REKLAMAA1 MAGICAL PLACES 15.06.2022 - 14.09.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  W czerwcu minęło 20 lat od premiery kultowego filmu Marka Koterskiego "Dzień świra". Ten komediodramat, który większość z nas oglądała po kilka razy, kręcono m.in. na Ursynowie. Skąd Ursynów? Dlaczego film stał się kultowy i czy będzie kontynuacja? Na te pytania reżyser odpowiadał podczas spotkania w UCK "Alternatywy".

  Były spotkania z twórcami z okazji 35-lecia serialu "Alternatywy 4". Nie mogło zabraknąć opowieści reżysera innego kultowego obrazu kręconego na Ursynowie. 7 czerwca przypadła okrągła, 20. rocznica premiery "Dnia świra" Marka Koterskiego. UCK zaprosiło twórcę w miniony czwartek na rozmowę z fanami jego filmów.

  "Bywał przerażony aktualnością tego filmu"

  Reżyser ze swadą i humorem odpowiadał na pytania publiczności. Wielu z nich to młodzi ludzie, dla których "Dzień świra" - tak jak dla starszych pokoleń - jest wciągającą opowieścią o naszych słabościach, natręctwach, lękach i o kondycji Polaków. O tym, że film jest wciąż aktualny, mówił zresztą także sam reżyser.

  - Bywam przerażony aktualnością tego filmu i powtarzalnością historyczną tego filmu. Myślę o scenie z rozdzieraniem sztandaru, z którego leci krew. Inspiracją był "Kordian", scena rozdzierania sukna na placu Zamkowym. Nie raz mówiłem, że nie wiem, czy się cieszyć, czy płakać, że ten film jest tak aktualny - mówił Koterski.

  fot. SK/Haloursynow.pl

  W przekonaniu reżysera "Dnia świra" w Polsce szereg rzeczy powtarza się cyklicznie - popełniamy "samobója" na własne życzenie. - Co staniemy na nogach, to seppuku! - mówił i przypominał historię Targowicy, która zapłaciła carycy, by weszła do Polski i wprowadziła swoje porządki.

  Materiałów na filmy o Polsce artysta ma mnóstwo, wystarczyłoby na trzy filmy przesiąknięte krytycznym spojrzeniem na nas samych. 

  - I przyszła wojna w Ukrainie i wpuszczenie 3 milionów uchodźców. Pomyślałem, nie mogę tak pluć w takim momencie - przyznawał reżyser.

  fot. UCK

  Każdy film kosztuje go dużo zdrowia. Bo musi być na ponad 100%. Krew, pot i łzy. - Podczas zdjęć do "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" schudłem 9 kilogramów. Musimy dać ponad 100%, bo 100% nie wystarczy, by obeszło to widza. Żeby go odeszło naprawdę, trzeba utoczyć krwi.

  To z tego powodu Marek Kondrat nie zagra już u Koterskiego i prawdopodobnie w żadnym innym filmie. 

  - Powiedział mi po "Wszyscy jesteśmy Chrystusami": Marek, na granie u Ciebie nie mam już siły, a jak czytam scenariusze, które dają mi inni, to mnie to nic nie obchodzi - opowiadał reżyser.

  "Ten kult powstał w Was!"

  Dlaczego film stał się kultowy i ciągle takim staje się na nowo w nowych pokoleniach?

  - Ta kultowość powstała w Was! Kiedy film powstał w 2002 roku, wciąż kupowało się jedną gazetę i w tej gazecie wystawiano cenzurki – "Dzień świra" dostał 4 w skali 1-6. Minęły miesiące i lata, zanim ten film zaistniał, dzięki Wam. Dzięki pokoleniom, można powiedzieć - stwierdzał wdzięczny Marek Koterski. 

  I przytaczał anegdoty o spotkaniach z odbiorcami filmu, wśród których były także dzieci.

  - Podczas pobytu w górach jeden sześciolatek mówił nam, że to jest film o... nim! Już nie miałem sił zapytać "Co tam jest o tobie?!". Pewna 9-latka też stwierdziła, że to o niej film! Zapytałem: "Ale który moment?". A ona: "Jak tę wodę marnotrawimy". Jest w filmie taki fragmencik o oszczędzaniu wody, bo w Afryce jej brakuje - wspominał twórca.

  fot. kadr z filmu "Dzień świra", reż. M. Koterski, Studio Filmowe "Zebra", Vision Film Production, Non Stop Film Service

  Największe wrażenie na reżyserze zrobiły jednak opinie po premierze. - Pierwsi widzowie to były dwie businesswoman w sukienkach od Channel i mówią, że to o nich! - opowiadał Koterski.

  - A ja byłem przekonany, że robię film o swojej kropli, bo znam tylko tę swoją kroplę. I mogłem tylko modlić się, aby ktoś się przyznał, że jest podobną kroplą… - dodawał.

  W trakcie kręcenia filmu reżyser miał dużo wątpliwości. W pewnym momencie uznał, że zakończy się klapą.

  - Chciałem uciec w połowie filmu, byłem już spakowany, bo byłem przekonany, że jest to film o jednym jedynym psycholu, do którego nikt się nie przyzna. Później okazało się, że te businesswoman… - mówił reżyser do rozbawionej publiczności.

  Skąd Polaka 7?

  Film rozgrywa się w dużej mierze na Ursynowie. Adaś Miauczyński mieszka w bloku przy Kulczyńskiego, jedna z scen obrazujących "Stepy akermańskie" Mickiewicza, gdy Marek Kondrat sunie pośród łąk, a tle ma blokowisko z tabliczką "Polaka 7", kręcona była na Imielinie. Widzowie pytali, czy ta siódemka, przewijająca się w filmie, była przypadkowa i czy plener był zamierzony.

  - Nie wierzę w przypadki! Kręcimy tę sekwencję, podchodzi dyżurny planu i mówi: "Panie Marku, niech Pan zobaczy nazwę - ulica Polaka 7. A nikt tego specjalnie nie wybierał! Ten kadr pasował nam przestrzennie. Gdybyśmy potrzebowali takiej tabliczki, to byśmy ją zawiesili. I zwraca na to uwagę dyżurny planu, nie ja! Bo to nawet nie był mój pomysł - śmiał się Koterski.

  fot. kadr z filmu "Dzień świra", reż. M. Koterski, Studio Filmowe "Zebra", Vision Film Production, Non Stop Film Service

  Marek Koterski wspominał też jedną z jego ulubionych scen w "nic śmiesznego", w której Cezary Pazur rozmawia z budki telefonicznej z operatorem, z którym chce zrobić film. Ta scena narodziła się z osobistego przeżycia reżysera. 

  - W czasie dokumentacji wynajęto mi mieszkanie na Ursynowie. Nie było komórek, były tylko takie automaty telefoniczne pod kopułką. I ja to przeżyłem! - mówił.

   

  Reżyser skromnie stwierdzał, że większość pomysłów na sceny, nie są jego. 

  - Nie mam pomysłów! Wychodzę z domu rano i modlę się, że żeby nic dziwnego mi się nie przytrafiło! To moje jedyne zmartwienie. Wczoraj idziemy z kolegą na spacer, on z psem, omawialiśmy sprawę spotkania na Powiślu. Podchodzi facet i bez pytania zaczyna mówić do nas przez pół godziny o masażu psów. Co ja mogę wymyślić! Ja nigdy w życiu bym tego nie wymyślił! - mówił rozbawiony Koterski.

  - Może istotniejsze jest czasem to, czego nie robię - dodawał. - Najważniejsze są marzenia. Jak zdusisz w sobie marzenie to po tobie. Ja tylko miałem marzenia, by być kimś, ale przez pół życia nie wiedziałem kim… - opowiadał.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

  • 9
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3831 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022