Zamknij

80. rocznica rozpoczęcia akcji "Reinhardt". Specjalny cykl w UCK "Alternatywy"

16:22, 16.03.2022 Greta Sulik Aktualizacja: 16:26, 16.03.2022

W marcu 1942 roku rozpoczęła się nazistowska akcja "Reinhardt", której celem był mord ludności żydowskiej. UCK "Alternatywy" chce upamiętnić ofiary tego ludobójstwa i przypomnieć mieszkańcom naszej dzielnicy o wydarzeniach sprzed 80 lat. Szykuje się cykl ciekawych spotkań, seansów i spektakli przybliżających Holokaust.

W piątek, 17 marca w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" rusza cykl "I zaczęła się Zagłada...". Termin wydarzenia nie jest przypadkowy. Mimo że historycy nie są w stanie dokładnie określić daty rozpoczęcia Holokaustu, to właśnie w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczął się "Reinhardt". Celem tej akcji było wymordowanie Żydów z pięciu dystryktów Generalnego Gubernatorstwa - warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego. Zamordowano wówczas ponad 2 miliony ludzi - w sumie podczas II wojny światowej z rąk nazistów zginęło ok. 6 milionów Żydów.

- Po osiemdziesięciu latach niespotykane w dziejach świata ludobójstwo przestaje być przestrogą na przyszłość. Postanowiliśmy więc przypomnieć tragedię polskich Żydów - mówi dyrektor Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” Krzysztof Czubaszek.

Prawda historyczna

Dyrektor "Alternatyw" zauważa, że tematyka Holokaustu jest często zakłamywana i wymaga ciągłego przypominania, aby nie zniknęła z kart historii. Cykl "I zaczęła się Zagłada..." ma przypomnieć ursynowianom, jak ważna jest pamięć o antysemickich działaniach nazistów.

- Zastanowimy się, co dziś dzieje się z pamięcią o Holokauście, dlaczego bywa instrumentalnie wykorzystywana i zakłamywana. Pokażemy też, że życie jest silniejsze niż Zagłada - dodaje Czubaszek.

W UCK od piątku do soboty będziemy mieli okazję obejrzeć wystawę fotografii, występy i film, a także posłuchać debaty uznanych historyków. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wejściówki można odebrać w recepcji UCK "Alternatywy" lub na biletyna.pl (poniżej znajduje się program, aby wybrać bilety na wydarzenie, należy kliknąć jego nazwę).

Program:

18 marca (piątek) godz. 17 – „Życie silniejsze niż śmierć” – wystawa zdjęć Pawła Figurskiego

Paweł Figurski jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, autorem zdjęć do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych. Jego przygoda ze sztukami wizualnymi rozpoczęła się od fotografii, do której często wraca. Z aparatem wiele razy przemierzał Izrael oraz towarzyszył Żydom przyjeżdżającym do dawnych sztetli, w których mieszkali ich przodkowie i cadykowie. Obserwował i dokumentował żydowskie życie, takie jak to, którym tętniła przedwojenna Polska. Zostało ono skazane na zagładę, a jednak przetrwało – odrodziło się i kwitnie, choć już głównie poza granicami naszego kraju. Odwiedzając jerozolimską dzielnicę Mea Szearim czy położony w telawiwskim dystrykcie Bnei Brak, można się poczuć jak w polskich miasteczkach przed Zagładą, a wizyty chasydów w Leżajsku czy Lelowie na chwilę ożywiają zniszczony przez nazistów świat.

18 marca (piątek) godz. 19 – spektakl „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” (reż. Sławomir Holland) - kliknij po wejściówkę.

Adaptacja teatralna słynnego tekstu Zvi Kolitza, według krytyczki teatralnej Jagody Hernik Spalińskiej napisanego „pod wpływem uczucia, które jidyszkajt («żydowskość») łączy ze zjawiskiem dybuka. Jest to uczucie tak przemożnej empatii żywego do zmarłego, że aż przypomina opętanie”. Zvi Kolitz doświadczył go, kiedy dowiedział się o okrucieństwach Zagłady. Według Hernik Spalińskiej to, co bohater utworu Kolitza, Josel Rakower, pragnie przekazać, „jest czymś więcej niż opisem nieludzkiej męki – to świadectwo tryumfu życia opartego na wartościach. Wartościach większych niż największe zło, jakie jeden człowiek może wyrządzić drugiemu”. Wystąpią: Sławomir Holland (interpretacja tekstu) oraz Jacek Dziołak (klarnet).

19 marca (sobota) godz. 16 – występ „Z głębokości wołam do Ciebie…” - kliknij po wejściówkę

Występ łączący poezję i muzykę oparty na poemacie „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie”, poświęconym wszystkim tym, którym przyszło żyć i ginąć w tragicznym okresie Zagłady. Icchak Kacenelson, autor poematu, opisuje nie tylko swoje tragiczne doświadczenia, ale opłakuje cały naród żydowski. W koncercie udział wezmą: Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Henryk Rajfer – śpiew, Etel Szyc – słowo, Marek Wroński i Piotr Szyc – skrzypce, Teresa Wrońska – fortepian.

19 marca (sobota) godz. 18 – debata z udziałem publiczności „Zmagania z pamięcią” - kliknij po wejściówkę

Historycy Holokaustu i przedstawiciele najważniejszych instytucji i ośrodków badawczych zajmujących się polską pamięcią o Zagładzie porozmawiają o tym, co dziś z tą pamięcią robimy, jak nad nią pracujemy i wreszcie – jak naginamy ją do aktualnych potrzeb politycznych czy ideologicznych. Spotkanie poprowadzi pisarz, dziennikarz i reporter Paweł Smoleński. Uczestnicy debaty: dr Agnieszka Haska (Centrum Badań nad Zagładą Żydów), Olga Szymańska (Żydowski Instytut Historyczny), dr Hanna Węgrzynek (Muzeum Getta Warszawskiego), dr Krzysztof Czubaszek (Finkler Institute of Holocaust Research, Uniwersytet Bar-Ilana), dr Krzysztof Persak (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN).

19 marca (sobota) godz. 20 – pokaz filmu „Syn Szawła” (reż. László Nemes) - kliknij po wejściówkę

Porażający filmowy obraz Zagłady, uhonorowany Oscarem, kilkoma nagrodami na festiwalu w Cannes, Złotym Globem oraz statuetką BAFTA. Reżyser László Nemes przedstawia 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie Zagłady. Akcja toczy się na krótko przed wybuchem buntu. Czy pomimo przerażającej rzeczywistości bohaterowi uda się ocalić resztki człowieczeństwa?

(Greta Sulik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%