Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-DaGrasso-od-01-10-2017-do-31-12-2017

komentowane

oceniane

W sobotę Dzień Cichociemnych. BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!

› video 6 miesięcy temu    18.05.2017
Sławek Kińczyk
komentarzy 0 ocen 4 / 50%
A A A
 fot. SK

W ten dzień każdy ursynowianin powinien pojawić się w parku im. Cichociemnych przy Pileckiego! W sobotę V Dzień Cichociemnych. Gościem specjalnym będzie ostatni żyjący skoczek Armii Krajowej - por. Aleksander Tarnawski. Na pikniku nie zabraknie pokazów wojskowych, prezentacji sprzętu, orkiestry oraz... tradycyjnej wojskowej grochówki.

Słynni spadochroniarze Armii Krajowej, szkoleni w Szkocji - zrzucani do Polski, by nieść pomoc w walce z okupantem niemieckim, od niedawna mają na Ursynowie park swojego imienia. Teren wokół Górki Kazurki w przyszłości będzie zagospodarowywany, ale już od 5 lat odbywają się na nim słynne w całej Warszawie pikniki historyczno-militarne.

- Kilka lat temu środowisko skupione wokół rodzin Cichociemnych szukało w Warszawie miejsca, w którym mogłaby być czczona pamięć o tych skoczkach. Okazało się, że jest teren na Ursynowie, gdzie może powstać park ich imienia, ale przede wszystkim może się odbywać wielka plenerowa impreza o charakterze edukacyjnym - mówi wiceburmistrz Łukasz Ciołko.

Od tamtej pory, co roku w maju, nasza dzielnica gości ostatnich żyjących skoczków spadochronowych Armii Krajowej. Na pikniku wystawia się wojsko, jednostka specjalna Grom, odbywają się pokazy sprzętu wojskowego, występy orkiestr - w tym słynnej orkiestry dudziarskiej z Częstochowy, która nawiązuje do ośrodka szkoleniowego Cichociemnych "Largo House" pod Leven w Szkocji.

W najbliższą sobotę V piknik "Dnia Cichociemnych". Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent RP Andrzej Duda. Gościem specjalnym imprezy będzie ostatni żyjący Cichociemny - por. Aleksander Tarnawski.

Na scenie na terenie zielonym przy Górce Kazurce od strony ul. Pileckiego zagrają orkiestry wojskowe, swoje popisy będą miały kluby walki wręcz czy jednostka Straży Miejskiej. 

VIDEO: Jakie atrakcje na tegorocznym Dniu Cichociemnych?

Najmłodsi będą zachwyceni możliwością przymierzenia się do karabinów, pistoletów i wyrzutni. Będzie strzelanie z łuku, karabinków ASG, przejażdżki pojazdami militarnymi, rekonstrukcje działań bojowych i plenerowe inscenizacje historycznych grup rekonstrukcyjnych. Oczywiście - jak na każdej imprezie militarnej - nie może zabraknąć wojskowej grochówki z kotła.

- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Ursynowa, w sobotę od godz. 12:00 do 19:00 - mówi wiceburmistrz Łukasz Ciołko.

Patronat medialny nad imprezą sprawuje Haloursynow.pl

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM V DNIA CICHOCIEMNYCH:

Od godz. 12.00:

 • ekspozycja historycznego wyposażenia i uzbrojenia Cichociemnych z Muzeum Wojska Polskiego,    
 • ekspozycja uzbrojenia i wyposażenia Jednostki Wojskowej GROM „Cichociemni”, 
 • ekspozycja uzbrojenia i wyposażenia Żandarmerii Wojskowej,
 • ekspozycja czołgów i pojazdów wojskowych (M4A1 Sherman 76, T-72, HAMVEE, jeep willys, chevrolet canada),  
 • stanowiska prezentujące historyczne oraz współczesne uzbrojenie i wyposażenie wojskowe, 
 • stanowiska prezentacyjne Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej,
 • stanowiska ekspozycyjne jednostek strzeleckich i grup rekonstrukcyjnych
 • przejażdżki pojazdami militarnymi po wydzielonym terenie,
 • zawody strzeleckie i łucznicze z nagrodami,
 • treningi i pokazy dynamiczne sztuk walki i samoobrony,
 • rekonstrukcje działań bojowych,  
 • plenerowe inscenizacje historycznych grup rekonstrukcyjnych, 
 • strzelnice ASG,
 • shooting house – stanowisko treningowe do działań w pomieszczeniach zamkniętych, 
 • szkolenia survivalowe oraz aktywności sportowe i strzeleckie nawiązujące do ścieżki treningowej Cichociemnych z Largo House,
 • „poligon laserowy” dla najmłodszych,
 • projekcje filmów dokumentujących historię Cichociemnych i skoki spadochronowe,
 • występy młodych wokalistów ze Studia Piosenki Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa
 • stoiska ze sprzętem survivalowym i wyposażeniem taktycznym,
 • militarna fotobudka 
 • punkty informacyjne WAT i ASzW

12.00 PRZEJAZDY POJAZDAMI MILITARNYMI (teren wydzielony pod lasem - w przerwach pomiędzy pokazami dynamicznymi i rekonstrukcjami) 

12.30 START GRY TERENOWEJ „FRESTON” przygotowanej przez harcerską Organizację Wychowawczo - Patriotyczną „Cichociemni” (zapisy od 12.00 w namiocie-bazie)

od 13.00, GROCHÓWKA Z WOJSKOWEJ KUCHNI POLOWEJ - o każdej pełnej godzinie

14.30 POKAZ DYNAMICZNY DZIAŁAŃ TAKTYCZNYCH  POLSKIEJ JEDNOSTKI SPECJALNEJ z wykorzystaniem pojazdów wojskowych, replik uzbrojenia i środków pozoracji pola walki w wykonaniu Grupy Szybkiego Reagowania Obrona Narodowa.pl (teren wydzielony pod lasem)

15.00 ROZPOCZĘCIE TURNIEJU ŁUCZNICZEGO organizowanego przez ZHP (stanowiska łucznicze) 

16.30 PLENEROWY POKAZ HISTORYCZNYCH GRUP REKONSTRUKCYJNYCH - „Zabezpieczenie skoku Cichociemnego przez oddział partyzantów”. Rekonstrukcja historyczna odbioru skoczka Cichociemnego przez oddział partyzantów AK przygotowany przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Muzeum 2 Korpusu Polskiego z wykorzystaniem historycznych pojazdów, armaty i środków pozoracji pola walki (teren wydzielony pod lasem)

18.00 POKAZ DYNAMICZNY TAKTYK OBRONNYCH współczesnych jednostek specjalnych

Pokaz dynamiczny zespołów szturmowych oraz pojazdów, którego scenariusz nawiązuje do uwolnienia porwanej osoby z rak terrorystów przez polskie jednostki specjalne  w warunkach bojowych z wykorzystaniem środków pozoracji pola walki przygotowany przez Specjal Operations Forces (GRO) oraz JS 5001 im. Dywizjonu Huzarów Śmierci  (teren wydzielony pod lasem)

PROGRAM NA SCENIE:

12.00 KONCERT STUDIO PIOSENKI KlubU Dowództwa Garnizonu Warszawa

12.30 POKAZ MUSZTRY BOJOWEJ OS „UZI” z III LO Bezpieczeństwa Publicznego im. Mikołaja Kopernika w Wyszkowie (teren przed sceną)

12.45 PREZENTACJE SPRAWNOŚCI w wykonaniu członków ursynowskich klubów sportowych: treningi pokazowe z komentarzem (m.in. judo, karate)

13.15 KONCERT ORKIESTRY FLAŻOLETOWEJ Fundacji Edukacji dla Bezpieczeństwa

13.30 PREZENTACJA GRUPY POKAZOWEJ Straży Miejskiej m.st. Warszawa – pokaz dynamiczny taktyk i technik podejmowania interwencji (scena)

13.50 KONCERT ORKIESTRY DĘTEJ MODERATO cz. I (scena)

14.30 PROJEKCJE FILMÓW nakręconych w powietrzu podczas skoków spadochronowych

Część oficjalna

15.15 Koncert orkiestry dudziarskiej PIPES & DRUMS (cz.1)

15.30   Powitanie ALEKSANDRA TARNAWSKIEGO Cichociemnego i rodzin Cichociemnych - Wystąpienia oficjalne. Koncert orkiestry dudziarskiej Pipes & Drums (cz.2)

16.15   KONCERT ORKIESTRY DĘTEJ MODERATO cz. II (scena)

17.00 OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU łuczniczego i gry terenowej i wręczenie nagród

17.10  KONCERT „ORKIESTRY WOJSKOWEJ W WARSZAWIE” pod dowództwem kapelmistrza mjr Artura CZERESZEWSKIEGO

+ 2 głosów: 4 (50%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ursynowianin
6 miesięcy temu ocena: 50%  2
"W ten dzień każdy ursynowianin powinien pojawić się w parku im. Cichociemnych przy Pileckiego! " Nie przesadzajmy - ludzie mają też inne zajęcia i nie każdego to interesuje.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tetman
6 miesięcy temu ocena: 100% 1
Zwłaszcza że chodzi o park, który istnieje tylko na papierze, bo zamiast w niego zainwestować nasz kochany urząd woli wyrzucać w błoto kilka baniek na robienie ślepej ulicy prowadzącej do górki kazoorki :/