REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-05----31-05-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 maja 2020, 18:02 komentarzy 18

  (UM)

  - Już ponad miesiąc czekam na obiecaną pożyczkę dla mikrofirm w ramach Tarczy Antykryzysowej. I co? I nic! - skarży się przedsiębiora z Ursynowa. Nie jest sam, w całej Warszawie na rozpatrzenie swoich wniosków czeka aż 100 tys. przedsiębiorców. Prezydent Rafał Trzaskowski obwinia za to rząd. Resort pracy odpiera zarzuty.

  W ramach Tarczy Antykryzysowej małe firmy i samozatrudnieni mają możliwość wzięcia pożyczki na przetrwanie. To 5 tys. złotych pomocy, która może zostać po kilku miesiącach umorzona, pod warunkiem kontynuowania działalności przez firmę przez kolejne 3 miesiące.

  Rozpatrywanie wniosków - przynajmniej w stolicy - idzie bardzo opornie. Przedsiębiorcy skarżą się, że nie wiedzą kiedy dostaną pieniądze. Niektórzy czekają już ponad miesiąc.

  - Te pieniądze naprawdę by się przydały, złożyłem wniosek w połowie kwietnia, nie ma żadnej odpowiedzi, ani pozytywnej, ani negatywnej - mówi nam pan Andrzej, właściciel małej firmy remontowej z Ursynowa. Podobnych głosów nasza redakcja dostaje więcej.

  - Codziennie sprawdzam status wniosku i nic się tam nie dzieje. Dodzwonić też się nie można. Straciłam nadzieję, że cokolwiek dostanę, a z innych form wsparcia, niestety, nie mogę skorzystać - komentuje pani Justyna, florystka.

  Trzaskowski: To w 100% wina rządu

  Wypłacaniem pożyczek z Funduszu Pracy zajmują się powiatowe urzędy pracy. W stolicy do tej pory wpłynęło aż 100 tysięcy wniosków. Urzędników jest tyle samo co przed epidemią, więc ich rozpatrywanie trwa bardzo długo. Do tej pory pieniądze dostało zaledwie 6,5 tys. firm.

  - Dziennie wpływa ok. 4 tys. wniosków. Gdybyśmy tylko i wyłącznie rozpatrywali wnioski od przedsiębiorców, to urzędnicy musieliby rozpatrywać je przez rok. Rząd zepchnął odpowiedzialność na samorządy, ucieka od odpowiedzialności za praktyczne wdrożenie swoich przepisów. To jest w 100% wina rządu - mówił dziś na konferencji prasowej prezydent Rafał Trzaskowski. 

  Miasto, któremu podlega stołeczny urząd pracy, przerzuciło do obsługi wniosków 150 swoich pracowników. Na gwałt kupuje też komputery potrzebne do obsługi ogromnej liczby wniosków. Wprowadzono także pracę w soboty.

  Zdaniem prezydenta Trzaskowskiego rządowe przepisy o wsparciu dla firm są niepraktyczne.

  - My robimy wszystko, by to wsparcie było wypłacane jak najszybciej. Niech rząd się tłumaczy, dlaczego przygotowując wsparcie, nie przygotowuje systemu obsługi, idzie "na rympał". Ktoś musi zadać pytanie czy jest to postępowanie racjonalne. Urzędy są przygniecione setkami tysiącami wniosków, to czego powinniśmy oczekiwać od rządu? Pomocy. Uelastycznienia w przepisach - odpowiadał prezydent stolicy na pytanie dziennikarza portalu TVP Info, który porównał liczbę rozpatrzonych wniosków w dużych miastach Polski. 

  W Gdańsku (77 tys. zarejestrowanych firm, 24,5 tys. wniosków) wypłacono 99 proc. pożyczek, w Łodzi (90 tys. firm) 85%. Prezydent Trzaskowski odpierał zarzuty o opieszałość stołecznego urzędu pracy, przypominając, że w Warszawie jest ponad 400 tys. firm i najwięcej wniosków, więc nie można porównywać tej sytuacji z innymi miastami. Tyle, że w stolicy rozpatrzono do tej pory zaledwie... 5 proc. zgłoszeń.

  Na 30 kwietnia w stolicy o same tylko mikropożyczki starało się ponad 62 tys., w Poznaniu – 33,5 tys., w Krakowie – 31,7 tys., we Wrocławiu – 27,4 tys., a w Gdańsku – 24,5 tys. wnioskodawców. Również do końca poprzedniego miesiąca w Warszawie wypłacono wsparcie na kwotę 14,8 mln zł, w Poznaniu na kwotę 10,3 mln zł, w Krakowie – 5,8 mln zł, we Wrocławiu 4,4 mln zł, a w Gdańsku 14,1 mln zł.

  Ministerstwo: Zadbaliśmy o środki na obsługę

  Do zarzutów prezydenta stolicy ustosunkował się resort pracy. Jak powiedziała nam wiceminister Alina Nowak rządowi zależy na jak najszybszym przekazywaniu środków kierowanych do mikroprzedsiębiorców.

  - Na realizację Tarczy Antykryzysowej, w tym na finansowanie pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, przekazaliśmy Warszawie decyzje na 100 mln złotych. Oczywiście, zadbaliśmy o to, aby zabezpieczyć środki także na obsługę wniosków. Za pół miliona złotych pan prezydent może zatrudnić dodatkowe osoby, albo zakupić potrzebny sprzęt. Informacje, że nie ma pomocy ze strony rządu są nieprawdziwe - powiedział minister Nowak.

  Zgodnie z przepisami podpisanie umowy pożyczki powinno nastąpić w ciągu 30 dni od wpłynięcia wniosku. Z kolei pieniądze powinny trafić do przedsiębiorcy niezwłocznie, jednak nie później niż 2 dni od podpisania umowy. Tym samym zanim pieniądze wpłyną na konto przedsiębiorcy, mogą upłynąć 32 dni.

  Wszystko wskazuje na to, że w Warszawie terminy te będą przekraczane, a przedsiębiorcy będą musieli poczekać na wypłaty pożyczek dużo dłużej niż w innych miastach.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 28

  • 2
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 17
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  18Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~credo Edgara Morina z „Penser l'Europe 18 11 dni temuocena: 39% 

   Te, bążur, a ja czekam na decyzję o przekształceniu. Już nie powiem ile. Ale jak trzeba było dopłacić za wieczyste, to się uwinęliście w try miga.

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AniaP 17 11 dni temuocena: 50% 

   A to może coś z Twojej winy się opóźnia? Ja przesłałam dokumenty, wszystko załatwione zostało szybciej nawet niż zakładałam, już o sprawie zapomnieliśmy :-)

   Edytowany: 11 dni temu

   oceń komentarz 11 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~credo Edgara Morina z „Penser l'Europe 16 11 dni temuocena: 92% 

   Ja cos niewyraźnie napisałem? Nie mam co wysylac, bo nie dostalem zaswiadczenia o przekształceniu, podobnie jak 80% mieszkańców Ursynowa.

   Edytowany: 11 dni temu

   oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Yeti 15 11 dni temuocena: 32% 

   Na zdjęciu ten Pan to najbardziej zapracowany prezydent miasta w Polsce, pracuje dla nas "od rana do wieczora" a śpi tylko kilka godzin:)

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 14 11 dni temuocena: 41% 

   W masce 100% a może i 200% lepiej, hi, hi. Tego zmęczenia troską o mieszkańców nie widać, hi, hi.

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rekin 13 11 dni temuocena: 55% 

   Uwaga informacja dnia. Jedna z warszawskich "gazet" internetowych, przyznała Panu Rafałowi Trzaskowskiemu piastujacemu urząd Prezydenta m.st. Warszawy tytuł: Najbardziej operatywnego gospodarza miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Głosujący mieszkańcy Warszawy docenili jego troskę i wysiłki w szczególności m.in. za: ● Sprawność realizacji ustawy przeksztakcajacej użytkowania wieczystego gruntu we własność ( źródła gazety mówią, że Pan Prezydent te decyzje wydał już 2 dnia po wejściu ustawy w życie). ● Sprawność w podnoszeniu cen za wywóz śmieci (z udanym pominięciem konsultacji społecznych). ● Sprawność działania dostosowaniu transportu publicznego w czasie epidemii koronawirusa i pełne przygotowanie do uruchamianiu działalności placowek np. przedszkolnych. ● Sprawną i prawie natychmiastową wypłatę wsparcia finansowego dla przedsiębiorców przewidzianą w "tarczy". Powyższe informacje pochodzą od podsluchanych rozmów ludzi na mieście i osoba je pisząca nie gwarantuje ich rzetelności.

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ja 12 11 dni temuocena: 55% 

   czy tylko ja mam wrażenie że jedyne co pan prezydent Trzaskowski robi w ostatnim czasie to narzekanie, że zły rząd, że nic mu nie mówią, nic mu nie dają, nie pomagają i że taki on biedny? Kurcze, biedny taki on bardzo, pomóc mu trzeba

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Smutne 11 11 dni temuocena: 61% 

   Stan epidemii od miesięcy, programy pomocowe ogłaszane miesiące temu, prezydent wawy zaskoszony! Przecież ten człowiek sam sobie robi na złość bo mu podatnicy pobankrutują. No ale żeby to dostrzec trzeba się wynieść poza partyjne przepychanki.

   Edytowany: 11 dni temu

   oceń komentarz 23 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Qwe 10 11 dni temuocena: 69% 

   Te 5 tysięcy za bycie przedsiębiorcą to skandal. Dostają je także ci którzy na pandemii nawet zyskali.

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~śpiwój1 9 11 dni temuocena: 70% 

   Najlepiej siedzieć w domu, patrzeć się w ekran, zjadać zmagazynowane żarcie i czekać na państwową dolę.

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~X 8 11 dni temuocena: 94% 

   Wydawało mi się, że nasz poziom technologiczny i IT jest wystarczający by takie rzeczy robił bot na napisanych algorytmach... Zapłaciliby kilku programistom i po tygodniu mieliby ogarnięty zarówno mechanizm rozpatrywania jak i same wnioski...

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Harleyowiec 7 11 dni temuocena: 92% 

   4000 wniosków dziennie i 150 oddelegowanych urzędników to daje 18 minut na jeden wniosek, w którym trzeba jedynie sprawdzić, czy firma istnieje i była założona przed marcem, no i ewentualnie ostatni PIT. Go figure.

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pytanie 6 11 dni temuocena: 50% 

   Panie Trzaskowski. Już drugi rok czekam na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność i na zwrot nadpłaty za dzierżawę terenu. Nic nie można załatwić w warszawskich urzędach. Potraficie tylko utrudniać ludziom życie, ściągać pieniądze od mieszkańców i zwalać winę na innych.

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 24 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 5 11 dni temuocena: 48% 

   Wyobraź sobie , że już dawno mam sprawę przekształcenia załatwioną . Bez żadnych kłopotów . Ponieważ zapłaciłem wcześniej dzierżawę , została mi zwrócona nadpłata . Robisz to celowo ?

   Edytowany: 11 dni temu

   oceń komentarz 19 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 4 11 dni temuocena: 51% 

   Pytanie , znowu piszesz za dwóch , czy za chwilę za czterech ?

   Edytowany: 11 dni temu

   oceń komentarz 19 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~konstytucja 3 10 dni temuocena: 67% 

   Zmień okulary, tu mowa o wieczystym a nie dzierżawie. Jakim cudem załatwiłeś sprawę jak podstawowe pojęcia mylisz? Kit wciskasz. Urzędasy blokują wysyłkę zaświadczeń i nikt nie jest w stanie tego przeskoczyć.

   Edytowany: 10 dni temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stein 2 11 dni temuocena: 53% 

   Akurat tutaj zwalanie winy na rząd nie powinno się udać, bo porównanie z innymi miastami mówi samo za siebie. Chociaż lemingi nie takie bzdury łykały

   Edytowany: 11 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 1 11 dni temuocena: 50% 

   Całe szczęście Ty nie łykasz przekazów dnia i jesteś na tyle inteligentny, że dorabiasz płatnymi postami pełnymi hejtu. Dajesz waflu, dajesz. Teraz pozmieniaj nicka i pogadaj sam ze sobą.

   Edytowany: 11 dni temu

   oceń komentarz 26 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3423 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020