Zamknij

Społecznicy poszukiwani! Chcesz decydować o dzielnicy? ZGŁOŚ SIĘ

18:00, 24.09.2015 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 20:49, 24.09.2015
Skomentuj SK SK

Dzielnica zachęca mieszkańców i organizacje pozarządowe do udziału w pracach zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego 2017. W najbliższy poniedziałek odbędzie się spotkanie rekrutacyjne. Chcesz działać? Zgłoś się!

Zespoły ds. budżetu partycypacyjnego powstają w każdej z warszawskich dzielnic. Składają się z: 6 mieszkańców, 5 przedstawicieli organizacji pozarządowych, radnych dzielnicowi (po 1 z każdego klubu), do 5 radnych osiedlowych,  od 4 do 5 urzędników dzielnicowych i przedstawiciela Młodzieżowej Rady Dzielnicy.

Jak wygląda praca w zespole? Czy wymaga ona dużej wiedzy i zaangażowania? O tym rozmawiamy z sekretarzem zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego poprzedniej edycji - Maciejem Antosiukiem.

Dzielnica organizuje 28 września spotkania rekrutacyjne do zespołu ds. BP. Był Pan sekretarzem takiego zespołu. Co to za ciało i czym się zajmuje?

Zespół ds. Budżetu Partycypacyjnego jest powoływany w każdej z warszawskich dzielnic. Jego zadaniem jest nadzorowanie i przede wszystkim wspieranie przebiegu danej edycji budżetu obywatelskiego. Członkowie są swego rodzaju ambasadorami budżetu i wspierają merytorycznie, nadzorują i wpływają na cały proces. Choć kompetencje Zespołu ograniczają zasady ustalone przez CKS, czyli w praktyce "Plac Bankowy", to jednak istnieje kilka ważnych kwestii, na które można wpłynąć. Będąc sekretarzem ubiegłorocznej edycji miałem okazję przyjrzeć się temu z bliska i czynnie wspierać cały proces.

Czy członkowie zespołu mają realny wpływ na procedury w BP? Czy radni, przedstawiciele urzędu nie narzucają swojej woli?

Członkowie spotykają się w ciągu edycji na kilkunastu spotkaniach, z których kilka jest naprawdę ważnych. Po pierwsze, Zespół przedstawia Zarządowi koncepcję podziału dzielnicy na mniejsze obszary i proponuje maksymalny limit kwotowy. W ostatniej edycji dzięki wprowadzeniu podziału na 3 obszary lokalne i obszar ogólnodzielnicowy, doprowadziliśmy do sytuacji, w której wygrały aż 44 projekty. W pierwszej edycji całą pulę zgarnął jeden projekt, co było ewenementem na skalę Warszawy i wynikało między innymi z faktu, że Ursynów stanowił w całości integralny obszar. Dość istotną kompetencją jest możliwość odsyłania projektów do ponownej weryfikacji. Dzięki czujności Zespołu uratowaliśmy kilka projektów, które jak się później okazało, wygrały głosowanie.

Co do radnych i urzędników to pamiętajmy, że to też ludzie i choć czasem mają inną optykę, to bywa ona cenna. Dzięki ich wiedzy budżet partycypacyjny jest lepiej zorganizowany, ale musimy ich pilnować, żeby nie kierowali się tylko literą, ale i duchem prawa. W ostatniej edycji bardzo dobrze wspominam współpracę choćby z Panią Grażyną Nogowską-Bielejewską, która naprawdę wykazywała dużo dobrej woli w procedowaniu BP.

 powyżej: Maciej Antosiuk, fot. M. Głogowska

Jak wygląda uczestnictwo w pracach zespołu w praktyce? Czy praca w nim wymaga dużego poświęcenia?

W praktyce to sporo spotkań, z których większość bywa naprawdę ciekawa i przyjemna. Owszem, czasami zdarza się, że dyskutujemy o sprawach błahych, ale praca w zespole to także spotkania z mieszkańcami, dyżury konsultacyjne, zapoznawanie się z projektami. Pozytywnie oceniam uczestnictwo Burmistrza Kempy w naszym Zespole, dzięki temu na bieżąco można było przekazywać uwagi osobie decyzyjnej w dzielnicy. Jeśli chodzi o poświęcenie, to wszystko zależy od czasu jaki chce się w to włożyć, ważne aby uczestniczyć przynajmniej w samych spotkaniach Zespołu, których jak już mówiłem jest kilkanaście w ciągu roku i przeważnie nie trwają dłużej jak 1,5 godziny.

Budżet Partycypacyjny na Ursynowie przeżywa "kryzys zaufania”. Jakie Pana zdaniem powinny być wprowadzone zmiany, aby mieszkańcy chętniej głosowali i angażowali się w BP?

Nie zgadzam się z tezą, że BP przeżywa "kryzys zaufania". W tym roku wygrały aż 44 projekty, głosy oddało kilkanaście tysięcy mieszkańców. Fakt, że frekwencja była niższa, wynika moim zdaniem z tego, że mieszkańcy stracili nieco zaufania po zwycięstwie tylko jednego projektu w poprzedniej edycji i nie widzą oni jeszcze efektów głosowania. Gdy w przyszłym roku zostanie zrealizowanych 44 wartościowych projektów, wówczas budżet partycypacyjny będzie miał najlepszą promocję, jaką tylko można będzie sobie wyobrazić.

Jeśli chodzi o zmiany, to uważam, że wartościowym jest pomysł, aby przekazać więcej kompetencji dzielnicom i aby wprowadzić głosy przeciwko projektom, które uważamy za szkodliwe - wówczas mieszkańcy, którzy obawiają się kontrowersyjnych pomysłów, mogliby wyrazić to w głosowaniu. Na razie zdaję sobie jednak sprawę z faktu, że przy obecnym ustroju Warszawy jakakolwiek decentralizacja będzie trudna, a co za tym idzie, minie jeszcze trochę czasu zanim oczekiwane przeze mnie zmiany mogłyby stać się rzeczywistością.

Dziękuję za rozmowę.

Spotkania rekrutacyjne w dzielnicy Ursynów odbędą się 28 września (poniedziałek) w sali nr 136 na I piętrze urzędu dzielnicy przy al. KEN 61.

Jeśli reprezentujesz organizację pozarządową, przyjdź na spotkanie do NGO - w poniedziałek o 17:00– osoby obecne na tym spotkaniu wybiorą spomiędzy siebie 5 członków zespołu. Aby wziąć udział w pracach zespołu z ramienia organizacji pozarządowej, należy podpisać oświadczenie o reprezentowaniu tej organizacji – wzór TUTAJ.

Jeśli nie reprezentujesz żadej organizacji, przyjdź na spotkanie dla mieszkańców - w poniedziałek o 18:00. Spośród obecnych osób zostanie wylosowanych 6 mieszkańców, którzy wejdą w skład zespołu.

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

marzenazientaramarzenazientara

1 1

Szkoda, że członkowie zespołu nie mogą zgłaszać swoich projektów.
Chętnie bym się zgłosiła, ale mam już tyle pomysłów na projekty do trzeciej edycji budżetu ;) 18:42, 24.09.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%