Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-AuchanUrsynow-od-10-09-do-31-12-2017

Sterty pieczywa na chodnikach. Jak i kiedy dokarmiać ptaki?

› bieżące 4 miesiące temu    6.07.2017
Kuba Turowicz
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A
 fot. KT

Czerstwy chleb i stare bułki na chodnikach, trawnikach, skwerach i w parkach. To codzienny widok w wielu miejscach Ursynowa. Mieszkańcy chętnie dokarmiają ptaki, ale zdaniem ekspertów zazwyczaj robią to... źle. Latem nie powinno się w ogóle dokarmiać.

Rozrzucone kawałki czerstwego pieczywa to widok powszechnie znany w całej dzielnicy. Mieszkańcy chętnie wynoszą stary chleb i bułki, sądząc, że te idealnie sprawdzą się jako posiłek dla ptaków. Nie jest to jednak prawda. 

- Niektórzy ornitolodzy twierdzą, że można dokarmiać ptaki małymi ilościami pieczywa. Ja nie jestem zwolennikiem tej teorii - w pieczywie są spulchniacze, sole i inne substancje sztuczne, które bardzo im szkodzą - mówi Mariusz Grzeniewski, ornitolog.

Ludzkie jedzenie jest dla organizmów ptaków zabójcze, bo zawiera przyprawy, aromaty i chemię. Nie znaczy to jednak, że trzeba skończyć z pomaganiem - wręcz przeciwnie - dokarmiajmy, ale świadomie.

Pieczywo i resztki z domowych stołów są szczególnie niebezpieczne dla pisklaków. - Młode nie powinny jeść pieczywa a dużo białka, czyli owady - dodaje Mariusz Grzeniewski.

Wiosną i latem nie powinniśmy w ogóle dokarmiać ptaków. Zwierzęta radzą sobie same i poszukują naturalnego pokarmu. W ciepłe miesiące zostawiamy więc je w spokoju - zimą karmimy, ale nigdy pieczywem.

Wynoszenie i rozrzucanie dużych ilości jedzenia z domu jest nie tylko szkodliwe, ale i nielegalne, bo traktowane jako zaśmiecanie. 

- Teoretycznie można dostać mandat za rozrzucanie pieczywa. Częściej jednak zwracamy uwagę takim osobom. To jest zaśmiecanie, dokarmiajmy więc, ale z głową - mówi Monika Niżniak ze Straży Miejskiej.

Oto zimowe "menu" dla konkretnych gatunków:

Ziarnojady, czyli dzwońce, szczygły, wróble, trznadle i mazurki: Te ptaki najchętniej żywią się mieszankami różnych nasion - łuskany słonecznik, len, dynia, mak, proso, owies, rozgniecione orzechy włoskie lub owoce róży.

Owadożercy, czyli sikory, kowaliki, dzięcioły: W tym wypadku chodzi głównie o tłuszcze - kawałek słoniny przymocowany do karmnika lub gałęzi - chodzi jednak wyłącznie o mroźne dni, inaczej szybko sie psuje. Dobrym wyborem jest także mieszanka tłuszczu i nasion oleistych: rzepak, łuskany słonecznik albo miażdżone orzechy włoskie lub laskowe.

Miękkojady, czyli kosy, drozdy, kwiczoły: Głównie owoce i jagody - całe jabłka lub ogryzki, gruszki, jarzębina, czarny bez, rodzynki - tylko do temperatury -5 stopni. Świetnie sprawdzi się też ugotowana w nieosolonej wodzie kasza, ryż i warzywa.

Gołębie, kawki, gawrony: Grube kasze i pszenica.

Łabędzie i kaczki: Ziarna zbóż, mielona kukurydza, drobno pokrojone warzywa - surowe lub gotowane, otręby i płatki zbożowe.

Pamiętajmy - nigdy nie wrzucamy jedzenia do wody.

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ela
4 miesiące temu 3
Do tego zgniłego chleba przyłażą też szczury, dlatego powinien być wydany zakaz zaśmiecania od groźbą mandatu.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ X
4 miesiące temu 2
W ogóle się nie powinno dokarmiać, potem są wszędzie dosłownie i tylko kleszcze roznoszą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ptaszysko
4 miesiące temu 1
A co to są te spulchniacze? Dlaczego są szkodliwe?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji