REKLAMAA1-PrzedszkoleEDULICA-24-01----24-02-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 października 2019, 06:22 komentarzy 2

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Obchody 100-lecie SP 96

  Obchody 100-lecie SP 96 (MSO)

  Mury szkoły podstawowej przy ul. Sarabandy widziały i słyszały niejedno. Placówka, która może poszczycić się 100-letnią historią, właśnie obchodzi okrągły jubileusz. Swoich sympatyków i gości zabrała w swoistą podróż w czasie.

  Od prywatnej wiejskiej szkoły dla kilkorga dzieci robotników, po miejską placówkę, do której uczęszcza prawie pół tysiąca uczniów. Taką drogę pokonała szkoła podstawowa nr 96, która właśnie rozpoczęła obchody z okazji 100-lecia istnienia.

  Kawał historii

  Szkoła podstawowa, mieszcząca się dzisiaj w okazałym budynku przy ul. Sarabandy, ma długą i ciekawą historię. Powstała dokładanie 102 lata temu jako prywatna placówka dla dzieci pracowników - działającej wówczas na Dąbrówce - cegielni.

  Dwa lata później została przekształcona w szkołę publiczną, w 1934 r. przeniesiono ją do budynku przy obecnej ul. Puławskiej 558, a od 1959 roku działa w obecnym miejscu. Kiedy zaczynała swoją działalność, uczyło się w niej zaledwie kilkoro dzieci, dziś liczba ta wzrosła do 21 oddziałów i ponad 460 uczniów.

  W czasie wojny odbywały się tutaj tajne komplety, a kolejni dyrektorzy dokładali swoje „cegiełki” do rozwoju placówki. Wielu uczniów z sentymentem wraca w szkolne mury, a jeden z nich chcąc upamiętnić 100-lecie swojej szkoły, skomponował na jej cześć utwór.  

  Obchody czas zacząć

  To właśnie „Mała uwertura” autorstwa Marcina Molskiego – absolwenta SP 96 – rozpoczęła uroczystości jubileuszowe. - Pomyślałem, że przez 100 lat szkoła był świadkiem historii, tak samo jak Polska – tłumaczył charakter swojego utworu młody twórca.

  Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli goście mogli poznać niezwykle ciekawą historię Ireny Kosmowskiej, która od prawie sześćdziesięciu lat patronuje szkole. Podczas inscenizacji uczniowie wcielili się w postacie z epoki przenosząc widzów w pierwszą połowę XX wieku.

  A skoro szkoła obchodzi „urodziny” i to okrągłe, nie mogło zabraknąć prezentów. Urząd miasta przekazał gratulacje i pieniądze na zakup pomocy dydaktycznych, a Dzielnicowy Ośrodek Kultury – drzewo do zasadzenia w ogrodzie.

  Jak zapowiada dyrekcja, to dopiero początek obchodów 100-lecia szkoły. W planach są spotkania m.in. z absolwentami, a także stworzenie muralu upamiętniającego postać patronki - wybitnej pedagożki i działaczki.  

  W GALERII ZDJĘCIA Z JUBILEUSZU 100-LECIA SP 96:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 19

  • 16
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~tomek rocznik 1960 2 2 miesiące temu

   skończyłem tę szkołę w 1975 roku teraz zorientowałem się o jej jubileuszu gdy przejeżdżałem obok , nikt mnie nie powiadomił a ciekaw jestem kto jeszcze żyje i funkcjonuje z tamtych lat - szkoda tomasz zaborowski

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~emka 1 4 miesiące temuocena: 100% 

   Pani Teresa K. od jez. pol i pan Władysław S. były dyrektor wiecznie piękni i młodzi czas się dla nich zatrzymał

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2808 sekundy
  REKLAMAA2-SMB-Ursynów--31-01----29-02-2020