Zamknij

Wege Mama! Jak jeść zdrowo w ciąży? WYWIAD

17:07, 02.01.2015 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 19:08, 03.01.2015
Skomentuj

Czy stosowanie diety wegańskiej w ciąży jest zdrowe? O jakich składnikach odżywczych powinna pamiętać kobieta w ciąży? Czy przyszła mama rzeczywiście musi jeść za dwoje? O tym rozmawiamy z autorką e-booka „Weganka w ciąży” – Iwoną Kibil.

Iwona Kibil jest absolwentką wydziału Nauk O Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Warszawskim SGGW. Specjalizuje się w dietach roślinnych, dietcoachingu oraz warsztatach dotyczących edukacji żywieniowej. Jest właścicielką Centrum Poradnictwa i Edukacji Żywieniowej WegeCentrum na Ursynowie.

Jakie są główne zasady odżywiania kobiety w ciąży wegańskiej?

Dieta kobiety ciężarnej nie różni się drastycznie od diety kobiety nie będącej w ciąży (a już na pewno nie powinna jeść za dwoje). Kaloryczność codziennego jadłospisu wzrasta nieco w I trymestrze (o 150 kalorii), dalej w drugim o około 340 kalorii i w III trymestrze o 452 kalorie. Najważniejszym elementem diety kobiety ciężarnej jest jednak spełnienie zapotrzebowania na składniki, które są niezbędne do wzrostu i rozwoju płodu. W diecie ciężarnych weganek bez wątpienia jest to białko pochodzące z różnych źródeł, tak aby nie doszło do niedoboru któregoś z aminokwasów niezbędnych (szczególnie lizyny - aminokwasu niedoborowego w diecie wegetarian).

O jakich składnikach odżywczych powinna pamiętać kobieta w ciąży wegetariańskiej?

Ważnymi składnikami są: żelazo, cynk, wapń. Tutaj ze względu na słabszą przyswajalność pierwiastków z roślin, największe znaczenie ma umiejętność spożycia pokarmów bogatych w te składniki (z czym łączyć, jaką obróbkę kulinarną stosować itp.). Dalej oczywiście kwas foliowy, magnez, jod, witaminy (A, E, C, D), kwasy omega-3, woda. Bardzo istotnym składnikiem jest witamina B12, która nie występuje w produktach pochodzenia roślinnego i należy ją skomplementować. Nawet wegetarianki jedzące jaja i sery nie powinny zaniechać suplementacji tą witaminą.

W jakich produktach odnajdzie je weganka?

Weganka w ciąży spożywa te same produkty, co przed ciążą, jednak musi zwracać szczególną uwagę na pochodzenie tych produktów, sposób przyrządzania, ilość spożycia na dzień. To bardzo ważne nawet w początkowym stadium ciąży, kiedy jedzenie jest ostatnią rzeczą o której kobieta myśli w tym czasie.

Czy stosowanie diety wegańskiej podczas ciąży jest zdrowe?

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków, odpowiednio zaplanowane diety roślinne są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe dla wszystkich grup osób, uwzględniając przy tym także okres niemowlęctwa, kobiety ciężarne i karmiące. Diety roślinne ponadto mają działanie prozdrowotne w stosunku do licznych chorób cywilizacyjnych (typu miażdżyca, cukrzyca typu II, nowotwory, otyłość itp.), ze względu na niskie spożycie tłuszczów nasyconych, cholesterolu, a wyższe spożycie przeciwutleniaczy (witaminy E, C, beta-karoten, kwas foliowy, fitozwiązki). Warunkiem jest oczywiście odpowiednio zaplanowana dieta.

Jak radzić sobie z zachciankami?

To trudne pytanie. Każda kobieta inaczej odczuwa „zachcianki”. Czasem w ogóle nie występują. Myślę że jeżeli zachcianki są na produkty takie jak pomidory (lub zupa pomidorowa), nie należy z tym walczyć. Jeżeli jednak zachcianka będzie na kruche ciastka, które nie są odpowiednie dla kobiet w ciąży ze względu na zawartość izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych, lepiej z nią walczyć. Można w tym celu przyrządzić własnoręcznie wykonane domowe ciastka. Plus jest taki, że wiemy co w nich jest, ponadto można wzbogacić je w zdrowe tłuszcze omega-3 (np. dosypać siemienia), w żelazo, wapń (dodając maku lub sezamu).

Wydała Pani e-booka „Weganka w ciąży”, jakie ważne informacje znajdziemy w Pani publikacji?

W tej publikacji starałam się uwzględnić jak najwięcej informacji odnośnie ciąży  na diecie wegańskiej (i wegetariańskiej). Umieściłam w niej odpowiedzi na pytania, które często słyszałam od kobiet na diecie roślinnej, które często widziałam w różnych grupach dyskusyjnych. Wzbogaciłam je w informacje, o które z reguły nikt nie pyta (np. w których produktach pochodzenia roślinnego znajduje się lizyna i ile jej spożywać na dzień). Ponadto, w książce są dwa jadłospisy (jeden dla wegetarianki, jeden dla weganki) i przepisy kulinarne wegańskie.

Dziękujemy za rozmowę!

(Redakcja haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%