozowa

Cierpiący z powodu złego samopoczucia, powinni czym prędzej udać się na ulicę Ludwinowską. Tu bowiem znajduje się Aleja Brzozowa – piękna zielona enklawa obsadzona drzewami, które słyną ze swojej dobrej energii.

O ile o Alei Kasztanowej słyszał każdy rodowity ursynowianin, o tyle Aleja Brzozowa może być dla wielu nowym odkryciem. Mieści się na na prywatnej działce przy Ludwinowskiej 30, tuż obok Puławskiej. Szpaler blisko 60 drzew, z których każde ma ok. 45 lat robi imponujące wrażenie o każdej porze roku.

Mocne korzenie - Aleja Lipowa

Wybierając się na spacer wzdłuż ulicy Moczydłowskiej trafimy na ruiny stajni na terenie dawnego folwarku Moczydło, na kapliczkę i krzyż przydrożny, a przede wszystkim na aleję drzew, i to nie byle jakich. Na skrzyżowaniu Moczydłowskiej i Rolnej rośnie pięć dorodnych lip drobnolistnych o obwodach pni od 203 do 363 cm, wszystkie wpisane do rejestru pomników przyrody.

Król Ursynowa - Dąb Mieszko

Każdy spacerujący ul. Nowoursynowską, w kierunku Parku Natolińskiego, trafi na jedno z najstarszych drzew w Polsce – na Dąb Mieszko I. Z tabliczki dowiemy się, że ten imponujących rozmiarów dąb szypułkowy liczy sobie ok. 630 lat. Jest jednym z ostatnich mieszkańców rosnącej kiedyś na terenach Ursynowa Puszczy Mazowieckiej.

Nie tylko wiek, ale także rozmiary ma imponujące, wysokość 26 metrów, a obwód pnia prawie 8,5 metra. O Mieszka od lat dbają miłośnicy przyrody, jest odpowiednio zabezpieczony i konserwowany.

Hetman i inni

Mieszkańcy zapytani o swoje ulubione drzewo rosnące w dzielnicy zgodnie odpowiadają: pradziadek Mieszko. Na szczęście nie spoczywa na nim odpowiedzialność za wszystkie drzewa Ursynowa, bo do orszaku króla dołączają kolejno: 260-letni Dąb Hetman - mieszkaniec Powsina, Babcia Wierzba, która od lat płacze przed Domem Sztuki, młodzian – Platan z Parku Jana Pawła II i wiele innych drzew, budzących pozytywne emocje.

Jedni wspominają spacery z dziadkiem w cieniu kasztanowców, inni dziecięce wspinaczki po konarach. Najstarsi mieszkańcy Ursynowa byli przy narodzinach wielu nowych pięknych parków i zagajników, które rosły na ich oczach. Dziś z wielu okien rozpościera się widok na kolorowe korony drzew. A wszyscy, którzy świętując dziś Dzień Drzewa, dosadzają kolejne, zapiszą się na kartach bogatej historii Ursynowa.

+ 17 głosów: 18 (94%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!