Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-DaGrasso-od-01-10-2017-do-31-12.2017

W niedzielę ursynowskie dyktando. Prof. Bralczyk: Tekst powstanie w ostatniej chwili

› bieżące 11 miesięcy temu    19.11.2016
Sławek Kińczyk
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. SK

Już w niedzielę ponad dwustu uczestników zmierzy się z ursynowskim dyktandem! Jedenasty w historii imprezy tekst przygotuje prof. Jerzy Bralczyk. Zapytaliśmy znanego językoznawcę czy będzie bardzo trudny...

Już od 11 lat, tradycyjnie w listopadzie, prawie ćwierć tysiąca mieszkańców naszej dzielnicy i nie tylko, staje do rywalizacji o tytuł ursynowskiego Mistrza Języka Polskiego. Tekst dyktanda, zawsze trudny, zabawny, odnoszący się do aktualnych wydarzeń, przygotowują znani językoznawcy prof. Jerzy Bralczyk oraz doc. dr Grażyna Majkowska z Instytutu Dziennikarstwa UW. 

- Nie uchylę rąbka tajemnicy, bo jeszcze nie ma tajemnicy - śmieje się prof. Bralczyk. - To może trochę dziwne, ale... tekst jeszcze nie powstał! Mam już niektóre słowa w głowie, ale dyktando powstanie w ostatniej chwili - zapowiada językoznawca.

Podpowiedzią dla piszących może być fakt, że prof. Bralczyk lubi używać w swoich dyktandach słów, których sam nie napisałby poprawnie. A ponieważ jest ich niewiele, to tekst prawdopodobnie będzie trudny.

Wśród ponad 200 osób biorących udział w językowej zabawie tym razem zabraknie burmistrza Roberta Kempy. Czyżby wystraszył się nieistniejącego tekstu profesora Bralczyka?

- Ależ skąd! W ubiegłym roku zwyciężyłem w kategorii VIP-ów, więc w tym roku daję szansę wykazać się innym - mówi szef zarządu dzielnicy. Występ w tej kategorii zapowiedzieli już m.in. burmistrz Włoch Michał Wąsowicz oraz ursynowska radna Katarzyna Polak, która pisze dyktando co roku.

Ursynowskie Dyktando startuje już w tę niedzielę o godz. 10:00 w hali UCSiR przy Dereniowej 48 (dawniej Hawajska 7). W przerwie przeznaczonej na sprawdzenie prac, prowadzący dyktando wygłoszą wykład na temat manipulacji językowej. Dyktando będzie transmitowane w internecie na stronie urzędu dzielnicy.

Od 2012 r. impreza nosi imię Andrzeja Ibisa-Wróblewskiego – dziennikarza, językoznawcy, publicysty, krytyka muzycznego, popularyzatora poprawnej polszczyzny. Jego postać na trwałe wpisała się w historię Ursynowa: był twórcą pierwszego w Polsce tygodnika lokalnego „Pasmo”, był zaangażowany w utworzenie pierwszej w Polsce eksperymentalnej telewizji kablowej „Ursynat”, współtworzył Ursynowsko-Natolińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.

ZOBACZ RELACJĘ Z X DYKTANDA

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ursynowianin
11 miesięcy temu ocena: 100%  3
Nie wiecie, czy będzie możliwe zmierzyć się w Internecie ? Chodzi o nagrany tekst.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ REDAKCJA
11 miesięcy temu ocena: 100% 2
Będzie transmisja online na stronie urzędu dzielnicy - ursynow.pl
~ maggie
11 miesięcy temu ocena: 0%  1
Wszystko w naszym kraju powstaje ostatnio "w ostatniej chwili"
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji