Zamknij

Top 5 porad dla początkujących traderów CFD

11:58, 12.11.2016 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 18:58, 13.11.2016
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Handlowanie kontraktami na różnice kursowe, czyli CFD, staje się coraz popularniejsze. Kontrakty te umożliwiają obracanie walutami, akcjami czy indekami oraz rozmaitymi towarami z całego świata, bez fizycznego ich posiadania.

Wejście na rynek nie jest trudne, wystarczy dysponować odpowiednią kwotą (która wcale nie musi być wysoka) i zapoznać się z podstawowymi zasadami, którymi kierują się rynki CFD. Równie istotna jest edukacja której nigdy za wiele, na początku trzeba poznać i zrozumieć podstawowe pojęcia takie jak spread, lewar, platforma transakcyjna, depozyt zabezpieczający czy zlecenia ochronne.

Doświadczeni traderzy zwykle radzą tym początkującym, żeby ich pierwszym krokiem był wybór odpowiedniego brokera. Dobry broker to taki, który ma znakomitą obsługę klienta (szybkie reakcje, możliwość natychmiastowego kontaktu telefonicznego a także pomoc online poza typowymi godzinami pracy), który oferuje przejrzystą i wielofunkcyjną platformę transakcyjną, ma nad sobą instytucję sprawującą nadzór oraz daje klientom dostęp do wielu różnych instrumentów. Dla jednego tradera najlepszym brokerem będzie taki, który ma duży wybór walut (Forex), a innego z kolei bardziej interesować będzie broker oferujący wiele akcji i indeksów. Ważne są też koszty transakcyjne, które często są dość niskie, w każdym razie na początku.

Dobrze zapoznaj się  z plusami i minusami dźwigni finansowej - radzą inni. I nie bez powodu. Dźwignia, inaczej lewar, to narzędzie umożliwiające obracanie instrumentami pochodnymi przy niskich kosztach własnych (depozyt zabezpieczający). Stosując lewar, można wielokrotnie pomnożyć swoje zyski z transakcji - jeśli będzie przebiegać ona pomyślnym torem. Dla przykładu, otwierając pozycję z kwotą równą 200 złotych i stosując dźwignię 1:50, można zarobić nawet 10 000 złotych. Ale lewar ma też minusy - nie mamy bowiem wpływu na to, co się dzieje na rynkach, ani na wydarzenia gospodarcze czy polityczne na świecie, które odbijają się na spadkach bądź wzrostach rynkowych cen.

Jeśli zainwestujesz w jakąś walutę lub towar i zastosujemy wysoką dźwignię (1:50, 1:100) a rynek zwróci się przeciwko Tobie na skutek nagłych wydarzeń w danym kraju/rejonie gospodarczym, możesz stracić dużo więcej, niż wyniósł depozyt zabezpieczający. Dlatego lewar to zarówno plus, jak i minus tego typu transakcji. Na pewno nie zaleca się aby początkujący traderzy stosowali lewar wyższy niż 1:20. Na to jeszcze przyjdzie czas.

Polub stop loss i stop loss kroczący - czyli dwa zlecenia chroniące naszą transakcję przed stratami. Zlecenia typu stop są bardzo przydatne - mówiąc w skrócie stop loss polega na tym, że otwarta pozycja jest zamykana w momencie, gdy osiąga wcześniej określoną cenę, w celu ograniczenia strat jeśli transakcja nie przebiega po Twojej myśli. Natomiast stop loss kroczący działa bardzo podobnie, lecz przesuwa się on w kierunku korzystnym dla tradera, zachowując jednocześnie pewien odstęp (odgórnie ustalony przez Ciebie) od bieżących cen rynkowych. Gdy rynek zwraca się przeciwko Twojej pozycji, stop loss kroczący pozostaje na ostatnio osiągniętym poziomie. Wielu brokerów np. CMC Markets umożliwia  automatyczne ustawienia rónych typów zleceń ochronnych co ułatwia trading, zwłaszcza nowicjuszom.

Dywersyfikuj czyli urozmaicaj portfel inwestycyjny. To ważny element zarządzania kapitałem. Dobrze jest otwierać kilka pozycji na różne instrumenty. Oczywiście, na początku ogranicz się do stabilnych walut czy silnych akcji oraz najpopularniejszych surowców i towarów. Np. otwórz jedną pozycję na EUR/USD a drugą na złoto czy srebro. Z czasem możesz zacząć dodawać do portfela  kilka innych aktywów. Rozszerzenie portfela o kolejne instrumenty  daje znacznie więcej możliwości inwestycyjnych.

Prowadź regularne zapiski i notuj wszystko, co robisz w związku z tradingiem. Nawet jeśli nie wydaje Ci się to istotne. Do takich notatek zawsze można wrócić, przypomnieć sobie  jak doszło do tego, że odniosłeś sukces bądź poniosłeś klęskę. Wracając do wcześniejszych zapisków, zwiększasz szansę na to, że już nie popełnisz tego samego błędu, a z drugiej strony możesz ponownie wykorzystać strategię, która już raz okazałą się strzałem w dziesiątkę.

Pamiętaj jednak, że kontrakty CFD nie oznaczają łatwych i szybkich pieniędzy. Zanim zaczniesz regularnie na nich zarabiać, musisz się wiele nauczyć, nie zniechęcać się po pierwszych niepowodzeniach (bo porażki ma w swoim dorobku każdy inwestor) i konsekwentnie trzymać się najważniejszych zasad tradingu.

(materiał partnerski)

(Redakcja haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%