REKLAMAA1 ARENA Restaurant (G4) 01.06.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 czerwca 2021, 17:13 komentarzy 6

  (fot. strazmiejska.waw.pl)

  Od lat dyskutuje się o tym, czy Straż Miejska jest stolicy potrzebna, a zdania w tej kwestii są podzielone. Jedno jest pewne - strażnicy służą po to, aby egzekwować ustanowione prawo. Ich zadaniem jest pomoc wszystkim mieszkańcom Warszawy, zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Dziś obchodzą swoje 30-lecie.

  Pilnują m.in. porządku w miejscach publicznych, kontrolują ruch drogowy i transport zbiorowy, chronią zgromadzenia i imprezy publiczne oraz konwojują dokumenty. Ich zadaniem jest również ratowanie życia i zdrowia warszawiaków oraz usuwanie awarii i skutków klęsk żywiołowych, czy innych zagrożeń.

  "To zbędny wydatek"

  Zdaniem części mieszkańców Straż Miejska ma sens głównie dlatego, że nakłada mandaty, które zasilają budżet miasta.

  - Sam nie mam żadnych doświadczeń z tą służbą. Z obserwacji kojarzę jej funkcjonariuszy tylko z zakładaniem blokad na koła źle zaparkowanych samochodów i zarabianiu w ten sposób kasy do warszawskiego budżetu - ocenia pan Zenon z Kabat.

  fot. strazmiejska.waw.pl

  W 2020 roku Straż Miejska ujęła 7 osób podejrzanych o dokonanie czynów zabronionych. Zdaniem mieszkańców to mało, a strażnicy po prostu nie reagują.

  - Gdy szedłem ulicą, doczepił się do mnie jakiś narkoman, który terroryzował kobiety na ulicy, ganiając za nimi z paskiem. Uznałem, że nie mam siły się z nim szarpać i spróbowałem złapać Straż Miejską, która akurat stała obok na światłach. Od funkcjonariuszy usłyszałem jedynie, żebym zadzwonił na policję - opowiada jeden z mieszkańców.

  Niektórzy uważają, że Straż powinna zostać usprawniona lub zredukowana. - Mam takie doświadczenia, że są strażnikami Teksasu, którzy nie dostali się do policji i cwaniakują. Uważam, że od tego jest policja, a utrzymywanie straży miejskiej to zbędny wydatek - ocenia jedna z mieszkanek Ursynowa.

  "Stoją na straży obyczajności"

  Mieszkańcy Ursynowa doceniają jednak pracę Ekopatrolu, czyli jednostki Straży Miejskiej powołanej do niesienia pomocy zwierzętom.

  - Wielokrotnie ich wzywałam i przyjeżdżali, aby pomóc zwierzakom. Musiałam jednak czekać na ich interwencję bardzo długo - mówi pani Iza. W całej Warszawie pracuje 43 wyszkolonych strażników Ekopatrolu. W 2020 roku przeprowadzili blisko 17 tys. interwencji.

  Straż Miejska stara się pomagać także osobom bezdomnym. Gdy widzimy taką osobę w potrzebie - możemy zgłosić jej przypadek bezpośrednio pod numerem 986. Funkcjonariusze na bieżąco starają się jednak dowozić im ciepłe posiłki i odzież, a wraz z Ulicznym Patrolem Medycznym niosą pomoc i zapewniają dostęp do opieki lekarskiej.

  Pozytywnie na temat Straży Miejskiej wypowiada się także Michał z Imielina.

  Nawet jeżeli niektóre czynności wydają się niektórym nie do końca zasadne - takie jak te zarzuty, że babciom wlepiają mandaty - to nie mam pretensji, bo wykonują obowiązki narzucone im z góry. Kontrolerów biletów też społeczeństwo nie lubi, ale taka jest ich praca. Uważam, że są potrzebni w naszym mieście - mówi.

  Na stronie straży miejskiej możemy przeczytać słowa: Tak, jesteśmy też surowi – ale czasem po prostu nie ma innego wyjścia.

  fot. strazmiejska.waw.pl

  Straż Miejska została powołana decyzją Rady m. st. Warszawy w 1991 roku. Ma dbać o poprawę bezpieczeństwa obywateli, porządek, ład i estetykę miasta, a także chronić interesy i mienie oraz rozwiązywać codzienne problemy mieszkańców stolicy, jak również eliminować zjawiska patologii społecznej. 

  Pomysł na likwidację Straży Miejskiej zainicjowali w 2019 r. posłowie Kukiz'15. Ich zdaniem straże gminne i miejskie nie spełniają oczekiwań w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście wysokich kosztów funkcjonowania. Przedstawiciele ugrupowania złożyli projekt likwidacji Straży Miejskiej w Sejmie, jednak większość posłów odrzuciła ten pomysł.

  Jak oceniasz działanie stołecznej Straży Miejskiej?

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 18

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Tubylec 6 15 dni temuocena: 100% 

   Została stworzona żeby dać zajęcie (kasę) byłym milicjantom i ubekom i teraz ich rodzinom? Mandaty za zle parkowanie i picie piwa na ławce, a policja bawi się w stłuczki na ulicach?

   Edytowany: 14 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~RFC 5 19 dni temuocena: 100% 

   Straż straży nie równa. Straże w niektórych miastach, radzą sobie sobie dobrze i mieszkańcy nie chcą się ich pozbyć. Problem jest w Warszawie, gdzie straż nie jest właściwie nadzorowana, a jej finansowanie nie jest uzależnione od efektywnego rozwiązywania zgłoszonych przez mieszkańców wykroczeń. Kto z nas pamięta pana "pingwina" i jego przygody w latach 90-tych, ten wie czym jest ta formacja w Warszawie

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 4 19 dni temuocena: 100% 

   Jedyny pożytek ze straży miejskiej to Ekopatrol.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irfy 3 19 dni temuocena: 83% 

   Formacja, która minęła się z pierwotnym celem powołania. Założenie było takie, żeby odciążyła milicję i wzięła na siebie interwencje w uciążliwych, ale niekryminalnych przypadkach. Ot, pijany żul awanturuje się/leży zarzygany na klatce schodowej i trzeba go stamtąd usunąć. Albo ktoś puszcza bez kagańca wielkiego, niekoniecznie przyjaznego psa. Który oczywiście "przecież nie gryzie". Tyle że "strażnikom" się tego robić nie chciało, więc natychmiast znaleźli sobie innego "konika", w postaci blokad i mandatów za złe parkowanie. Miasto przyklasnęło, bo zaczęła płynąć kasa. I tak już zostało. Żulami nie zajmuje się nikt albo milicja, jeśli już grubo nabroją a "straż" nadal żeruje na samochodach. Powinno się ich rozwiązać i zamiast jakiejś "straży" stworzyć dwie wyspecjalizowane firmy "miejskie" (ale żadne tam paramilitarne "służby"). Jedną wyłącznie od blokad na koła, drugą wyłącznie od zwierzaków. Wtedy mandaty by płynęły, zwierzaki były ratowane, za to nie byłoby jakichś pseudoszeryfów.

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kahn 2 17 dni temuocena: 50% 

   Blokady i mandaty za nieprawidłowe parkowanie to jak najbardziej słuszna działalność Straży Miejskiej. Przez lata patologiczni "kierowcy" byli przyzwyczajani do bezkarności uzyskując status świętych krów.

   Edytowany: 17 dni temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~to nie tak powinno działać! 1 19 dni temuocena: 100% 

   Czy ktoś widział strażnika miejskiego, który sam reaguje na wykroczenia? Nie, on musi otrzymać donos od obywatela!

   Edytowany: 18 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4188 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni 01.06.2021 - 30.06.2021