REKLAMAA1 SanGiovanni 01.09.2021 - 30.09.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Świadczenie 500+ trafia na Ursynowie ponad 30 tysięcy dzieci. Na co przeznaczamy dodatkowy zastrzyk gotówki? Przejadamy czy inwestujemy? Zapytaliśmy o to samych zainteresowanych.

  Od połowy roku świadczenie przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia bez względu na status materialny rodziców. Dzielnica przekazuje na konta opiekunów około 15 mln zł miesięcznie. Rocznie daje to ogromną kwotę ok. 160 mln złotych.

  Pokaźny zastrzyk finansowy

  Według Głównego Urząd Statystycznego, uruchomione 1 kwietnia 2016 r. świadczenie stanowiło przeciętnie 16,8% dochodu na 1 osobę w gospodarstwie domowym. W tym roku ta wartość wzrosła do ok. 22 proc. Jest to więc pokaźny zastrzyk finansowy dla każdej rodziny. Postanowiliśmy sprawdzić na co ursynowianie wydają swoje 500+.

  - Dodatkowe pieniądze przeznaczam na przedszkole, zajęcia pozalekcyjne i Radę Rodziców - mówi Magda, pracująca matka dwóch synów w wieku szkolnym i przedszkolnym.

  Rodzice trzech synów w wieku od 6 do 11 lat, Hanna i Jacek, oboje czynni zawodowo, przyznane im 1.000 złotych wpłacają co miesiąc na konto oszczędnościowe. Dzięki temu w przyszłości uzbiera się pokaźna suma na potrzeby dorosłych już dzieci. Jest to też zabezpieczenie rodziny na tzw. czarną godzinę.

  Na bieżące potrzeby i oszczędzanie

  To na co, ursynowianie przeznaczają pieniądze w dużej mierze, zależy od wieku dzieci. W rodzinach z najmłodszymi najczęściej pieniądze są „przejadane” i wydawane na bieżące potrzeby takie jak: pieluchy i mleko. Rodzice uczniów najczęściej finansują dodatkowe zajęcia, a licealistów najczęściej odkładają na konto oszczędnościowe.

  - Za 500+ opłacam zajęcia dodatkowe np. basen, wspólne wyjścia do teatru i na kakao. To pieniądze na ekstra wydatki - opowiada mama zerówkowiczki, która pracuje i wychowuje córkę sama.

  Joanna - samotna, pracująca mama gimnazjalistki i licealisty - otrzymane pieniądze przeznacza na czesne w prywatnej szkole. To dla niej szansa na to, żeby dzieci uczyły się w mniejszych grupach i rozwijały naukę języków, na miejscu w szkole.

  Dużo zależy także od statusu materialnego rodziców i tego, czy oboje pracują. Tam, gdzie powodzi się gorzej bądź pracuje tylko jedna osoba – pieniądze najczęściej wpadają do wspólnego budżetu i idą na dom.

  - Na co przeznaczamy z mężem 500+? Żebym ja to wiedziała? Po prostu zasilają domowy budżet - mówi Agnieszka, mama dwóch córek w wieku przedszkolnym i żłobkowym, przebywająca na urlopie wychowawczym.

  Na Ursynowie nie wykryto nadużyć

  Nie istnieją jeszcze procedury, które weryfikowałyby, na co faktycznie przeznaczane są fundusze z 500+. Świadczenie nie jest wliczane do dochodu, a jego los po trafieniu do rodziny, pozostaje z urzędowego punktu - nieznany. Ośrodki Pomocy Społecznej mają jednak prawo kontrolować czy świadczenie rzeczywiście się należy, choć wprowadzenie 500+ na każde dziecko znacznie ułatwiło tę sprawę. Na Ursynowie żadnych nieprawidłowości czy wyłudzeń nie wykryto.

  Nad stworzeniem narzędzi, które w przyszłości ułatwiłyby kontrolę nad wydatkowaniem 500+ pracuje za to urząd miasta. Na razie nie wiadomo jak urzędnicy wyobrażają sobie zbieranie informacji na ten temat.

  Czy popierasz program 500+?

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 42

  • 16
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 6
   OBOJĘTNY
  • 7
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~B 5 ponad rok temuocena: 75% 

   Jak to na co? Browarek, wodeczka, telewizorek,"jakiś all inkluzif"

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ERT 4 ponad rok temu

   Kwestie polityki socjalnej i rozwiązań dla firm muszą zostać przynajmniej zaczęte. Piątka to dobry start do wieloletniego planu.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ziomek 3 ponad rok temuocena: 75% 

   My z Samantą na browarki i fajeczki wiadomix, że czasem się w palnik przygrzeje to biale i zielone się zdaży ale genralnie to tylko taki lajcik na codzień żeby bie było

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~T 2 ponad rok temuocena: 33% 

   U mnie zbieramy na nowa podloge 1000zl miesiecznie.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Troskliwy 1 ponad rok temuocena: 76% 

   Pewnie na paliwo do stania w korku na Rosoła i Ken oraz na prąd do komputera gdzie na to mogą ponarzekać - a metro szybko bez korków.polecam.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.388 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021