Zamknij

6 rzeczy, o których należy pamiętać przy pakowaniu przesyłek

08:48, 22.07.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 08:51, 22.07.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Ilość przesyłek nadawanych na świecie rośnie z roku na rok. Zarówno osoby prywatne, jak
i przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z usług firm kurierskich. Zanim paczka trafi do odbiorcy musi jednak przybyć długą drogę, podczas której narażona jest na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Warto zatem zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przesyłki, zwłaszcza że część przewoźników uzależnia pozytywne rozpatrzenie ewentualnej reklamacji właśnie od zastosowania poprawnej techniki pakowania towaru. O czym należy pamiętać, by paczka dotarła do celu
w nienaruszonym stanie?

Krok 1. Wybierz odpowiednie opakowanie

Zwróć uwagę, by rozmiar i wytrzymałość pudełka były dostosowane do przedmiotu, który zamierzasz w nim umieścić. Najlepiej wybierać opakowania sztywne i składające się z wielu warstw. Dla kilku- czy też kilkunastokilogramowych przesyłek odpowiednia będzie trzywarstwowa tektura, dla kilkudziesięciokilogramowych - nawet pięciowarstwowa. Pakowany przedmiot musi swobodnie mieścić się w kartonie. Ważne, by opakowanie nie było uszkodzone, dlatego powinniśmy raczej zrezygnować z używanych pudełek i wybierać nowe kartony, które dostępne są na rynku w różnorodnych kształtach i rozmiarach.

Krok 2. Starannie rozmieść przedmioty i wypełnij pustą przestrzeń

Jeżeli do opakowania wkładamy więcej przedmiotów, należy zwrócić uwagę, by towary nie stykały się ze sobą ani z tekturową ścianką. Wolną przestrzeń trzeba wypełnić papierem, pianką lub przeznaczonym do tego celu skropakiem, którego użycie nie powoduje zbędnego zwiększenia masy przesyłki. W ofercie niektórych producentów można nawet znaleźć skropak ekologiczny, wykonany z materiałów naturalnych, co z pewnością zainteresuje osoby, które cenią sobie troskę o środowisko.

Krok 3. Zabezpiecz opakowanie

Do zabezpieczenia kartonu należy stosować taśmy odporne na rozdarcia i nacisk np. z dodatkiem kauczuku. Istotna jest także sama technika oklejania. Taśmę umieść wzdłuż linii zamknięcia, na górze i na spodzie pudełka. Poprowadź także drugi pasek prostopadle do poprzedniego. Na koniec zastosuj dodatkowe wzmocnienie, oklejając krawędzie opakowania. Zwróć szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie dna kartonu. W przypadku pakowania cięższych przedmiotów oklej pudełko kilkoma warstwami taśmy.

Krok 4. Oznakuj karton

Stosowanie specjalnych etykiet stanowi cenną wskazówkę dla pracowników firmy kurierskiej i umożliwia transportowanie przesyłki we właściwy sposób. Warto stosować zatem naklejki „góra”, „dół”, a także etykiety ostrzegawcze, na których znajdzie się informacja o delikatnej zawartości pudełka np. „Ostrożnie! Szkło”. Dzięki temu nasza paczka będzie przewożona ze szczególną starannością.

Krok 5. Umieść etykietę z adresem w odpowiednim miejscu

Etykietę z adresem należy przykleić w widocznym miejscu, najlepiej na górze paczki. Pamiętaj, że kartka z danymi odbiorcy nie może być zasłonięta taśmami i umieszczona na krawędziach lub na łączeniach klap opakowania. Trzeba także upewnić się, czy wszystkie informacje zostały wydrukowane prawidłowo.

Krok 6. Skontroluj wagę i sprawdź limity

W przypadku przekroczenia określonego limitu kilogramów przesyłka będzie musiała zostać umieszczona na specjalnej palecie. Dokładny limit wagowy zawarty jest w wytycznych poszczególnych firm kurierskich, ale zazwyczaj status przesyłki paletowej otrzymują paczki powyżej 50 kilogramów. Kartony umieszczone na palecie należy zabezpieczać folią stretch, która nie tylko zapewnia należytą stabilizację towarów, lecz także chroni je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych np. kurzu czy wilgoci.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności paczka jest już gotowa do nadania. Dzięki sześciu prostym wskazówkom przygotowywanie przesyłek nie będzie sprawiać już żadnego problemu, a zastosowanie prawidłowej techniki pakowania pomoże uchronić zawartość przed uszkodzeniem.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%