Zamknij

Sprawdź się w Ursynowskim Dyktandzie! Co przygotuje prof. Bralczyk?

13:10, 05.10.2015 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 16:51, 07.10.2015
Skomentuj SK SK

Ruszyły zapisy do 10. jubileuszowego Ursynowskiego Dyktanda! Śmiałkowie zmierzą się z tekstem przygotowanym przez prof. Jerzego Bralczyka. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Już od 10 lat, tradycyjnie w listopadzie, prawie ćwierć tysiąca mieszkańców naszej dzielnicy i nie tylko, staje do rywalizacji o tytuł ursynowskiego Mistrza Języka Polskiego. Tekst dyktanda, zawsze trudny, zabawny i odnoszący się do aktualnych wydarzeń, przygotowuje znany wszystkim językoznawca prof. Jerzy Bralczyk oraz doc. dr Grażyna Majkowska z Instytutu Dziennikarstwa UW.

W ubiegłym roku tekst w opinii uczestników był bardzo trudny, tematycznie powiązany był z władzą. Wśród piszących byli ursynowscy radni, weteren dyktand Tomasz Jagodziński - dyrektor warszawskiego Muzeum Sportu i Turystyki oraz siatkarze z AZS Politechnika Warszawska, na czele z najwyższym zawodnikiem ligi - mierzącym 215 cm Bartłomiejem Lemańskim. W tym roku swój udział zapowiedział burmistrz Robert Kempa.

Od 2012 r. Ursynowskie Dyktando nosi imię Andrzeja Ibisa-Wróblewskiego – dziennikarza, językoznawcy, publicysty, krytyka muzycznego, popularyzatora poprawnej polszczyzny. Jego postać na trwałe wpisała się w historię Ursynowa: był twórcą pierwszego w Polsce tygodnika lokalnego „Pasmo”, był zaangażowany w utworzenie pierwszej w Polsce eksperymentalnej telewizji kablowej „Ursynat”, współtworzył Ursynowsko-Natolińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

W tegorocznym Dyktandzie wyłonieni będą laureaci w pięciu kategoriach: „Open” (uczestnicy Dyktanda, z wyłączeniem kategorii „VIP” i „Ekspert”), „Juniorzy” (roczniki 1996-2001), „Młodziki” (roczniki 2002 i młodsi), „VIP” (osoby imiennie zaproszone do Dyktanda przez burmistrza dzielnicy) oraz „Ekspert” (osoby, które zawodowo zajmują lub zajmowały się ortografią języka polskiego, w tym absolwenci filologii polskiej z tytułem magistra bądź licencjata, a także pracownicy naukowi z tego zakresu). O kolejności w każdej kategorii decydować będzie najmniejsza liczba popełnionych błędów ortograficznych i interpunkcyjnych.

Zapisy do udziału w Dyktandzie przyjmowane są od dziś do 4 listopada 2014 r. (lub do wyczerpania limitu miejsc - 220 osób w kategorii „Open” oraz po 15 osób w pozostałych kategoriach). Zapisać się można:

  • telefonicznie pod nr (22) 443 71 43 (w dni powszednie w godz. 8.00-16.00)
  • pocztą elektroniczną na adres: [email protected],
  • osobiście w siedzibie Urzędu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy przy al. KEN 61, pok. 238 (w dni powszednie w godz. 8.00-16.00).

Na finalistów czekają cenne nagrody i dyplomy - np. zwycięzca otrzyma nagrodę o wartości 700 zł i tytuł Mistrza Języka Polskiego Ursynów 2015. Wszyscy uczestnicy otrzymają symboliczne upominki. 

A poniżej publikujemy treść ubiegłorocznego dyktanda. Prawda, że łatwe? ;-)

"Zwarzony humor zażywnego, rzutkiego i zarazem rozważnego przywódcy, niemalże nieodmiennie niespożytego i z rzadka znużonego, ale naówczas jakby co nieco rozżalonego między innymi także żądaniami współrządzenia wyrażanymi poniewczasie przez jego zrzędnych i nieokrzesanych adherentów i komilitonów, skądinąd, z grubsza ujmując, pół- i ćwierćinteligentów, zrządził, że bez mała cała ta rzesza znowu zanurzyła się w rzewnym użalaniu się na jego jakoby samowładztwo. 

Mógłżeby liczyć na to, że jego charyzmatyczna wszechwładza wciąż pozwoli na czynienie, co mu się żywnie podoba? Zresztą gdzieżby ktokolwiek próbował czynić mu wbrew! I gdzież by potem się taki mógł podziać? Zawsze bez zarzutu, au courant i comme il faut, nigdy niezżymający się na nieoczekiwane przeciwności, miał wszelkie przymioty może nie najnowocześniejszego i niecałkowicie obeznanego ze współczesnymi trendami, wszakże zazwyczaj nad wyraz skutecznego decydenta. 

Wydawać by się mogło, że będzie tak, jak by chciał zawsze, boć przecież nierzadko na wpół pogrążony, niemniej nie całkiem pokonany, na przekór zgrzebnym i obskurnym narzekaniom malkontentów potrafił ocalić i siebie, i ich."

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

GregGreg

0 1

kiedy jest dyktando, bo daty nie ma w artykule? 17:06, 05.10.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KarolinaKarolina

7 0

w 2014 koszt dyktanda 35 tys., w tym roku na bogato, blisko 60 tys. - czekamy na relację co tak zdrożało! 16:45, 02.11.2015

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

6 0

Kolejna defraudacja publicznych pieniędzy. Czy zarząd będzie miał odwagę określić dlaczego takie różnice w organizowanych imprezach ? Czy to pokazuje nieudolność w tanim rozporządzaniu publicznymi środkami, w koncu nie ich 22:20, 02.11.2015


Do REDAKCJIDo REDAKCJI

7 0

Przy tej okazji zainteresowałbym się b. dużą ilością zleceń dla radców prawnych i kancelarii zewnętrznych na jak dla mnie wirualne pozycje, które powiinny być wykonywane w zakresie działań pracowników działu prawnego. W końcu w urzędzie jest dział prawny to po co dodatkowe zlecenia po około 10 tysi, czyżby synek Owczarek maczał w tym rączki ? 22:22, 02.11.2015


obserwatorobserwator

7 0

Przyszedł przecież nowy szef Wydziału Prawnego to trzeba pozatrudniać "swoich" bo etatowi prawnicy nie cieszą się zaufaniem obecnej władzy, która najchętniej by się ich pozbyła! 00:09, 03.11.2015


KarolinaKarolina

3 0

i jeszcze przymiarki do klimatyzacji za .... 96 tys. bhawo! 09:17, 03.11.2015


0%