REKLAMAA1 IJEST.PL 12.05.2021 - 10.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 kwietnia 2021, 11:20 komentarzy 5

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Jezioro Zgorzała, kiedyś największy zbiornik w Warszawie

  Jezioro Zgorzała, kiedyś największy zbiornik w Warszawie (MSO)

  Stęsknieni za słońcem i kontaktem z przyrodą coraz częściej szukamy miejsc, do których można się wybrać w poszukiwaniu zieleni i ciszy. Aby odpocząć od miejskiego zgiełku, wcale nie trzeba planować kilkudniowej wyprawy. Poniżej przedstawiamy pięć pięknych, zielonych punktów, do których można dojechać z Ursynowa w kilkanaście minut!

  Samochodem, ale też komunikacją miejską, dotrzemy bez trudu do miejsc, które zachwycają bujną zielenią, czystą wodą i mnogością zamieszkujących je zwierząt. To idealne lokalizacje na jednodniowe wypady na obrzeża miasta zarówno z dziećmi, ale także np. dla rowerzystów czy seniorów.

  Cudze chwalicie, a Jeziora Zgorzała nie znacie

  Na początek największe kiedyś jezioro w Warszawie, usytuowane... na terenie naszej dzielnicy. O ile jest ono świetnie znane mieszkańcom Zielonego Ursynowa, zaskakująco wielu „rdzennych” ursynowian nigdy tu nie było. Spotkać tu można ponad 70 gatunków ptaków w tym łabędzia niemego, głowienkę, czernicę czy mewę śmieszkę.

  fot. Jezioro Zgorzała zachwyca o każdej porze roku (MSO)

  Po rekultywacji przeprowadzonej w 2012 roku oraz dzięki wysiłkom lokalnych społeczników, teren jest zadbany, a w ramach budżetu obywatelskiego powstały tu pomosty, ławki, siłownia plenerowa i plac zabaw. Jezioro leży w kwadracie ulic Trombity, Kórnickiej i Dumki. Można tu dojechać autobusami linii 209 i 809 (przystanek Kórnicka).

  Czas na piknik nad Jeziorką!

  Jeziorka to jedna z najczystszych rzek w Polsce, jest lewym dopływem Wisły mierzącym ponad 66 km. Teren wokół rzeki nosi nazwę Krainy Jeziorki i obfituje w liczne atrakcje turystyczne oraz szlaki piesze, rowerowe, kajakowe i samochodowe. Chcąc jednak wybrać się na jednodniowy piknik warto ruszyć w kierunku Piaseczna lub Konstancina.

  fot. Jeziorka ma źródła na Wysoczyźnie Rawskiej, a uchodzi do Wisły w okolicach Konstancina-Jeziorny. (Wikipedia)

  Dojeżdżając do miejscowości Chylice lub Siedliska, a także do samego Konstancina-Jeziorny znajdziemy wejścia do rezerwatu przyrody, a tym samym piękne zielone tereny biegnące wzdłuż brzegu rzeki. Szukający dodatkowych atrakcji dla dzieci mogą zajrzeć do Parku Linowego w Zalesiu Górnym lub Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Czarnowie koło Konstancina.

  Dzika plaża pośród Wysp Świderskich

  Rezerwat przyrody Wyspy Świderskie obejmuje łącznie ponad 572 ha. Po zachodniej stronie Wisły to tereny położone w gminie Konstancin-Jeziorna, po wschodniej zaś tereny miast tj. Karczew, Otwock i Józefów. Rezerwat obejmuje liczne wyspy i mielizny przy ujściu rzeki Świder oraz samą Wisłę.

  fot. Plaża w Ciszycy, można się tu poczuć prawie jak nad morzem. (Google Maps)

  Co atrakcyjnego znajdziemy w tej okolicy? Przede wszystkim dzikie plaże! Najbardziej dostępna z nich - zarówno dla osób zmotoryzowanych, jak i poruszających się komunikacją miejską - jest plaża w Ciszycy. W rezerwacie czekają na nas wspaniałe widoki, ptaki latające nad głowami, złoty piach i wiatr we włosach.

  Zielony pierścień, czyli Chojnowski Park Krajobrazowy

  Chojnowski Park Krajobrazowy należy do Zielonego Pierścienia Warszawy, czyli terenów leśnych otaczających stolicę. Ze względu na swoje położenie jest częstym punktem wycieczek rowerowych warszawiaków. Miejscy kolarze mają do wyboru trzy trasy: Szlakiem rezerwatów oborskich – 16 km; Szlakiem Stephana – 17,8 km oraz Pęcherskie sosny – 11 km.

   


   

  W parku obejmującym pięć gmin (Piaseczno, Konstancin-Jeziorna, Góra Kalwaria, Prażmów i Tarczyn), nie brakuje także ścieżek pieszych i tras do pokonania samochodem. Jeśli dopisze nam szczęście spotkamy tu przedstawicieli jedno ze stu gatunków ptaków albo dwudziestu gatunków ryb czy kilkudziesięciu gatunków gadów, płazów i ssaków.

  Atrakcje dla dzieci - Żabieniec i okolice

  Na koniec kilka atrakcji dla najmłodszych. Znów ruszamy w okolice Piaseczna, tym razem nad stawy w Żabieńcu. Ten kierunek to z pewnością dobra propozycja dla rodzin z dziećmi. Na terenie rozciągającym się wokół licznych stawów znajdziemy zarówno miejsce do spacerów czy na piknik, jak i place zabaw.

  fot. W sezonie letnim kolejka wozi zarówno pasażerów indywidualnych, jak i grupy zorganizowane. (Piaseczyńsko - Grójecka Kolej Wąskotorowa)

  Jeden z placów znajduje się na Górkach Szymona – zadbanych wydmach porośniętych starodrzewem. Drugi, wraz z polaną rekreacyjną i dużym parkingiem, znajdziemy w Zimnych Dołach. Warto zainteresować się także Piaseczyńsko-Grójecką Koleją Wąskotorową, która ma ciekawą ofertę wycieczek jednodniowych (otwarcie przejazdów kolejki jest zależne od sytuacji epidemiologicznej).

  Źródła: parkiotwock.pl, mazowsze.szlaki.pttk.pl, piaseczno.pl, konstancinjeziorna.pl, wikipedia.pl

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 144

  • 105
   BARDZO PRZYDATNY
  • 8
   ZASKOCZONY
  • 24
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Kosma 5 16 dni temuocena: 0% 

   Jezioro Zgorzała jest przereklamowane. Wolę spacer po Lesie Kabackim...

   Edytowany: 16 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~heian 4 17 dni temuocena: 86% 

   Rezerwat przyrody Wyspy Świderskie. Czego nie rozumiecie w określeniu rezerwat przyrody? Rezerwat przyrody to nie miejsce do dzikiego plażowania! Jak można się wykazać taką ignorancją i beztroską wobec przyrody i przepisów ją chroniących! Przecież te łachy to miejsce gniazdowania wielu gatunków mew, rybitw i ptaków siewkowatych! To nie są dzikie plaże tylko miejsca lęgowe!

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asd 3 13 dni temuocena: 100% 

   Las Kabacki też jest rezerwatem przyrody. Polecam wybrać się tam w Sobotnie/Niedzielne popołudnie i zobaczyć tłumy ludzi. Nierzadko z psami.

   Edytowany: 13 dni temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowiak 2 17 dni temuocena: 100% 

   Plaża w Ciszycy jest na terenie rezerwatu przyrody, który nie jest udostępniony. Nie wolno tam wchodzić. Było na ten temat wiele artykułów prasowych.

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Włodek 1 17 dni temuocena: 80% 

   Super, Dzięki :)

   Edytowany: 17 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3971 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni 01.05.2021 - 31.05.2021