Zamknij

URSYNÓW 2016. Tak minął rok! vol. 2

16:31, 31.12.2016 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 17:13, 31.12.2016
Skomentuj SK SK
reo

2016 rok już się kończy. Jaki był dla Ursynowa? Oto nasze podsumowanie i przypomnienie najważniejszych wydarzeń w naszej dzielnicy. Sprawdźcie czym żyliśmy przez cały mijający rok! Oto druga część naszego podsumowania. Ostatnia - w Nowy Rok.


MAJ


Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety upamiętniające 200. rocznicę powstania ursynowskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Na złotej dwustuzłotówce i srebrnej dziesięciozłotówce pojawił się m.in. Pałac Rektorski.


22-latek podszywając się pod policjanta chciał okraść starszą kobietę. 65-letnia mieszkanka Ursynowa w ostatniej chwili zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszusta. Wzięła już dla niego 30 tys. złotych kredytu. - Oszust powiedział kobiecie, że nie straci ona swoich oszczędności jeśli mu je przekaże, a on wszystkie przedmioty zabezpieczy - mówiła nadkomisarz Joanna Banaszewska z mokotowskiej komendy policji.


Dramatyczne poszukiwania "Kebaba" - psiaka porwanego przez właścicielkę mieszkania przy ul. Meander. Zaginięcie psa zgłosiła kobieta wynajmująca pokój w mieszkaniu. Piesek odnalazł się... ponad 30 km od Ursynowa - w lasach pod Baniochą. Sprawczyni kradzieży psa odpowiadała za znęcenie się nad zwierzęciem.


6 maja drogowcy zamknęli przejazd kolejowy na Karczunkowskiej. Kolejarze budują tam wiadukt. Miasto zgodziło się na wyłączenie ulicy z ruchu, pod warunkiem przywrócenia tymczasowego przejazdu przez tory do 24 grudnia. PKP PLK nie dotrzymały tego terminu. Przejazd ma być możliwy dopiero w lutym.


Koszmarny wypadek na skrzyżowaniu alei KEN i Ciszewskiego. Zderzyły się dwa auta - Fiat i Citroen. Ciężko ranni zostali kierowca i pasażer seicento. Wg świadków zdarzenia kobieta kierująca Citroenem skręcała w lewo z Ciszewskiego w aleję KEN, od strony Ciszewskiego nadjeżdżał kierowca Seicento.


Moc atrakcji w parku Przy Bażantarni! Po raz czwarty rozegrano turniej rycerski o nagrodę rycerza Andrzeja Ciołki, który przy parku ma swoją tablicę. Nie zabrakło też pokazów sokolniczych, dawnego rzemiosła i strzelania z łuku. Na weekendowych pokazach zjawiły się tłumy.


Przy Cybisa 5 straszy... trawnik. Do połowy skoszony, do połowy zarośnięty. Granica przebiga równiótko, jakby ogrodnicy mieli linijkę w ręku. Skąd taki absurd? Za część terenu odpowiada spółdzielnia a za drugą część - dzielnica. Obie jednostki nie są w stanie się dogadać co do zsynchronizowania terminów koszenia trawnika. Stąd efekt jak na obrazku... Bareja by się uśmiał i z pewnością pokazał to w "Alternatywy 4"!


Ursynowianka, świnka Lily nagrodzona nagrodą Grand Press Photo 2016! To właśnie życie pod jednym dachem z tak nietypową lokatorką stało się inspiracją do fotoreportażu Jacka Turczyka z Polskiej Agencji Prasowej. Reportaż z bohaterką na czterech raciczkach zdobył uznanie nie tylko u Jury, ale również wśród publiczności - na całej sali grzmiały gromkie brawa.


Warszawska "dolina krzemowa", uruchomienie linii kolejowej z Kabat na Okęcie, "metro linowe" do Konstancina oraz centrum dzielnicy wzorowane na greckich agorach. Taką wizję Ursynowa w ramach strategii "Warszawa 2030" przedstawili działacze "Naszego Ursynowa". W maju ich propozycję trafiły na biuro prezydent Warszawy. Czy spotkały się z życzliwością? Zobaczymy za kilkanaście lat.


285 tysięcy złotych już wypłaconych i 7 tysięcy wniosków. Tak do maja wyglądał program Rodzina 500+ na Ursynowie. Zdecydowana większość mieszkańców dzielnicy składało wnioski drogą elektroniczną. Rekordowa wypłata w naszej dzielnicy dla jednej rodziny to 2,5 tys. złotych - czyli na piątkę dzieci.


Chybiona lokalizacja "łąki kwietnej". Niedaleko ratusza urzędnicy zasiali różne gatunki kwiatów polnych, w ramach realizacji projektu z Budżetu Partycypacyjnego. Łąką nie zdążyła nawet zakwitnąć. Została zadeptana, bo położona była w miejscu, gdzie przechodzą ludzie. I tak po projekcie pozostała tylko tablica...


W połowie maja odbył się IV Dzień Cichociemnych na Ursynowie. Można było zobaczyć czołgi, przymierzyć się do broni, posłuchać wojskowej orkiestry czy spróbować wojskowej grochówki. Piknik zgromadził kilka tysięcy ludzi. Na koniec skoczkowie z jednostki antyterrorystycznej policji i z jednostki "Grom" skoczyli na spadochronach czcząc w ten sposób pamięć o Cichociemnych.


W czerwcu ruszyły badania geotechniczne związane z budową tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Tuż przy bazarku "Na Dołku" wyrosło pomarańczowe ogrodzenie i pojawiły się ciężkie maszyny. Wykonawca przeprowadził badania, które miały zweryfikować założenia projektowe ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy.


Ciąg dalszy awantury o Budżet partycypacyjny. Ratusz zarzucił stowarzyszeniu "Nasz Ursynów" nieuczciwe promowanie projektów. Działacze organizacji pojawili się przy dzielnicowym punkcie mobilnym to głosowania i zachęcali mieszkańców do oddawania głosów na wybrane projekty. - To gra nie fair - mówiła rzecznik ursynowskiego ratusza. - Niedługo burmistrz zakaże chodzić po ziemi - odpowiadał wiceprezes "NU".


Dziki parking raz na zawsze zniknął z ul. Moczydłowskiej a dzięki uporowi jednego z mieszkańców wielkie klepisko zazieleniło się. Walka o przywrócenie porządku na tej małej osiedlowej uliczce prowadzącej do Lasu Kabackiego trwała aż półtora roku. Opłacało się. Zamiast wszędobylskich samochodów są trawniki i drzewa. Wystarczyło tylko zgłaszać Straży Miejskiej przypadki złego parkowania i pisać maile do urzędu dzielnicy ws. likwidacji dzikiego parkingu.


10. urodziny obchodził w tym roku Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Pachnącej. Ośrodek jest profesjonalną placówką dziennego pobytu dla 30 osób, które mają za sobą kryzys psychiczny. Wsparcie uczestnikom zajęć oferuje psycholog, terapeuta, instruktor terapii zajęciowej, konsultant psychiatra i pracownik socjalny. Wraz z nimi o aktywizację i dobre samopoczucie dbają wolontariusze. Obchody 10-lecia placówki były huczne i pełne radości. Wraz z kadrą i pensjonariuszami świętowało aż 120 osób.


Pod koniec czerwca po fali upałów przyszła niebezpieczna nawałnica. W północno-zachodniej części dzielnicy - na Wyczółkach strażacy mieli pełne ręce roboty. Przez kilkadziesiąt minut zablokowana była ul. Kłobucka. Drzewa łamały się jak zapałki a wiatr zerwał kilka linii energetycznych, przez co mieszkańcy pozbawieni byli dostaw prądu.


Mieszkańcy bloków z enklawy Wokalna-Stokłosy-Zamiany zbierali podpisy pod petycją przeciwko rzekomej likwidacji placów zabaw. O tym, że jedyne miejsca do zabawy dla dzieci może zastąpić droga dojazdowa zaalarmowała mieszkańców spółdzielnia "Stokłosy". Miasto zaprzecza, że są takie plany. W tle rozgrywała się walka o to, które tereny spółdzielnia przejmie w użytkowanie wieczyste.


LIPIEC


Osiem osób rannych po zderzeniu dwóch autobusów na skrzyżowaniu Jastrzębowskiego z Rodowicza "Anody". Autobusy zderzyły się w rejonie stacji paliw "Statoil". Prawdopodobnie pierwszy z nich (503) gwałtownie zahamował a drugi (linia 179) jadący za nim nie zdążył wyhamować i uderzył w tył pierwszego "Solarisa".


Dobre wyniki matur na Ursynowie. Średnie wyniki ursynowskich maturzystów: język polski – 62,9%, matematyka – 62,4%, język angielski – 84,1%. Z polskiego maturzyści z dzielnicy uzsykali 5. najlepszy wynik w mieście. Z matematyki było nieco gorzej - 7. miejsce w Warszawie.


W lipcu ruszyła kolejna edycja Ursynowskiego Lata Filmowego. Na wielkim ekranie pod Kopą Cwila tym razem zobaczyliśmy filmy Woody'ego Allena.


6 lipca zmarł Andrzej Cielecki, 88-letni powstaniec, założyciel kombatanckiego Radia Armii Krajowej "Jutrzenka", którego flaga od lat powiewa na imielińskim bloku przy Dereniowej. Skromny i odważny człowiek, który przez ponad trzydzieści lat walczył o utrzymanie wyjątkowej, niekomercyjnej rozgłośni. Piękna biografia - od powstańca, przez żołnierza AK, po opozycjonistę w czasach "Solidarności". Radio Jutrzenka wciąż nadaje.


W ursynowskich przedszkolach jest za mało miejsc na wakacyjnych dyżurach - alarmowali w lipcu rodzice. Część z nich musiało brać dodatkowe urlopy, by pilnować maluchy. Dzielnica twierdzi, że miejsc jest... w sam raz a wiele osób nie płaci za pobyt dziecka. 


Ponad 800 kierowców do lipca zostało ukaranych na Ursynowie za parkowanie na trawnikach. Można za to zapłacić nawet 500 złotych mandatu. Straż Miejska zaostrzyła latem kontrole i bezlitośnie ścigała tych, którym nie chciało się szukać legalnego miejsca postoju.


8 lipca zmarł Rudolf Kapera - założyciel znanego na Ursynowie klubu piłkarskiego SEMP, wychowawca młodzieży piłkarskiej. Był człowiekiem-instytucją. Zmarł w wieku 78 lat. - Są ludzie, z którymi żegnamy się z żalem wielkim niezależnie od tego, czy znaliśmy ich osobiście. Są tacy ludzie, o których nie myślimy codziennie, a bez których nasze życie byłoby uboższe, mniej szczęśliwe. I tak właśnie, ciesząc się z tego, że byliśmy częścią jego życia, ale z żalem, że nie ma go już między nami, informujemy, że zmarł założyciel Stowarzyszenia Edukacji Młodych Piłkarzy, pan Rudolf Kapera - informował klub SEMP na swoich stronach internetowych.


43 wybrane projekty, tradycyjnie już niska frekwencja, ale i... największa liczba głosów w całej Warszawie na jeden projekt. Tak wyglądają wyniki głosowania na Budżet Partycypacyjny na Ursynowie. Wzięło w nim udział 9,7 tys. osób, czyli 6,6% uprawnionych. Rekordowe poparcie zyskał projekt „Kolejne 50 drzew dla Ursynowa” - 3.068 głosów. Zakłada on posadzenie nowych drzew na trawnikach wzdłuż głównych ulic dzielnicy.


Zalane okolice onkologii i instytutu hematologii, podtopione szkoły, zamknięte trzy stacje metra. Dużo podtopień na Zielonym Ursynowie - to bilans nocnych i porannych intensywnych opadów deszczu z 13 lipca. Wcześnie rano z powodu całkowitego zalania wejść do stacji metra zamknięto stacje Imielin oraz Stokłosy. Na stacji Ursynów zamknięte zostało południowe wejście.


Nie będzie zmian na ul. Stryjeńskich. Władze Ursynowa właśnie ogłosiły, że odkładają realizację zwycięskiego projektu z Budżetu Partycypacyjnego, na który zagłosowało 1.400 osób. Dzielnica uznała, że emocje wokół projektu są zbyt duże a kolejne konsultacje społeczne - niemożliwe. Projekt poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na ul. Stryjeńskich zgłoszony w 2015 r. w ramach Budżetu Partycypacyjnego od samego początku wzbudzał ogromne emocje. Pod elektroniczną petycją autorstwa "Projektu Ursynów", z apelem o wstrzymanie przebudowy ulicy do czasu wybudowania Południowej Obwodnicy Warszawy, podpisało się prawie dwa tysiące osób - głównie mieszkańcy okolicy.


92 procent mieszkańców ul. ZWM jest przeciwnych zmianie patrona ulicy - to wyniki ankiety przeprowadzonej przez spółdzielnię "Stokłosy". We wrześniu w życie weszła tzw. ustawa dekomunizacyjna. Komitet obrony nazwy zapowiada walkę ze skutkami tego aktu prawnego. Radni uchwalili stanowisko wzywające prezydent miasta do zachowania nazwy ulicy.


Pierwsza tegoroczna potańcówka na Ursynowie okazała się wielkim sukcesem. Mimo siąpiącego przez cały dzień deszczu frekwencja na tańcach była imponująca. Tłumy bawiły się w rytmie przebojów disco, hitów polskich dancingów i rytmów z pierwszych list przebojów. Dj Vika porwała ursynowian.


60 pawilonów handlowych i wielki namiot w kształcie tuby mogą stanąć przy pętli autobusowej przy ul. Polaka. Dzielnica rozpatruje wniosek kupców z bazarku "Na Dołku", który zakłada przeniesienie targowiska na drugą stronę alei KEN, na czas budowy obwodnicy. Mieszkańcy protestowali przed blokami przy Polaka na spotkaniu zorganizowanym przez "Nasz Ursynów". Tymczasm kilka dni później szef bazarku złożył na ręce burmistrza petycję z podpisami 5.000 osób popierających przeprowadzkę.


Policjanci z ursynowskiego komisariatu zatrzymali mężczyznę podejrzanego o to, że znęcał się nad swoim psem. Wycie czworonoga zaniepokoiło mieszkańca osiedla, który zareagował i wezwał policję, po tym jak zobaczył jak właściciel bił go drewnianym trzonkiem. Policjantom udało się ustalić tożsamość mężczyzny znęcającego się nad zwierzęciem. 31-letni Marcin S. usłyszał już zarzuty karne w tej sprawie.


Tylko 7 radnych może pochwalić się obecnością na wszystkich sesjach obecnej kadencji Rady Dzielnicy. Wśród frekwencyjnych prymusów znaleźli się: Teresa Jurczyńska-Owczarek, Sylwia Krajewska, Tomasz Krasowski, Kamil Orzeł, Anna Polarczyk, Tomasz Sieradz i Piotr Wajszczuk. Rekordziści, którzy najczęściej nie docierali na dzielnicowe sesje, mają na koncie nawet po 4 nieobecności (na 26 sesji).


Proste słowa, rytmiczny beat i zaproszenie do udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Hit promujący wydarzenie religijne podbił Internet. Za sukcesem prostej i wpadającej w ucho piosenki stoi dwóch młodych ludzi. Jeden z nich to ursynowski działacz Michał Szostak. Wprawne oko w teledysku dostrzeże też migawki z naszej dzielnicy.


W bloku komunalnym przy Kłobuckiej powstało pierwsze na Ursynowie mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych. Usamodzielniać będą się tutaj mieszkańcy z niepełnosprawnością intelektualną. Lokal o powierzchni 119,6 m² jest specjalnym kompleksem mieszkaniowym przygotowanym dla 7 osób z niepełnosprawnością intelektualną z dodatkowymi niepełnosprawnościami. Został również przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach.


Związany z Ursynowem prof. Lech Królikowski, były przewodniczący Rady Dzielnicy, został laureatem Nagrody Miasta St. Warszawy. Wśród nagrodzonych jest także Andrzej Malina, mistrz świata w zapasach z 1986 roku, organizujący w naszej dzielnicy zawody zapaśnicze dla dzieci.


SIERPIEŃ


W godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego, przed ursynowskim ratuszem uczczono pamięć o uczestnikach wydarzeń sprzed 72 lat. W skromnej uroczystości uczestniczyło kilkadziesięciu mieszkańców oraz przedstawiciele władz dzielnicy. Nie wszędzie na Ursynowie o 17:00 życie zamarło. Na Kabatach syren nie było słychać a auat się nie zatrzymywały.


Letnia akcja otwartych boisk szkolnych na Ursynowie to fikcja - narzekają amatorzy futbolu. Aby zagrać mecz, grupa przyjaciół z różnych krajów musiała... przeskakiwać przez ogrodzenie. Goście z Niemiec nie mogli pojąć dlaczego w Polsce tak się "promuje" sport.


W kółko niszczony i naprawiany chodnik oraz zasłanianie pieszych wchodzących na zebrę - tak przez lata wyglądała sytuacja w alei KEN przy skrzyżowaniu z Jastrzębowskiego. W sierpniu Zarząd Dróg Miejskich wreszcie poszedł po rozum do głowy i ukrócił nielegalny postój w tym miejscu. Może nie jest to estetyczne, ale przynajmniej bardzo skuteczne rozwiązanie.


Z kilometrowego ogrodzenia Toru Wyścigów Konnych przy Puławskiej w sierpniu zaczęła znikać najdłuższa w Polsce galeria ulicznego graffiti. Wyścigi rozpoczęły remont liczącego sobie prawie 60 lat muru otaczającego tor służewiecki. Przestrzeń dla artystów ponownie udostępniona została w grudniu.


Skandal na budowie Lidla przy ul. Rosoła. Budowlańcy pracujący na wysokości nie mieli odpowiednich zabezpieczeń przed upadkiem a rusztowania były nieprawidłowo zamontowane. Sprawą zajęła się inspekcja pracy, która wlepiła kilka mandatów.


Miasto chce uratować Plac Wielkiej Przygody przed zabudową mieszkaniową. Wspierają je w tym spółdzielnia "Stokłosy" i mieszkańcy. Kluczem do sukcesu jest szybkie uchwalenie planu miejscowego dla północnych Stokłosów co ma nastąpić w 2017 roku. Mieszkańcy prostestowali w sierpniu przeciwko ewentualnej zabudowie pustej przestrzeni, radni uchwalili stanowisko wzywające do miasto do szybkiego uchwalenia planu miejscowego.


Ten szczęśliwiec o pracę nie musi się już martwić! W kiosku z prasą przy Lasku Brzozowym na Natolinie padła główna wygrana w "Extra Pensji". Zwycięzca przez 20 lat będzie dostawał co miesiąc 5 tysięcy złotych. Zwycięzca zagrał 7 sierpnia w loterii "Extra Pensja", na którą przeznaczył 5 złotych. Metodą chybił trafił wybrał 5 z 35 liczb i złożył kupon. Szczęśliwymi liczbami okazały się: 3, 4, 6, 24, 33.


Ekipy remontowe na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich malowały pasy na drogach Ursynowa. To co wymyślili drogowcy w alei KEN zaskoczyło wszystkich! Zostały odświeżone znaki poziome, które dotyczyły starego układu ścieżki rowerowej. - Wygląda to komicznie, że pasy zostały zrobione dla rowerów, a przejazd dla ludzi - komentowali mieszkańcy.


Ruszyła rozbudowa Parku Przy Bażantarni. Koparki pojawiły się na terenie od strony alei KEN i od ul. Przy Bażantarni. Powstanie zielony labirynt oraz ogrody tematyczne. Wśród nich ma się znaleźć miniaturowa mapa Polski o powierzchni 150 metrów kwadratowych. Mazowsze symbolizować będą kwiaty polne, Bałtyk zagrają niebieskie kwiaty a linię brzegową wyznaczą plaże z piasku i trawy. Nie zabraknie też zdroju z wodą pitną dla ludzi i zwierząt. Po środku przebiegać będzie rzeka Wisła - czyli żwirowa alejka. W kolejnym etapie ma powstać wreszcie toaleta.


Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego dzielnica ogłosiła, że uczniowie ze szkoły podstawowej nr 313 na Cybisa w 2017 r. doczekają się wreszcie nowoczesnego boiska. To jedna z ostatnich podstawówek, która nie ma takiego obiektu. Rada Warszawy w sierpniu przyznała 500 tysięcy złotych, brakujące pół miliona zapewni dzielnica.


Ostatnia część naszego podsumowania 2016 roku już w Nowy Rok.

[ZT]7068[/ZT]

[ZT]7061[/ZT]

(Redakcja haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%