Zamknij

7 korzyści ze stosowania Agile w tworzeniu oprogramowania

17:48, 03.06.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 17:51, 03.06.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Obecnie Agile jest jednym z najpopularniejszych sposobów zarządzania projektami ze względu na swoją elastyczność, zmienność i responsywność. Początek tej metodyki sięga 2001 roku wraz ze stworzeniem Agile Manifesto, a obecnie jest standardem w tworzeniu oprogramowania.

Dane z raportu "State of Agile 2021" pokazują znaczny wzrost popularności oraz wdrażania Agile w zespołach programistycznych z 37% w 2020 r. do 86% w 2021 roku. Przyjęcie metodyki zwinnej jest niezwykle ważne dla skutecznego rozwoju oprogramowania, jak i całych organizacji.

Czym jest zwinne tworzenie oprogramowania?

W dużym skrócie zwinne tworzenie oprogramowania polega na dzieleniu dużych projektów oprogramowania na niewielkie cykle rozwojowe zwane sprintami. Każdy sprint trwa od dwóch do czterech tygodni, podczas których zespoły opracowują określone funkcje i udostępniają prototyp właścicielowi produktu. Ten z kolei sprawdza zmiany oraz przekazuje informację zwrotną, którą zespół wdraża przed przystąpieniem do tworzenia kolejnych funkcji produktu. Dzięki regularnej informacji zwrotnej wiadomo, jak ulepszyć oprogramowanie, aby zaspokoić potrzeby klientów.

Korzyści metodyki Agile w trakcie rozwoju aplikacji

Metodologia Agile wpływa na przejrzystość procesów, przewidywalność dostaw i rozwój zorientowany na klienta. Oto kilka głównych powodów i korzyści, dlaczego Agile jest stosowany przez najlepsze firmy do zarządzania ich projektami:

1.   Terminowa i przewidywalna dostawa

Dzięki krótszym etapom tworzenia oprogramowania i pracy w sprintach szybciej otrzymasz działający produkt. Zespoły koncentrują się tylko na opracowywaniu niektórych funkcji produktu na każdym etapie sprintu, co pomaga im szybko zrozumieć, czy dane podejście działa, czy nie. Ułatwia to przewidywanie zagrożeń i opracowywanie skutecznych planów ograniczania ryzyka, co wpływa na płynne działanie projektu.

2.   Większa elastyczność

Praca podzielona na etapy pozwala wyciągać wnioski, uczyć się i weryfikować, które elementy działają, a które wymagają poprawy. Krótkie i łatwe w zarządzaniu iteracje pozwalają zespołowi lepiej dostosować się do zmieniających się wymagań, przejrzeć wcześniej uzgodnione plany i zmienić priorytety nawet w ostatniej chwili. Zespoły pracują w krótszych sprintach i otrzymują na bieżąco informację zwrotną od właściciela produktu. Wszystkie te aspekty pozwalają na dopasowanie do potrzeb klienta – również pod kątem godzinowym czy w obszarze prowadzonej dokumentacji.

3.   Lepsza kontrola

Agile umożliwia menedżerom lepszą kontrolę nad projektem dzięki jego przejrzystości, sprawdzaniu jakości oraz integracji informacji zwrotnych. Zwinne zarządzanie zapewnia wysoką jakość w trakcie całego etapu realizacji projektu. Dzięki temu wszyscy interesariusze (w tym klienci),  są zaangażowani w proces projektowania dzięki codziennym raportom z postępów.

4.   Zadowolenie Klienta

W Agile klient jest zawsze zaangażowany w proces podejmowania decyzji, co ułatwia partnerskie podejście do projektu i poprawia jakość współpracy. Zespół zawsze dokonuje zmiany w oparciu o opinie użytkowników, dokonuje przeglądu procesów i zasobów oraz opracowuje produkt, który odpowiada potrzebom klienta i rozwiązuje jego problemy. W ten sposób właściciel produktu jest przekonany o zgodności aplikacji z wymaganiami projektu.

5.   Minimalizacja pracy

Metodyka zwinna Agile zwiększa korzyści, przy jednoczesnym zmniejszeniu niezbędnej pracy. Analiza korzyści wpływa na szybszy rozwój, dzięki czemu produkt już we wczesnej fazie może zacząć na siebie zarabiać (co przy okazji daje sporo nowych możliwości – m.in. w obszarze feedbacku lub dodatkowych funkcjonalności).

6.   Ciągłe doskonalenie

Metodyki zwinne umożliwiają członkom zespołu naukę podczas wspólnych doświadczeń.  Zespół Agile organizuje spotkania retrospektywne, aby przeanalizować swoje wyniki z poprzedniego sprintu, tak by określić, co działa, a co nie. Te pozytywne dyskusje pomagają również członkom uczyć się od siebie nawzajem i motywować się do osiągania coraz lepszych rezultatów.

7.   Produkt końcowy wysokiej jakości

Dzięki kontroli jakości i regularnemu testowaniu, z każdym sprintem zespoły programistyczne poprawiają jakość produktu końcowego. Gdy klient pozostaje zaangażowany w proces rozwoju i udziela regularnego feedbacku na temat projektu, zmniejsza się ryzyko ponoszenia niepotrzebnych kosztów, a produkt jest doskonalony. 

Zgodnie z metodą Agile od lat pracuje Studio Software, wyróżniając się przy tym elastycznością i efektywnością w dostarczaniu aplikacji. Nasz zespoły zrealizowały już dziesiątki projektów na czas i w ramach budżetu – a wszystko to spełniając wymagania naszych klientów. Dowiedz się więcej o ofercie Studio Software na stronie i blogu firmy.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%