Dostosuj wydruk

Dyskotekowe fryzury, nastroszone pióra. Blisko 800 kur na SGGW! ZDJĘCIA

Dyskotekowe fryzury, nastroszone pióra. Blisko 800 kur na SGGW! ZDJĘCIA

Ufryzowane głowy, nastroszone pióra, harmider jak na targu. Rozpoczęła się Wystawa Kur Ozdobnych  SGGW i Związku Hodowców Drobiu Rasowego "Gallus"!

Blisko 800 kur ozdobnych z całego kraju możemy podziwiać w obiektach sportowych SGGW przy Ciszewskiego 8.
Na wystawie zaprezentowano kury z całego świata - Chin, Japonii czy Holandii. Na zwiedzających czekają ptaki różnorakiej maści i wielkości - od najmniejszych kurek świata, jakimi są Seramy, do największych i najcięższych do których należą Brahamy czy Kochiny osiągające wagę nawet do 10 kg!

Nie lada gratką dla miłośników drobiu była możliwość podziwiania kur rasy Ayam Cerami. 

- Kura ta charakteryzuje się czarnym upierzeniem, czarną barwą przydatków głowowych a co ciekawe, czarnymi narządami wewnętrznymi i czarnym mięsem - mówi Agniesza Wnuk z SGGW. - Ponoć bardzo smacznym mięsem, bo mimo iż są one wielką ozdobą każdą kurkę można zjeść - nawet tę rasową - dodaje.

Ale jedzenie tych zwierząt to zbrodnia. Według właścicieli ptaków, kury nie różnią się niczym od psa czy kota, reagują na imiona i są strasznymi pieszczochami. 

- Spośród moich 300 kur najbardziej lubią się przytulać Kochimy miniaturowe - mówi hodowca Jerzy Zimoch - Same przychodzą, siadają na ręce i wtedy wiadomo, że trzeba je pogłaskać. Tezę tę potwierdza Maria Piotrowska-Oki, właścicielka Bojowców Nowoangielskich: - Oglądamy nawet razem telewizję, układają się na piersi i zasypiają...

Jerzy Zimoch przywiózł na wystawę ponad 70 okazów. Jak kurkę przygotować, aby zachwyciła sędziów? Nic prostszego. Szampon dla dzieci i kąpiel pod kranem a później suszenie suszarką i taką kurkę można śmiało zawieźć na wystawę - opowiada.

Rasowe kury nie należą do najtańszych, ale wielbiciele tych ptaków są w stanie dużo zapłacić, aby zdobyć piękne zwierzę. Cena pary to ok  250 zł - ale nie jest to górna granica. Zdarza się, że hodowcy muszą głębiej sięgnąć do portfela. Utytułowany kogut może osiągnąć cenę nawet do 100 euro.

Dużą atrakcją dla zwiedzających był przygotowany przez studentów kącik ze zwierzętami należącymi do Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW. Można było potrzymać sokoła lub pogłaskać węża, gekona czy świnkę morską. Na odważnych czekał też... ptasznik.

Organizatorem Wystawy Kur Ozdobnych jest Wydział Nauk o Zwierzętach SGGW i Związek Hodowców Drobiu Rasowego "Gallus". Wystawa potrwa do niedzieli - miejsce: obiekty sportowe SGGW - ul. Ciszewskiego 8.
 

autor: Alicja Kowalska

Źródło:

Dodano: 2014.02.01

haloursynow.pl © Kinnetic Media sp. z o.o.
Redakcja: ul. Dembowskiego 8, Warszawa, tel: 600 44 11 76