Zamknij

URSYNÓW 2016. Tak minął rok! vol. 3

15:08, 01.01.2017 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 08:27, 02.01.2017
Skomentuj SK SK

2016 rok już się skończył. Jaki był dla Ursynowa? Oto nasze podsumowanie i przypomnienie najważniejszych wydarzeń w naszej dzielnicy. Sprawdźcie czym żyliśmy przez cały mijający rok! Oto trzecia, ostatnia część naszego podsumowania.


WRZESIEŃ


Tak nerwowego rozpoczęcia roku szkolnego w szkołach nie było już dawno. Rodzice sześcio- i siedmiolatków oraz uczniów pierwszych klas gimnazjalnych są zaniepokojeni zmianiami - tymi, które już weszły w życie i tymi, które mają nastąpić. Na Ursynowie rok szkolny rozpoczęło ponad 12 tysięcy uczniów. To rekordowa liczba, związana z wyżem demograficznym w poprzednich latach. Po raz pierwszy w ławkach szkolnych zasiadło ponad 2 tys. uczniów, z czego w klasach pierwszych piętnastu szkół podstawowych aż 833 dzieci.


Ważne zmiany w Lesie Kabackim. Zniknęły znaki zakazu ruchu dla rowerów. Konserwator przyrody zdecydował o szerszym udostępnieniu lasu dla rowerzystów, dwa kółka mogą poruszać się teraz po dwóch dodatkowych ścieżkach - tych od strony metra. - W praktyce oznacza to, że cykliści będą mogli jeździć prawie wszędzie - narzekali piesi.


Czteroletni koń pochodzenia brytyjskiego, trenowany przez Macieja Janikowskiego na ursynowskich Wyścigach wygrał wyścig Press der Sparkassen Finanzgruppe w Niemczech. Va Bank po raz 12. z rzędu zdeklasował pozostałych zawodników. Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał w Niemczech po raz pierwszy od 150 lat.


Ponad 700 zawodników wzięło udział w V Wielkiej Ursynowskiej - gonitwie na 5 km na Torze Wyścigów Konnych dla... ludzi. Przez cały dzień na ursynowskim hipodromie trwał wielki rodzinny piknik z udziałem mistrzów olimpijskich.


Równie rekordowy był Onkobieg zorganizowany przez stowarzyszenie Sarcoma. 1250 zawodników przebigło w sumie 11 718 kilometrów, które przełożyły się na złotówki od sponsorów na wsparcie pacjentów chorujących na nowotwory.


Małe, zielone, gładkie i pełne witamin. Można je jeść ze skórką. Takie są mini kiwi - owoce stworzone na ursynowskiej SGGW. We wrześniu rozpoczęły się zbiory nowej odmiany. Coraz częściej można je spotkać w sklepach.


Na Zaruby naprzeciwko sióstr Niepokalanek deweloper Longbridge ogrodził swoją działkę i zapowiedział budowę bloku mieszkalnego. Sprawa wywołuje emocje, bo tereny "od zawsze" były zarezerwowane na szkołę. W skrócie: przez lata dzielnica nie chciała wydać pozwolenia na budowę bloku, blokując prywatnych właścicieli działek "funkcją oświatową" w planie miejscowym. Sąd Najwyższy uznał działania dzielnicy za bezprawne. Wojewoda wydał pozwolenie w trybie nadzorczym. Miasto po raz kolejny (w 2016 r.) uchwaliło plan miejscowy rezerwując prywatne działki pod oświatę. Jego zapisy w grudniu uchylił wojewoda. W międzyczasie burmistrz doprowadził do zamiany działek z deweloperem. Do budowy szkoły brakuje już tylko dwóch - na których deweloper chce budować blok. Miasto negocjuje z nim kolejną wymianę działek. Sprawa swój finał ma znaleźć w 2017 roku.


Problemy na budowie boiska przy podstawówce na Koncertowej. Inwestycja opóźniła się przez pogodę, procedury i zmianę systemu odwodnienia. Boisko było obiektem realizowanym w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2016. Na projekt zagłosowała rekordowa liczba ursynowian - 2,6 tys. Szkoła od kilkudziesięciu lat czeka obiekt sportowy z prawdziwego zdarzenia. Doczekała się go w końcówce roku. Uczniowie zagrają na nim wiosną.


Wokół Górki Kazurki ku zdumieniu mieszkańców wyrosło zwałowisko ziemi. Wysoki wał odgradza sąsiadów z okolicznych bloków od terenów rekreacyjnych. Dzielnica usypała wał jako "zabezpieczenie sąsiadów przed zalewaniem piwnic".


Mieszkańcy bloków przy Pięciolinii czekali na to... 30 lat. Spółdzielnia w porozumieniu z dzielnicą rzoczpoęła poszerzanie uliczki wokół podstawówki przy Puszczyka. Przybyło kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych. Nie obyło się bez problemów. Mieszkańcy bronili przed wycięciem mirabelki, o czym piszemy dalej.


Zaczęło się od dwóch funkcjonariuszy, dziś służy w nim blisko pięćdziesięciu. 15 lat temu na Ursynowie powołano pierwszy w Warszawie i jednocześnie pierwszy w Polsce Eko Patrol straży miejskiej. Swoją rocznicę funkcjonariusze obchodzili podczas festynu "Ursynów dobry dla zwierząt". W 2015 r. strażnicy z Eko Patrolu interweniowali ponad 16 tys. razy, pomogli 9145 zwierzętom.


Aż 9 miejsc dla niepełnosprawnych w jednym rzędzie - zazwyczaj są puste. Tymczasem okoliczni mieszkańcy parkują... na zakazach. Lokatorzy z bloku przy al. KEN 83 zachodzą w głowę, po co aż tyle tu "niebieskich kopert"? Odpowiedzi szukaliśmy i my. Dzielnica obiecała, że absurd zniknie w 2017 roku wraz z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu w tym miejscu.


Sześć dni intensywnej pracy, rozmów, sporów i... jest! Powstała wstępna koncepcja przyszłego parku nad tunelem obwodnicy. To będą ponad 2 kilometry różnorodnych atrakcji - od placów zabaw, przez miejsce targowe, miejsca spotkań, po boiska i wrotkowisko. Więcej o przyszłym parku można przeczytać tutaj.


Dzielnica chce przedłużyć ulicę Belgradzką o 180 metrów, by zapewnić dojazd do przyszłego ośrodka dla niepełnosprawnych. Budowa budzi ogromne emocje, bo przewiduje... 4 pasy ruchu zakończone parkingiem na 40 aut. - Władze Ursynowa chcą nam postawić pas startowy dla samolotów - kpią mieszkańcy i protestują. Sprawa będzie przedmiotem dwóch sesji Rady Dzielnicy. Burmistrz twierdzi, że tak szeroka jezdnia to wynik przepisów drogowych. Mimo protestów pozostanie nieprzejednany - "nie konsultuje się przepisów prawa".


Mieszkańcy bloków na Stokłosach mają powody do zadowolenia. Spółka "Na Wspólnej" nie dostała pozwolenia na budowę 11-piętrowego bloku po dawnej pizzerii Va Bene przy Jastrzębowskiego 3. Jeśli uda się uchwalić plan miejscowy, inwestor będzie musiał uwzględnić postulaty sąsiadów, czyli zmiejszyć budynek. Spółka odwołała się od decyzji miasta.


130 zawodników i 20 rodzin wzięło udział w 8. Triatlonie Warszawskim rozgrywanym w parku w Powsinie. Dzięki wspaniałej pogodzie i wzorowej organizacji, impreza organizowana przez UCSiR zamieniła się w prawidziwe rodzinne święto sportu.


Chopin w środku osiedla? Mieszkańcy Kabat w niedzielne popołudnie 18.09 wysłuchali koncertu fortepianowego w wykonaniu wybitnego interpretatora muzyki Fryderyka Chopina - Marka Bracha. - Chcemy więcej takich wydarzeń - mówili oczarowani sąsiedzi.


Pierwsza potańcówka na Zielonym Ursynowie, połączona ze świętem pieczonej pyry, udała się znakomicie! Dopisała frekwencja - przewinęło się około pół tysiąca osób. A zabawa była przednia.


Niezwykłą passę niepokonanego w 12 startach czteroletniego Va Banka przerwał w Wielkiej Warszawskiej tegoroczny derbista Caccini. Tegoroczna Jesienna Gala na warszawskim Torze Służewiec przyciągnęła tłumy widzów.


Na SGGW, w urzędzie dzielnicy i w prywatnych firmach. 3 października odbył się czarny protest kobiet przeciwko zmianom w prawie aborcyjnym. Do akcji włączyło się mnóstwo ursynowianek. Na czarno przyszły na zajęcia studentki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. 25 urzędniczek z urzędzie dzielnicy wzięło urlop na żądanie.


Na Krasnowolskiej - ku zdumieniu mieszkańców - pojawił się autobus komunikacji miejskiej, o który ludzie walczą od kilkudziesięciu lat. Okazało się, że ZTM testował przejezdność ulic, by sprawdzić czy miejskie pojazdy zmieszczą się na zakrętach. Jeśli dzielnica przebuduje kilka odcinków trasy, to autobus może pojawić się na Krasnowoli w 2018 roku.


Cztery beczki z nieznaną zawartością odkryto na terenie budowy bloków komunalnych przy ul. Kłobuckiej. - Smród jest nie do zniesienia, ziemia jest fioletowa a beczki właśnie znów zakopano! - alarmują mieszkańcy. Na miejsce przyjechały służby dzielnicy oraz ochrony środowiska. Zlecono badania gruntu. Fachowcy podejrzewali, że kolor ziemi to wynik procesu oglejenia. Teren, na którym budowane są bloki komunalne zajmowała kiedyś duża baza transportowa.


W październiku potwierdziły się nieoficjalne informacje z sierpnia. Stołeczny ratusz rezygnuje z budowy drugiej nitki ulicy Płaskowickiej. W zamian dzielnica negocjuje z właścicielem "Centrum Ursynów" pozyskanie środków na poszerzenie odcinka od Roentgena do Puławskiej. Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa ruszyła z akcją zbierania podpisów pod petycją wzywającą miasto do poszerzenia Płaskowickiej na całej długości.


Dopalacze na Pileckiego. Nieprzytomnego 28-latka zabrała z domu karetka pogotowia. Lekarzy wezwali imprezujący z nim koledzy. Wszyscy byli pod wpływem dopalaczy. W mieszkaniu imprezowiczów policja znalazła torebki z białą substancją.


Przez tydzień mieszkańcy wieżowca przy alei KEN 93 nie mieli ciepłej wody i ogrzewania. Powód? Galeria handlowa znajdująca się na pierwszych piętrach bloku nie płaciła swojej części rachunków. Zadłużenie sięgneło prawie 30 tys. złotych. Po negocjacjach spółka uregulowała zadłużenie, wspólnota mieszkaniowa rozdzieliła węzeł cieplny.


Twórcy klipów "Tu na Ursynowie" zagrali koncert promujący ich nowy album - "Stan umysłu". Kritaczi i Nastyk to dwójka raperów, którzy całe życie związani są z dzielnicą. Wywodzą się z czasów, gdy Ursynów był główną kolebką kultury hip-hopu w Warszawie. Swoje nowe dzieło zaprezentowali w Klubokawiarni Sheesha podczas #Ursynowskiego Peklażu.


Zakończyła się druga edycja zbiórki rzeczy dla dzieci i młodzieży z domów dziecka prowadzona m.in. przez znanego ursynowskiego rapera Kafara z zespołu Dixon 37. Ursynowianie byli bardzo hojni - udało się zebrać  aż 4 pełne samochody darów, które wkrótce trafią do potrzebujących.


- Sama nigdy nie miałam problemu z alkoholem, ale mój mąż, po którym wciąż noszę nazwisko był alkoholikiem - wyznała znana aktorka Anna Dymna na spotkaniu z klubem ursynowskich abstynentów. Ursynowskie Stowarzyszenie Klub Rodzin Abstynenckich „Przebudzenie” skupia ludzi, którzy walczą z nałogiem, bądź starają się wytrwać w trzeźwości. Członkowie klubu stwierdzili po projekcji, że film dobitnie pokazuje problem alkoholizmu i niektórzy w głównej roli widzieli w nim siebie.


Około 20 drzew wycięto w zagajniku przy ul. Stryjeńskich. To początek budowy ośrodka wsparcia dla niepełnosprawnych, zwycięskiego projektu pierwszej edycji Budżetu Partycypacyjnego. Okoliczni mieszkańcy protestują. Burmistrz odpowiada, że decyzję o lokalizacji inwestycji podjął jego poprzednik, którego nazwał "barejowskim dyrektorem".


Ursynowskie Liceum im. Lajosa Kossutha po raz trzeci przystąpiło do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu Guinnessa w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W akcji uczestniczyły też dzieci z Gimnazjum 93, CIX L.O. oraz Szkoły Podstawowej nr 16.


Zespół STM wygrał reaktywowany po latach Puchar Wyżyn. Rozgryki na boisku przy Puszczyka trwały przez kilka tygodni. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Marcin Zduńczyk, również z STM.


Jedno z najlepszych ursynowskich liceów - "Kamyk" obchodził swoje 25-lecie. Na uroczystostości pojawili się obecni uczniowie i absolwenci szkoły. Przyszli porozmawiać z nauczycielami i zobaczyć co się zmieniło w szkole przez ostatnie lata. Nauczyciele uczący tu długie lata zapewniają, że „przez 25 lat istnienia placówki wiele się zmieniło, lecz nie ideały”.


- Parafrazując wicepremiera Morawieckiego jestem zakochany w tym budżecie - mówił burmistrz Robert Kempa, chwaląc się przyszłorocznym planem dochodów i wydatków Ursynowa. Ten będzie rekordowy pod względem inwestycji. Budżet to prawie 400 mln złotych na wydatki bieżące plus 65 mln złotych na inwestycje. Opozycja nie podzielała entuzjazmu szefa zarządu dzielnicy. "Oby udało się te pieniądze wydać, bo na razie ciągle przesuwamy niewydane pieniądze z tego roku" - mówili radni opozycyjni.


Ruszyła kolejna edycja "Pól Nadziei" na Ursynowie - akcji charytatywnej na rzecz hospicjum onkologicznego. Przed ratuszem przedszkolaki posadziły cebulki kwiatów. Na wiosnę zakwitną z nich żonkile - symbol pomocy i solidarności z chorymi.


Dwadzieścioro uczniów gimnazjów z Ursynowa otrzymało Stypendia Miasta Stołecznego Warszawy. Jaka jest recepta na sukces? - Chęć do nauki, dobra motywacja. Chcieć to móc! - mówią najlepsi ursynowscy uczniowie.


Absurd na Cybisa. Okoliczni mieszkańcy przecierają oczy ze zdumienia. Połowa siłowni plenerowej dostała nową nawierzchnię a druga połowa nadal tonie w wodzie. Temat, o którym napisaliśmy jako pierwsi trafił do ogólnopolskich mediów. Burmistrz tłumaczył, że taka realizacja inwestycji była w planie. Nawierzchnia do workoutu miała być wykonana później, po uzsykaniu pieniędzy od Rady Warszawy. W grudniu już cała siłownia zyskała solidne podłoże.


Jest odpowiedź na apel ursynowskich radnych o budowę parkingów podziemnych nad tunelem przyszłej obwodnicy. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa twierdzi, że inwestycja jest już na tym etapie, że budowa parkingów "jest niemożliwa i nieuzasadniona ekonomicznie".


W nocy zamiast spać pilnują drzewa przed wycięciem. Mieszkańcy z bloku przy Pięciolinii 8 bronią starej śliwy - ostatniego drzewa, które uchowało się w trakcie poszerzania uliczki i budowy miejsc parkingowych. - Pozostałe drzewa ktoś potajemnie wyciął w nocy - mówili mieszkańcy. Mirabelka ostatecznie została uratowana. Kosztem dwóch miejsc postojowych.


LISTOPAD


Reprezentanci 8 europejskich krajów zmierzyli się w rywalizacji o Puchar Warsa i Sawy w Akrobatyce Sportowej. Najwięcej nagród zdobyli Ukraińcy. Publiczność w Arenie Ursynów miała okazję obserwować niezwykłe, oszałamiające wręcz pokazy akrobatyczne.


Nie będzie konsultacji społecznych w sprawie przedłużenia ulicy Belgradzkiej. Tak postanowili radni na bardzo emocjonującej sesji nadzyczajnej, zwołanej na prośbę mieszkańców przez radnych opozycyjnych. - Działacze "Naszego Ursynowa" zachowują się jak garstka kiboli Legii, która spowodowała, że mecz z Realem odbył się przy pustych trybunach - ostro komentował zachowanie jednego z radnych burmistrz Robert Kempa.


Wiceburmistrz Wojciech Matyjasiak z IMU podał się do dymisji. 4 listopada złożył rezygnację na ręce burmistrza Roberta Kempy. Kto zostanie następcą Matyjasiaka i czy Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa będzie nadal w koalicji? W naszym tekście odkryliśmy kulisy koalicji rządzącej Ursynowem. Do końca roku sprawa odwołania wiceburmistrza Matyjasiaka nie stanęła na sesji Rady Dzielnicy. To też jeden z przejawów tarć w koalicji. W obronę Matyjasiaka wzięła przewodnicząca Teresa Jurczyńska-Owczarek.


Kilkadziesiąt organizacji pozarządowych z Ursynowa zaprezentowało się na I Ursynowskim Festiwalu Wolontariatu.


Poruszające i monumentalne. Poważne i liryczne. W kościele Wniebowstąpienia Pańskiego po raz pierwszy na Ursynowie zabrzmiało "Requiem" autorstwa młodego kompozytora Jakuba Kaczmarka. Orkiestrze i solistom towarzyszył dzielnicowy chór "Iuvenis".


Nowe liceum, na początku jedna a później dodatkowo dwie nowe podstawówki, nowe granice obwodów szkolnych, problemy z zatrudnieniem nauczycieli. Takie rewolucyjne zmiany czekają ursynowską oświatę w przypadku likwidacji gimnazjów. Koszt zmian - jednorazowo ok. 2 mln złotych, co roku ok. 7,6 mln złotych. Szerzej o zmianach piszemy tutaj.


Ursynów ma swojego Anioła Stróża! Serialowa postać z "Alternatywy 4" góruje już nad dzielnicą. W czwartek 10 listopada na bloku przy Kazury 10 odsłonięto mural z ogromnym wizerunkiem słynnego gospodarza domu. To jeden z sześciu murali, które w tym roku powstały na ursynowskich blokach w ramach dwóch projektów z Budżetu Partycypacyjnego. Mural na wieżowcu przy Kazury 10 widoczny jest już z daleka i robi duże wrażenie na mieszkańcach.


O.S.T.R. i Pezet rozgrzali ursynowską publiczność do czerwoności! Arena Ursynów stała się w listopadzie stolicą polskiego hip hopu. II Ursynów Hip-Hop Fest przyciągnął tłumy. W Arenie bawiło się ponad 1.200 osób.


Podstawówka z ul. ZWM zgarnie tysiąc nowych książek do swojej biblioteki. Dzięki determinacji rodziców i dzieci szkoła zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie Empiku "Wsparcie dla bibliotek". To był prawdziwy wyścig. Liczba głosów zmieniała się jak w kalejdoskopie, ostatecznie udało się! Ursynowska Szkoła Podstawowa nr 319 im. Marii Kann dostanie tysiąc nowych książek od Empiku, podobnie jak 9 innych szkół z całego kraju.


Pełna wdzięku, energii. Mocny, charakterystyczny głos. Stanisława Celińska zaśpiewała dla ursynowian z okazji "Tygodnia Seniora" zorganizowanego przez urząd dzielnicy. Artystka zaprezentowała utwory ze swojej platynowej płyty "Atramentowa".


Do większości ursynowskich domów dotarła koperta z czerownym napisem "Referendum" od radnego miejskiego i byłego burmistrza dzielnicy Piotra Guziała. W akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy, prywatnie włączyli się też działacze "Naszego Ursynowa". Ostatecznie w grudniu Guział ogłosił, że rezygnuje z wnioskowania o referendum. Miał zebrać za mało głosów, by się ono odbyło.


Ponad 200 śmiałków wzięło udział w 11. edycji Ursynowskiego Dyktanda. Tekst przygotowany przez prof. Jerzego Bralczyka najeżony był pułapkami - tym razem mało było w nim wyrazów obcojęzycznych a sporo dylematów - "razem czy osobno?". Ursynowską Mistrzynią Języka Polskiego została Anna Mikołajewska. W tekście popełniła zaledwie jeden błąd. W nagrodę otrzymała teleskop, statuetkę oraz dyplom. W kategorii VIP najlepsza była ursynowska radna Katarzyna Polak.


Park o długości ponad 2 kilometrów z miejscami spotkań dla mieszkańców, pawilonami, bazarkiem, sceną, boiskami, placami zabaw, rolkowiskiem i punktami widokowymi. W ursynowskim ratuszu przedstawiono koncepcję nowego miejsca. - To będzie duma Warszawy - zapowiada burmistrz dzielnicy. Początek budowy - w 2020 roku.


Policja zatrzymała dwoje "operatywnych" ursynowian, którzy z wystawiania fałszywych aukcji na Allegro zrobili biznes swojego życia. Oszukali kilkadziesiąt osób w całym kraju na prawie 350 tys. złotych. Kobieta i mężczyzna oferowali do sprzedaży srebrną biżuterię z importu, obrączki oraz używaną złotą biżuterię. Para otrzymywała od klientów pieniądze, lecz w zamian nie wysyłała zamówionego towaru. Gotówka z przeprowadzonych transakcji wpływała na specjalnie założone konta bankowe.


Jeleń, sowa, drzewa, a wszystko to na przyjemnym dla oka, turkusowym tle. Tak właśnie prezentuje się... klatka schodowa w jednym z domów na Kabatach. Artyści brawurowo ingerują w szarą codzienność blokowisk, nadając im nową, niespotykaną dotąd aurę. To dopiero początek zmian wizerunkowych, bo w kolejce czekają już kolejne klatki.


Wojewoda mazowiecki ponownie postanowił zbadać sprawę rzekomego konfliktu interesu radnego Piotra Karczewskiego. Ursynowski radny szefuje stowarzyszeniu kupców bazarku "Na Dołku", które dzierżawi teren od Zarządu Dróg Miejskich. Kwestię dzierżawy  badał w ubiegłym roku na wniosek stowarzyszenia "Nasz Ursynów" poprzedni wojewoda - Jacek Kozłowski z PO. Uznano wtedy, że konfliktu interesu nie ma, bo bazarek ma umowę z Zarządem Dróg Miejskich - administratorem gruntu należącego do skarbu państwa.


Przez trzy weekendowe dni w Tesco na Kabatach trwała ursynowska świąteczna zbiórka żywności na rzecz najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej dzielnicy. W akcję zaangażowanych było kilkadziesięciu wolontariuszy. Zebrano rekordową ilość darów.


Dariusz K. sprawca śmiertelnego potrącenia kobiety w alei KEN wyszedł na wolność. Sąd zgodził się uchylić mu areszt tymczasowy. Jak donosi magazyn "Twoje Imperium", sąd zgodził się przerwę w areszcie w zamian za wpłacenie kaucji w wysokości 400 tys. złotych.


Nauczyciele z ursynowskiego gimnazjum przy Kajakowej napisali list do parlamentarzystów w sprawie reformy oświaty. "Reforma jest nieprzemyślana, nieodpowiedzialna, niepoliczona, bez konsultacji z nauczycielami, rodzicami i samorządami" - czytamy w apelu. We wszystkich gimnazjach na terenie dzielnicy czuć zaniepokojenie tym, co szykują rządzący.


Dramatyczny wypadek na Płaskowickiej. 29.11 po południu 68-letni kierowca na przejściu potrącił wózek z niemowlęciem. 5-miesięczne dziecko trafiło do szpitala. Przez zebrę na Płaskowickiej na wysokości Cynamonowej przechodziła kobieta z wózkiem dziecięcym. Od strony alei KEN nadjeżdżał Opel Astra. Samochód uderzył w wózek.


GRUDZIEŃ


Bazarek "Na Dołku" nie zniknie wraz z końcem roku, jak początkowo planowano. Wykonawca tunelu obwodnicy, firma Astaldi zgodziła się tak zmienić plan budowy, aby popularne miejsca handlowe pozostało na swoim miejscu do końca czerwca przyszłego roku. Wciąż nie wiadomo co później.


Ursynowianie pokazali, że mają dobre i gorące serca! Ponad 36 tys. złotych na rzecz chorej na nowotwór układu nerwowego Kai Czerwińskiej, zebrano podczas Charytatywnego Kiermaszu Świątecznego zorganizowanego przez społeczność Szkoły Podstawowej im. Samuela Lindego i Przedszkola "Szkrabki" . Przygotowano aromatyczne smakołyki, artyści wystąpili z materiałem koncertowym a miłośnicy sztuki rękodzielniczej mogli kupić świąteczne drobiazgi.


Jeszcze wyższy poziom niż w ubiegłym roku i doskonały występ gospodarzy - ursynowskiego SEMP-a. Tak wyglądał XVI Turniej Piłkarski Ursynów Cup 2016. Główna nagroda, po zaciętym finale z udziałem ursynowskiego SEMP-a, pojechała do Mielca. W prestiżowym turnieju rocznika 2002 wystąpiło 9 czołowych polskich drużyn, dwie kadry Mazowsza z zawodnikami różnych klubów oraz goście z FC Mińsk z Białorusi.


Jaka powinna być rola pierwszej damy? Czy ma w planach napisanie wspomnień? Wreszcie jaką ma receptę na pokonanie PiS w następnych wyborach i na zjednoczenie narodu po katastrofie smoleńskiej. Te i inne pytania padły na spotkaniu z Anną Komorowską, zorganizowanym przez ursynowskie struktury Komitetu Obrony Demokracji.


Bezduszna kradzież na Ursynowie. 7 grudnia z klatki schodowej bloku przy Szolc-Rogozińskiego 17 zniknął specjalistyczny wózek dla niepełnosprawnego dziecka - 9-letniego Antosia. W akcję szukania wóżka zaangażował się cały Ursynów. Spontanicznie rozpoczęła się zbiórka na rzecz dziecka, w której zebrano ponad 3 tys. złotych. Ostatecznie złodzieja wózka ruszyło sumienie. Podrzucił go do bloku sąsiadującego z blokiem, w którym mieszka Antoś. Pieniądze ze zbiórki przeznaczone zostały na rehabilitację chłopca.


Co drugi sprzedawca na Ursynowie bez problemu sprzeda nieletniemu alkohol. Pijany kierowca z kluczykami w ręku jest w stanie kupić napój z procentami na prawie każdej stacji benzynowej w naszej dzielnicy! Takie są wyniki badania typu "tajemniczy klient" przeprowadzonego w 294 punktach sprzedających alkohol.


Rusza budowa obiecywanego od ponad 20 lat Szpitala Południowego na Ursynowie. U zbiegu ulic Pileckiego i Gandhi oficjele wbili pierwszą łopatę. Obiekt ma stanąć w trzy lata. Będzie miał 309 łóżek i lądowisko helikopterów na dachu.


Rozłam w klubie "Naszego Ursynowa" w Radzie Dzielnicy. Decyzję o odejściu podjął dotychczasowy szef klubu - Paweł Lenarczyk oraz jego ojciec - radny Leszek Lenarczyk. Z funkcji wiceprezesa stowarzyszenia "NU" zrezygnował zaś były radny Piotr Skubiszewski. Powód? Rozmowy, które władze "NU" prowadziły z Piotrem Karczewskim, radnym PO i szefem bazarku na temat ew. zawiązania nowej koalicji rządzącej Ursynowem. Władze NU miały proponował Karczewskiemu wycofanie się z obrony mieszkańców protestujących przeciwko przenosinom bazarku w rejon ul. Polaka. 

- Nie chcemy firmować tego naszymi nazwiskami. Jesteśmy w polityce, po to, by działać na rzecz mieszkańców i nie zgadzamy się na prowadzenie tego rodzaju negocjacji - mówią Paweł Lenarczyk i Piotr Skubiszewski, dla których sprawa bazarku była jednym z kluczowych tematów w działalności od dwóch lat. W nowym roku zamierzają założyć własne ugrupowanie.


Niespodzianka na grudniowej sesji rady Dzielnicy. Teresa Jurczyńska-Owczarek nie jest już szefową Rady Dzielnicy Ursynów. Przynajmniej w opinii 12 radnych, którzy zagłosowali za jej odwołaniem. Niespodziewanie wniosek opozycji został przegłosowany, bo wyłamała się dwójka radnych Platformy Obywatelskiej. PO kwestionuje wyniki głosowania, bo jej zdaniem "nie było większości bezwględnej". Radni opozycji wskazują na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 1995 roku, zgodnie z którym Jurczyńska została odwołania. Sesja została przerwana do 17 stycznia do uzyskania opinii prawnej w sprawie głosowania. 


- To nie jest żadna poprawa bezpieczeństwa! To defekt demokracji! Grupa rowerzystów z odległych miejsc zafundowała nam kłopot! Tak mieszkańcy rejonu ulic Bartóka i Jastrzębowskiego mówili o planach rewolucji na tych ulicach. Burmistrz obiecał "szerokie konsultacje społeczne" już po Nowym Roku.


Taki był 2016 rok na Ursynowie!

[ZT]7066[/ZT]

[ZT]7061[/ZT]

(Redakcja haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Krzysiek Krzysiek

12 5

Nasz Ursynów chciał się dogadać z Karczewskim? Całkowity upadek organizacji. Niczym się to nie różni od zdrady dokonanej przez Jurczyńską na Naszym Ursynowie. 10:39, 03.01.2017

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

debenekdebenek

6 11

Weź się już nie kompromituj Lenarczyku. Szopka którą odstawiliście na sesji z tatusiem przy głosowaniu nad odwołaniem TJO powinna was już na stałe pogrzebać. 11:16, 03.01.2017


KubaKuba

2 2

"Nasz Ursynów" atakuje mnie, bo nie zgodziłem się, aby jako radny wejść do koalicji z jego ugrupowaniem - to są słowa Piotra Karczewskiego radnego PO. Czyli to jest prawda. 22:35, 03.01.2017


mieszkankamieszkanka

2 2

tak oczywiśćie, co powie P. Karczewski to jest prawda, zastanów się co piszesz, bo prezentujesz poziom intelektualny przedszkolaka (nie ujmując oczywiście przedszkolakom). 00:42, 04.01.2017


reo
0%