Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1-BUDLEX-Roentgena-od-01-10-2017-do-31-12-2017

ZWM – Związek Walki Mieszkańców? Sprzeciw narasta

› bieżące 15 dni temu    8.10.2017
Marta Siesicka-Osiak
komentarzy 10 ocen 11 / 91%
A A A
 fot. SK

Kolejny raz mieszkańcy niewielkiej lokalnej ulicy na Stokłosach stają w obronie jej nazwy. 92% lokatorów nie chce żadnej zmiany. Teraz czekają na decyzję wojewody w tej sprawie.

Zgodnie z „Ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej” samorządy miały obowiązek dokonać zmiany nazw ulic i obiektów użyteczności publicznej do 2 września 2017 r. Niektóre nazwy, jak w przypadku ZWM, nie zostały zmienione. W związku z tym wojewoda w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym upłynął termin dla samorządu, wyda zarządzenie, w którym nada nazwę zgodną z ustawą.

Ale to już było...

W 1997 roku po raz pierwszy próbowano zmienić patrona ulicy. Wtedy zawiązał się Społeczny Komitet Obrony ul. ZWM, działający do dziś. Jego największym osiągnięciem było doprowadzenie do uchylenia decyzji w sprawie zmiany nazwy ulicy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Ponad 90% mieszkańców osiedla przy ZWM, biorących udział w ankiecie przeprowadzonej przez Spółdzielnię „Stokłosy”, była przeciwna zmianie nazwy.

- Zbieramy wspólnie ze spółdzielnią podpisy wśród wszystkich mieszkańców, lokalnych insytucji i firm. Rozszerzymy zbieranie podpisów o szkołę, aptekę. Wszystkich, którzy mają kasy fiskalne i będą musieli wydać 1500 zł na ich wymianę z własnej kieszeni - mówi Sławomir Litwin, przewodniczący Społecznego Komitetu Obrony Nazwy ul. ZWM.

Ewentualna zmiana uderza nie tylko w lokatorów, ale w dużej mierze właśnie w lokalnych przedsiębiorców, dla nich to nie tylko wymiana dowodu osobistego czy prawa jazdy.

- Zostajemy przy starej nazwie! - mówi pani Danusia Kucharska prowadząca od 1994 roku centrum bankietowe na ZWM. - To tylko niepotrzebna strata czasu i koszty, które my poniesiemy. To wymiana dokumentów, pieczątek, adresów na banerach... Mam nadzieję, że to tylko podgrzewanie atmosfery i skończy się tak jak w '97 roku - dodaje.

Kto zdecyduje?

W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej nazwa ulicy Związku Walki Młodych powinna zostać zmieniona. Jako argumentację podaje, że funkcjonujący pod tą nazwą przez pięć lat (1943-1948) związek, był stalinowską organizacją młodzieżową uczestniczącą w budowie systemu komunistycznego terroru w Polsce.

Obecnie kwestia zmiany, bądź nie – leży po stronie wojewody mazowieckiego.

- Wojewoda będzie podejmował konkretne decyzje po analizie uchwał. Co do nadawania konkretnych nazw, liczy na współpracę z samorządami w tym zakresie. W sytuacji, gdy gmina nie zmieni nazwy ulicy, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze po zasięgnięciu opinii IPN – mówi Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

Urząd wojejwody zapewnia, że zmiana nazwy ulicy, nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających dotychczasową.

Mieszkańcy nie zamierzają czekać na decyzję i realne problemy, których może im przysporzyć. Zbierają podpisy pod petycją, w której domagają się pozostawienia obecnej nazwy ulicy.

+ 10 głosów: 11 (91%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ursynowianin
11 dni temu ocena: 83%  10
Zgodnie z tą Ustawą wszystkie ulice, ronda czy place które powstają w różnych miastach a noszą nazwę L. Kaczyńskiego również powinny zostać zmienione. PIS to partia totalitarna i jako taka nie może być promowana.
odpowiedz oceń komentarz 5 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ analityk
10 dni temu ocena: 0% 9
A przedstawiciele i jawni sympatycy tego ugrupowania obecnie rządzą w owej nieszczęsnej spółdzielni. Wystarczy prześledzić przebieg wypadków w spółdzielni Jary i Stoklosy żeby zrozumieć co się dzieje. Ludzi skrajnej prawicy chcą przejąć dzielnice i zaczynają od jej rdzenia czyli tego co powstało na ciele upadłej spółdzielni Ursynów. Za kilka lat obudzimy się na brunatnym Ursynowie.
~ analityk
10 dni temu ocena: 0% 8
A przedstawiciele i jawni sympatycy tego ugrupowania obecnie rządzą w owej nieszczęsnej spółdzielni. Wystarczy prześledzić przebieg wypadków w spółdzielni Jary i Stoklosy żeby zrozumieć co się dzieje. Ludzi skrajnej prawicy chcą przejąć dzielnice i zaczynają od jej rdzenia czyli tego co powstało na ciele upadłej spółdzielni Ursynów. Za kilka lat obudzimy się na brunatnym Ursynowie.
~ henryk
10 dni temu ocena: 50% 7
PO i jej przybudówka, czyli IMU też powsadzało swoich ludzi do zarządów i rad nadzorczych spółdzielni. Wszyscy tylko o korycie myślą, karierowicze.
~ FankaWD
12 dni temu ocena: 50%  6
A co robią radni nadzorczy w naszym interesie? Nic. PiSowska ekipa tylko czycha by stłamsić i opluć nas ludzi pracy którzy dzieki dyscyplinie i wytrwałości jak pan Wojtek Dąbrowski osiągnęli wiele i pracowali dla dobra ojczyzny bez względu na jej przydomek!
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sarmata
12 dni temu ocena: 25% 5
Ty stara raszplo PZPRowska! Razem z tym Dąbrowskim kofidentem powinnaś żebrać pod biedrą a nie pisać na forach ty obrzydliwa komunistyczna babo!
~ janina
14 dni temu ocena: 50%  4
Jak można tak szkalować i obrażać ludzi szlachetnych i uczciwych jak nasz kochany pan prezes! Dba o wszystkich i wszystko! Pomaga ludziom starszym i robi porządki po tym Żuku łobuzie i aferzyście.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Agel
15 dni temu ocena: 25%  3
Prezes Berliński w tej sprawie nie robi absolutnie NIC! Kim jest ten człowiek? Kto nim steruje? Skąd on się urwał? Czy ta rada nadzorcza nie widzi nieudolności tego typa?
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obserwuje z daleka
15 dni temu ocena: 29%  2
Sławomir Litwin członek PZPR i wieloletni radny nadzorczy SBM Stoklosy. Istnieją domniemania, że steruje prezesem zarządu spółdzielni z tylnego stołka dlatego tyle szumu wokół przegranej i beznadziejnej afery.
odpowiedz oceń komentarz 5 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hbk
15 dni temu ocena: 73%  1
Proszę w takim razie zdelegalizować PiS, bo popiera ustrój totalitarny z władzą jednego człowieka.
odpowiedz oceń komentarz 16 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji