Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-AuchanUrsynow-od-10-09-do-31-12-2017

Spór o blok przy alei KEN. "Kloc, który szpeci okolicę"

› budownictwo mieszkaniowe 8 miesięcy temu    17.03.2017
Kuba Turowicz
komentarzy 0 ocen 23 / 57%
A A A
 fot. SK

Architektoniczna ciekawostka czy kloc, który szpeci przestrzeń miejską? Nowy budynek City Corner przy al. Komisji Edukacji Narodowej 99 wzbudza skrajne emocje - od podziwu, po kpinę i niechęć. Pewne jest to, że czterokondygnacyjny budynek silnie wpływa na architektoniczny rys Ursynowa.

Architektura nowoczesna wkrada się w przestrzeń miejską coraz śmielej. City Corner przy KEN 99 jest tego najlepszym przykładem - niesymetryczne okna, duże przeszklenia na parterze, charakterystyczne skosy w bryle. Budynek podzielił mieszkańców na zwolenników i przeciwników obiektu.

- Nie podoba mi się głównie to, że jest tak blisko kościoła, w ogóle do niego nie pasuje. Dziwne, że ktoś na to pozwolił - mówi Jerzy, mieszkaniec okolicy.

Zdaniem tych, którym budynek się nie podoba, zakłóca on perspektywę alei KEN. Jest jak kloc wsadzony w ciasną działkę pomiędzy kościołem a wcześniejszymi zabudowaniami projektowanymi przez prof. Marka Budzyńskiego - architekta Ursynowa Północnego.

- Sam budynek mi się nie podoba, ale nie jestem przeciwnikiem nowych rozwiązań, wręcz przeciwnie. Poza tym kościół wygląda "okazalej", mając takiego sąsiada - przekornie komentuje prof. Budzyński.

Urząd dzielnicy zanim wydał pozwolenie na budowę bloku o kontrowersyjnym kształcie, próbował negocjować z inwestorem utworzenie pierzei wzdłuż ulicy Dzwonniczej wraz z budynkiem budowanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową Vistula. Deweloperzy nie dogadali się. Na elewację natomiast urzędnicy nie mieli żadnego wpływu.

- W odniesieniu do elewacji i sytuowania ścian budynków, miejscowy plan określa jedynie kolorystykę budynków oraz nieprzekraczalną i obowiązującą linię zabudowy od strony ulic - mówi Jakub Fiałek z ursynowskiego ratusza.

Deweloper może więc - zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego - postawić co chce, byle byłoby to białe i mieściło się na działce. Za projekt budynku przy al. KEN 99 odpowiada deweloper NovDom.

City Corner bardzo się wyróżnia - to prawda, sądzę jednak, że to jego zaleta. Mi takie rozwiązania odpowiadają. Pamiętajmy, że to nowa inwestycja, ciężko, żeby wyglądała jak budynki sprzed wielu lat - mówi Maciej Sosnowski, przedstawiciel firmy.

Zwolennicy nowych rozwiązań w architekturze podkreślają, że śmiałe i innowacyjne rozwiązania przyjdą do nas prędzej, niż sądzimy. Lepiej więc się z nimi oswajać i próbować dostrzegać ich urok.

- Według mnie robi bardzo dobre wrażenie. Sam kształt jest taki świeży, inny od monotonii wokół. Poza tym wygląda solidnie i schludnie. Jest dużo szkła, to też w nim lubię - mówi Monika.

- Zdecydowanie wyróżnia się na tle smutnej i jednolitej dzielnicy. Absolutnie nie rozumiem jednak tego zlokalizowania - to jest wciśnięcie na siłę - jest zbyt mało przestrzeni - komentuje z kolei Magda.

Zdania są podzielone - jak zawsze w przypadku architektury. Jak Wam podoba się nowy budynek i zupełnie nowa perspektywa w alei KEN?

+ 13 głosów: 23 (57%) 10 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (30)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Maciej
8 miesięcy temu ocena: 39%  30
moim zdaniem to ten kościół nie pasuje do okolicy ;-)
odpowiedz oceń komentarz 14 22
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czubaka
7 miesięcy temu ocena: 100% 29
To samo pomyslalem, zdemontowac kosciol i po sprawie.
~ KEN92
8 miesięcy temu ocena: 38%  28
Odmiennie do autora artykułu oraz większości komentujących, pofatygowałem się by zapoznać się z opisem i standardem budynku. Elewacja to jedno z najdroższych obecnie rozwiązań (płyta włókno-cementowa), która w odróżnieniu do tanich rozwiązań (tynk) nie niszczeje. Projekt przemyślany i bardzo świeży, dodaje aleji KEN tego czego jej brakowało - nowoczesności, wyższej jakości. Warszawa powinna stać takimi budynkami a nie mdłymi projektami "kopiuj-wklej" jakie prowadzi 90% deweloperów i w jakich 90% komentujących mieszka.
odpowiedz oceń komentarz 11 18
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ HannaŻet
8 miesięcy temu ocena: 21% 27
Zgadzam się w pełni!
oceń komentarz 3 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tom
8 miesięcy temu ocena: 50%  26
Ale macie tematy. Wg. was powinni Kabaty zaorać bo tam każdy z budynków z innej parafi
odpowiedz oceń komentarz 5 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Buba
8 miesięcy temu ocena: 71%  25
Zamieszkać pod samą dzwonnicą to trzeba mieć nerwy ze stali. Albo aparat słuchowy.
odpowiedz oceń komentarz 12 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bob
8 miesięcy temu ocena: 83% 24
nic nie bój, już wkrótce będą protesty że dzwony dzwonią i nie dają spać. Co do wyglądu, najlepiej opisało to moje dziecko, zapytało czy będzie tu szpital? bo tak wygląda.
oceń komentarz 10 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ okiem architekta
8 miesięcy temu ocena: 21%  23
Pozwolę się nie zgodzić z całą rzeszą bardzo krytycznych opinii pod adresem tego obiektu. Wręcz przeciwnie! To jest jeden z najlepszych budynków, które wogóle powstały na Ursynowie. Projekt renomowanego biura: KAPS ARCHITEKCI. Jest współczesną, czystą w formie, zwartą bryłą, gdzie nie wyróżniono materiałem dachu od elewacji - przywołuje na myśl bryłę ciętego kryształu. Rytmem okien, skalą i kolorystyką dobrze koresponduje z sąsiednimi mieszkaniówkami prof. Budzyńskiego. Przy tej okazji gratuluję kolegom po fachu bo w kraju, gdzie developerzy skrajnie minimalizują koszty, zbudować budynek z pomysłem i do tego z materiałów elewacyjnych, które będą się dobrze zachowywać w czasie to duża sztuka. Tak opisuje projekt prasa fachowa: http://www.bryla.pl/bryla/1,85... A autorowi artykułu zasugeruję, żeby skontaktował się wcześniej z autorem i poznał zamierzenia, idee - będzie bardziej fachowo. Paweł Naduk
odpowiedz oceń komentarz 7 26
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cytad
8 miesięcy temu ocena: 77% 22
Tyle ze tu nie chodzi o samą bryłę budynku, która może i jest fajna. Problem w tym, ze w najbliższej okolicy nie ma ani jednego budynku, który nawiązuje do japońskiego origami albo ciętego kryształu. A sprawny architekt, który ma szacunek do zastanej okoicy potrafiłby tę bryłę, nawet zachowując kubaturę i wysokość, wizualnie dostosować do otoczenia, nie rezygnując z innowacyjnosci. Tutaj zrobiono chamskie kopiuj-wklej i tyle. Ta bryła wstawiona w tom miejsce w taki sposób po prostu razi . To po prostu tam nie pasuje, jakkolwiek zakliać rzeczywistość. tekstami łudząco podobnymi do materiałów prasowych.. Dobrze wkomponowany jest budynek sąsiedni, ten od strony Pasażu. NIestety mozna odnieść wrażenie, że projektant tego budybnku w ogóle nie pofatygował się na miejsce inwestycji
oceń komentarz 17 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cytad
8 miesięcy temu ocena: 56%  21
Śmiałe i innowacyjne rozwiązania robi się w taki sposób: https://cs.wikipedia.org/wiki/... A budynek tego dewelopera to popis skrajnego dyletanctwa urbanistycznego i wygląda na zwykłe "kopiuj-wklej", byle było tanio i pasowało do ogólnych przepisów. Nie chodzi mi o rozwiązania architektoniczne samego budynku, bo tu mozna sie czegoś ciekawego dopatrywac, tylko o to, że on kompletnie nie pasuje do przestrzeni wokół. Fragment o niedogadaniu się ws.pierzei wzdłuz Dzwonniczej świadczy najlepiej o podejściu inwestora: jak najmniej włożyć, jak najwięcej wyjąć. A kazdna modyfikacja projektu, tak aby bardziej pasował do otoczenia, to sa okreslone koszty. Więc budowanie narracji o jakiejś innowacyjności jest tu bez sensu - w najestacie prawa oszpecono okolicę i tyle.
odpowiedz oceń komentarz 10 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ursynowianin
8 miesięcy temu ocena: 29% 20
"...jak najmniej włożyć, jak najwięcej wyjąć"??? Sugeruję zapoznać się z budynkiem i materiałami, nie ma tu mowy o oszczędnościach. Nawet zielony w temacie dostrzega znaczącą różnicę pomiędzy budynkiem City Corner a budynkiem Vistula i kto oszczędzał na jakości...
oceń komentarz 5 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andrzejek
8 miesięcy temu ocena: 82%  19
Wyglonda jak kórnik bes koguta
odpowiedz oceń komentarz 14 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ X
8 miesięcy temu ocena: 100%  18
Już każdą wolną przestrzeń zabudują, wrrrr. Oczywiście, że nie pasuje, po prsotu wsadzili-wepchali na siłę dla hajsu
odpowiedz oceń komentarz 16 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ karola
8 miesięcy temu ocena: 78%  17
Jak to porównać z koszmarnym blokiem Włodarzewskiej SA na 300 mieszkań wciśniętym ciasno w obecne budynki na Dunikowskiego, tzw. Zakątek Cybisa, to ten klocek przy KEN jest OK.
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nick
8 miesięcy temu ocena: 92%  16
czy widzieliście z bliska jakiego materiału jest ta "elewacja"? To jest jakaś płyta paździerzowa, czy coś w tym stylu....
odpowiedz oceń komentarz 12 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nick2
8 miesięcy temu ocena: 8% 15
Polecam podejść i zobaczyć, to jeden z najdroższych obecnie materiałów i systemów elewacji.
oceń komentarz 1 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nick
8 miesięcy temu ocena: 90% 14
:) właśnie oglądałem to. Zdecydowanie wolałbym aby był to "tani kamień" jak na bloku ktory jest z tyłu
~ Ja
8 miesięcy temu ocena: 92%  13
Bryła zbyt prosta i prymitywna - faktycznie ciężki, niezgrabny "kloc", a najważniejsze - jak długo pozostanie biały?? Za kilka miesięcy nawet ten ewentualny walor odpadnie, bo budynek zszarzeje. W sumie - wielki niewypał.
odpowiedz oceń komentarz 11 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tomasz
8 miesięcy temu ocena: 18%  12
Wielcy esteci! Pokazcie mi dzielnice, gdzie wszystko wyglada pieknie?...
odpowiedz oceń komentarz 2 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zły porucznik
8 miesięcy temu ocena: 57%  11
jeśli chodzi o zawalające przestrzeń koszmarki, to zapraszam na Dembego popodziwiać budowane dzieło SBM Merkury. Ten blok (przepraszam, ekskluzywny apartamentowiec) z artykułu, przy dziele SMB to jest kawał architektury wpisanej w przestrzeń.
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ monia
8 miesięcy temu ocena: 89%  10
Chodniki przy tych dwóch blokach są źle zaprojektowane. Trudno dojść np. od KEN do kawiarenki z drugiej strony. Ludzie chodzą przez trawnik przy domu, bo inaczej się nie da, a już z wózkiem dziecięcym o dojechaniu tam nie ma mowy. Architekt sobie powymyślał, a funkcjonalność żadna!
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cytad
8 miesięcy temu ocena: 91% 9
To własnie świadczy o tym, co napisałem: wybrali gotowca z katalogu, wstawili metodą kopiuj-wklej, a dopasowanie do otoczenia zerowe
oceń komentarz 10 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Antoni_Misiewicz
8 miesięcy temu ocena: 33%  8
Czy wygląd tej dzielnicy można jeszcze bardziej zepsuć, Otóż NIE !!! Tu wszystko jest z innej parafii. Kościół, SGGW z tymi budynkami co wyglądają jak hipermarkety, bloki lata 70 lata 90 i te nowe jeszcze gorsze. Nie mówiąc o debilnych pomysłach zwężenia ulic dla rowerzystów. Obrzydna dzielnica.
odpowiedz oceń komentarz 8 16
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ursynowianin
8 miesięcy temu ocena: 17%  7
Myślę, że bardziej to ustrojstwo z cegły tam wadzi aniżeli świeży i schludny budynek
odpowiedz oceń komentarz 5 25
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Adam
8 miesięcy temu ocena: 18%  6
Wyróżnia się nowoczesnością, nie jest zły. Logiczne, że nowo powstające budynki różnią się od tych starych - nowe technologie, większa powierzchnia przeszkleń - takie są trendy teraz po prostu.
odpowiedz oceń komentarz 2 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Katarzyna
8 miesięcy temu ocena: 92%  5
wygląda jak prosektorium.
odpowiedz oceń komentarz 12 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kri
8 miesięcy temu ocena: 25%  4
Przy tym kościele nic nie może wyglądać gorzej.
odpowiedz oceń komentarz 8 24
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Obserwator
8 miesięcy temu ocena: 69%  3
No faktycznie zawala dużo miejsca i jest trochę jakby na wyrost, po prostu zbyt duży.
odpowiedz oceń komentarz 9 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bogna
8 miesięcy temu ocena: 70%  2
Będzie się wyróżniał dopóki będzie czysty.....a potem jeden wielki brud jak pozostałe i wtopi się w architekturę na dobre :)
odpowiedz oceń komentarz 14 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji