REKLAMAA1_AUCHANDirect_od_12-03_do_13-04-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  REKLAMA

  Do ursynowskich rodzin zaczęły właśnie spływać decyzje o przyznaniu świadczenia Rodzina 500+ na kolejny rok. Na co przeznaczamy dodatkowy zastrzyk gotówki? Przejadamy czy inwestujemy?

  Już prawie 9 tys. wniosków o przyznanie świadczenia wpłynęło do urzędu dzielnicy, ci którzy wypełnili formularze w sierpniu, już zaczynają dostawać listowne potwierdzenia przyznania świadczenia. Ostateczny termin złożenia wniosku, gwarantujący wypłatę z wyrównaniem za październik, upływa 31 października.

  Postanowiliśmy sprawdzić na co ursynowianie wydają swoje 500+. Według Głównego Urząd Statystycznego, uruchomione 1 kwietnia 2016 r. świadczenie stanowiło przeciętnie 16,8% dochodu na 1 osobę w gospodarstwie domowym. Jest to więc pokaźny zastrzyk finansowy dla każdej rodziny.

  - Dodatkowe pieniądze przeznaczam na przedszkole, zajęcia pozalekcyjne i Radę Rodziców - mówi Magda, pracująca matka dwóch synów w wieku szkolnym i przedszkolnym.

  Rodzice trzech synów w wieku od 6 do 11 lat, Hanna i Jacek, oboje czynni zawodowo, przyznane im 1.000 złotych wpłacają co miesiąc na konto oszczędnościowe. Dzięki temu w przyszłości uzbiera się pokaźna suma na potrzeby dorosłych już dzieci. Jest to też zabezpieczenie rodziny na tzw. czarną godzinę.

  Na bieżące potrzeby maluchów i oszczędzanie dla starszych

  To na co, ursynowianie przeznaczają pieniądze w dużej mierze, zależy od wieku dzieci. W rodzinach z najmłodszymi najczęściej pieniądze są „przejadane” i wydawane na bieżące potrzeby takie jak: pieluchy i mleko. Rodzice uczniów najczęściej finansują dodatkowe zajęcia, a licealistów najczęściej odkładają na konto oszczędnościowe.

  - Za 500+ opłacam zajęcia dodatkowe np. basen, wspólne wyjścia do teatru i na kakao. To pieniądze na ekstra wydatki - opowiada mama zerówkowiczki, która pracuje i wychowuje córkę sama.

  Joanna - samotna, pracująca mama gimnazjalistki i licealisty - otrzymane pieniądze przeznacza na czesne w prywatnej szkole. To dla niej szansa na to, żeby dzieci uczyły się w mniejszych grupach i rozwijały naukę języków, na miejscu w szkole.

  Dużo zależy także od statusu materialnego rodziców i tego, czy oboje pracują. Tam, gdzie powodzi się gorzej bądź pracuje tylko jedna osoba – pieniądze najczęściej wpadają do wspólnego budżetu i idą na dom.

  - Na co przeznaczamy z mężem 500+? Żebym ja to wiedziała? Po prostu zasilają domowy budżet - mówi Agnieszka, mama dwóch córek w wieku przedszkolnym i żłobkowym, przebywająca na urlopie wychowawczym.

  OPS: Na Ursynowie nie wykryliśmy nadużyć

  Nie istnieją jeszcze procedury, które weryfikowałyby, na co faktycznie przeznaczane są fundusze z 500+. Świadczenie nie jest wliczane do dochodu, a jego los po trafieniu do rodziny, pozostaje z urzędowego punktu - nieznany. Ośrodki Pomocy Społecznej mają jednak prawo kontrolować czy świadczenie rzeczywiście się należy.

  - Na Ursynowie nie zdarzyły się ewidentne sytuacje nadużyć w tej kwestii. Nie zostały wykryte przez naszych pracowników, ani też zgłoszone - mówi Beata Oliwa z Ośrodka Pomocy Społecznej na Ursynowie.

  Nad stworzeniem narzędzi, które w przyszłości ułatwiłyby kontrolę nad wydatkowaniem 500+ pracuje za to urząd miasta. Na razie nie wiadomo jak urzędnicy wyobrażają sobie zbieranie informacji na ten temat.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Laluna 1 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Super. Fajnie. A ja mam uzdolnionego matematycznie i muzycznie jedynka, ale nie chodzi na żadne zajęcia dodatkowe bo nas na nie nie stać. Polisy na życie też żadnej nie ma bo mu nie przysługuje. Takie to podziały są. Rodzeństwa mieć nie może ze względów medycznych a i takich ze zabiorą te całe pięćset plus i zostanie się z ręką w....

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1203 sekundy
  REKLAMA