Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
ROENTGENA-01-02-do-31-03

komentowane

oceniane

Tną i rąbią... ale legalnie! "To wyłącznie interesy"

› bieżące miesiąc temu    24.02.2017
Kuba Turowicz
komentarzy 8 ocen 12 / 83%
A A A
 fot. Krzysztof Nawrocki

W rejonie Lasu Kabackiego padają kolejne drzewa - to efekt "lex Szyszko". Regulacja z początku roku zezwala na wycinkę drzew i krzewów na prywatnych posesjach, o ile ich usunięcie nie jest związane z działalnością gospodarczą. Przy ul. Moczydłowskiej korzeniami nakrywają się setki brzóz - mieszkańcy są wściekli i krytykują wycinkę, choć ta odbywa się w zgodzie z prawem.

Od 1 stycznia właściciel gruntu ma prawo ściąć każde rosnące na niej drzewo. Jeśli wycinka odbywa się bez związku z działalnością gospodarczą, nie wymaga to uzyskania zgody urzędników. Na ul. Moczydłowskiej, prowadzącej bezpośrednio do Lasu Kabackiego, trwa wycinka pasa brzóz - drzewa padają wzdłuż torów kolejowych. Wycinane brzozy to samosiejki.

- Dla mieszkańców od zawsze była to część Lasu Kabackiego. Zasygnalizowałem, że wycinka trwa, bo nie miałem pewności, czy odbywa się legalnie. Wykonałem obywatelski obowiązek, bo chcę mieć pewność, że tak może się dziać - mówi Krzysztof Nawrocki, mieszkaniec okolicy, który o sprawie powiadomił Straż Miejską i dzielnicę.

Na teren wycinki strażnicy miejscy dotarli w czwartek po południu. Co stwierdzili?

- Sprawdziliśmy zgłoszenie i okazło się, że wycinka obejmuje te drzewa, które według nowego prawa można usunąć.  Osoby fizyczne - a tak jest w tym przypadku - mogą bez zezwolenia usunąć każde drzewo, które znajduje się na ich działce - tłumaczy biuro prasowe Straży Miejskiej.

VIDEO: Trwa wycinka drzew wzdłuż torów na Moczydłowskiej

W myśl nowej regulacji sprawa jest bardziej skomplikowana, jeśli wycinka wiąże się z działalnością gospodarczą. Bez zgody nie można wyciąć konkretnych drzew - zakazem zostały objęte te, których obwód pnia na wysokości 130 cm przekracza 50 cm lub 100 cm - wszystko zależy od gatunku drzewa.

Wycinkę przy Lesie Kabackim badał również urząd dzielnicy. Uznano ją za niezwiązaną z działalnością gospodarczą, a więc zgodną z prawem.

- Wysłałem pracowników w teren i stwierdzili, że nieruchomość jest własnością osoby fizycznej. Na tym terenie nie ma  prawnej możliwości zabudowy, więc wycinka nie wymaga zezwolenia - mówi burmistrz, Robert Kempa. Zgodnie z planem miejscowym na tym terenie nic nie może zostać wybudowane.

Mieszkańcy boją się, że ustawa ministra Szyszki narazi na szwank Las Kabacki. Jak dotąd doszło jednak do wycinki jedynie wzdłuż pasa, który do samego lasu przylega - wgłąb siekiery pójść nie mogą. Przynajmniej w teorii.

- Nie ulega wątpliwości, że ludzie robią wycinki dla interesu. Teren bez drzew staje się automatycznie więcej warty - przekonuje Krzysztof Nawrocki.

Ogromne kontrowersje wzbudza również ustawowy podział na właścicieli, którzy mogą wyciąć drzewa i którzy nie mogą tego zrobić. Ludzie obawiają się, że na tym tle dochodzić będzie do manipulacji i działań nastawionych wyłącznie na osobisty zysk. Wystarczy bowiem oczyścić własną działkę, a później sprzedać ją komuś z zyskiem - np. deweloperowi - który zrobi z nią, co zechce. Czy tak jest także w przypadku działki przy Moczydłowskiej? Tego nie wie nikt.

Zwolennicy nowego rozwiązania twierdzą z kolei, że to dobra zmiana, która powinna być wprowadzona już dawno temu. Dotychczasowe przepisy były bowiem zbyt restrykcyjne.

- Najwięcej w sprawie wycinki drzew protestują te osoby, które nie mają drzew na swoich działkach. Czyli chcą decydować o sposobie korzystania z czyjegoś prawa własności. To jest bezczelność - pisze w tygodniku "Południe" publicysta, Bogdan Żmijewski. 

Dodajmy, że samorządy lokalne, zgodnie z ustawą mogą wprowadzić dodatkowe kryteria ochrony drzew na swoim terenie. Jak dotąd Rada M. St. Warszawy tego nie zrobiła. Władze stolicy dopiero przymierzają się do takiego rozwiązania. Naszykowały też posłom listę poprawek, które można wprowadzić do ustawy, aby zapobiec nadużyciom.

Na razie spór sie zaognia a kolejne drzewa idą pod topór.

+ 10 głosów: 12 (83%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Paweł W-wa
28 dni temu ocena: 21%  8
Piszecie o donosach. To nie są donosy lecz troska o nielegalne niszczenie przyrody. Przyroda stanowi własność nas wszystkich niezależnie od własności gruntu. Ta nowelizacja została uchwalona nielegalnie w sali kolumnowej więc nie obowiązuje. Zgłaszajcie wszystkie takie przypadki może jednak uda się ukarać bandytów z PIS. Od 1 marca dodatkowo wchodzi prawo o zakazie płoszenia ptactwa w okresie lęgowym. Może chociaż to prawo straż miejska zacznie używać i egzekwować !
odpowiedz oceń komentarz 3 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ szyszkolex
28 dni temu ocena: 60% 7
Potrzebuje ochotników do grabienia 2000 metrów mojej działki, z czego 3/4 drzewa. Oczywiście, trzeba też wywozić liście to się chyba jakoś podzielimy kosztami. Tylko 1,5 godzinki jazdy od Warszawy. Robota gdzies tak raz na dwa tygodnie, do końca listopada. No i oczywiście mówimy o wolontariacie. W końcu działka niby moja ale drzewa to już nasze wspólne dobro.
~ Paweł W-wa
27 dni temu ocena: 0% 6
A ile płacisz rocznie podatku za tak wspaniałą lokatę kapitału, bo zapewne to nie działka rolna ? Pozdrawiam przy okazji Szyszko, właściciela 1,67 mln ha w większości lasu :-)
~ szyszkolex
26 dni temu ocena: 33% 5
Tak myslałem:) To by było chyba na tyle w temacie "własności nas wszystkich".
~ somsiad
miesiąc temu ocena: 81%  4
Uprzejmie donoszę................................-teraz tak wszyscy spełniają swój obywatelski obowiązek
odpowiedz oceń komentarz 21 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ szyszkolex
miesiąc temu ocena: 85%  3
Tak jest obecnie. A tak było jeszcze niedawno: http://www.se.pl/wiadomosci/po...
odpowiedz oceń komentarz 17 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Obserwator
miesiąc temu ocena: 88%  2
Toć ba-państwo prawa w końcu.
odpowiedz oceń komentarz 14 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ monika
miesiąc temu ocena: 33%  1
Czy autor tego artykułu wie gdzie jest ulica Moczydłowska? Chyba nie.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji