REKLAMAA1-SanGiovanni--01-06----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 października 2019, 12:08

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Dziś senior w Internecie nie tylko wysyła maile i prowadzi wideorozmowy. Obecnie coraz więcej osób, które przekroczyły 50. rok życia w sieci szuka informacji, rozrywki, nawet nowych znajomości. Emeryci stają się coraz bardziej aktywni cyfrowo, ponieważ zdają sobie sprawę, że dostęp do komputera jest sposobem na kontakt ze światem, a więc walką z wykluczeniem i samotnością – czyli tym, z czym, niestety, zmagają się na co dzień.

  Senior w Internecie, czyli kto?

  Chociaż osoby 55+ stanowią ponad 15% populacji Polski i chociaż seniorzy w sieci stają się z roku na rok coraz bardziej aktywni, wciąż pozostają nieokreśloną, marginalizowaną grupą społeczną. W języku polskim nie ma w zasadzie definicji słowa „senior”, która dokładnie pokazywałaby, kto tak naprawdę może szczycić się tym tytułem. A seniorzy w Internecie to zarówno młodzi dziadkowie przed emeryturą, którzy mieli już styczność ze światem cyfrowym, jak i osoby z pokolenia BC (before computers), żyjącego w erze bez komputerów. Przepaść między nimi jest ogromna, choć dotyczy raczej sfery umiejętności, sprawności niż potrzeb i oczekiwań.

  Bo przecież seniorzy chcą tak samo uczestniczyć w „normalnym życiu”, jak wszyscy inni. Wielu z nich wciąż jeszcze powtarza, że „nie rozumie tego świata”, ale stopniowo coraz więcej 60-, a nawet 80-latków, chce przejść z postawy biernej w aktywną. Pytają zatem dzieci i wnucząt, czym jest Internet i proszą, by pokazać im, jak z niego korzystać. Niestety, młodzi zwykle nie mają czasu, a niekiedy także i cierpliwości, na uczenie babci czy dziadka obsługi komputera. W pewnym stopniu wpływa na to wciąż tak silny stereotyp osób starszych, mylnie przecież sugerujący, że seniorzy nie nadają się do Internetu, boją się go i nie są w stanie pojąć. Najgorsze jest to, że myślą tak nie tylko młodsi, ale również i starsi, przez co narzucają sobie niepotrzebne ograniczenia.

  A jak pokazują badania, senior w internecie to osoba aktywna, ciekawa świata, która często czuje się młodziej, niż wskazuje na to metryka. Obecność seniorów-internautów jest dziś 5-krotnie wyższa w stosunku do 2014 roku (Silver Book 2019). Z raportu o jakości życia osób starszych, opracowanego przez GUS w 2015 roku wynika, że 13% osób 65+ korzysta z Internetu codziennie lub prawie codziennie. Z kolei statystyki uzyskane przez Megapanel/PBI pokazują, że z sieci w 2016 roku korzystał co piąty Polak 55+, kiedy w 2005 r. był to zaledwie odsetek (3,4%).

  Co robi senior w sieci?

  Dlaczego seniorów w sieci jest coraz więcej? Z jednej strony wpływa na to niż demograficzny, czyli to, że jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, z drugiej natomiast fakt, iż wiek emerytalny osiągają pokolenia, które doświadczyły rewolucji technologii i cyfryzacji. Ale z Internetu korzystają także ci, którzy nigdy wcześniej nie mieli z nim nic wspólnego. W dużej mierze do popularyzacji edukacji cyfrowej seniorów przyczyniła się fala emigracyjna. Komputer z dostępem do Internetu stał się tanim sposobem na utrzymanie kontaktów z bliskimi. A chęć utrzymania więzi rodzinnych motywowała osoby starsze do pokonywania stereotypów i uczenia się nowych umiejętności. Udało się, a dalej poszło już lawinowo. 

  Pierwsze lata 2000 to boom na wszelkiego rodzaju kursy obsługi komputera i Internetu dla seniorów organizowane na uniwersytetach trzeciego wieku, w dzielnicowych domach kultury i bibliotekach. To czas pierwszych akcji „bezpieczny senior w sieci”. To moment, kiedy właśnie dla osób starszych zaczęły powstawać ogólnopolskie inicjatywy, jak na przykład prowadzony od 2003 roku do dziś program e-Akademia UPC, oferujący osobom starszym różnego rodzaju pomoc w poznaniu wirtualnego świata – podręczniki, szkolenia, kursy.

  W efekcie tych wszystkich działań wyłonił się dzisiejszy senior-internauta, kontrastowo wciąż niepewny swoich umiejętności i możliwości, a zarazem łaknący wiedzy, ambitny. Co robi dziś polski senior w Internecie? Wspomniany już raport GUS mówi, że emeryci korzystają z sieci, by znaleźć potrzebne informacje i opłacić rachunki, ale również skorzystać z portali społecznościowych, zrobić zakupy i załatwić sprawy urzędowe. Jak sami przyznają, seniorzy w Internecie lubią dzielić się zdjęciami, szukać nie tylko porad medycznych, ale i inspiracji kulinarnych, poznawać ludzi, zwiedzać świat i jak powiedziała pewna starsza pani, po prostu żyć i marzyć. 

  Po co seniorowi Internet?

  To prawda, że seniorów w Internecie jest z roku na rok coraz więcej. Trzeba jednak podkreślić, że dojrzali internauci to przede wszystkim mieszkańcy wielkich miast z przodujących województw: mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego. Ogromna część osób starszych w dalszym ciągu znajduje się w kręgu wykluczenia cyfrowego, o którym przesądza oprócz miejsca zamieszkania także wiek (i związane z nim ograniczenia percepcyjne, manualne, psychologiczne), poziom dochodów (aż 50% seniorów w Polsce nie ma dostępu do komputera) i czynniki kulturowe (w tym również postrzeganie stereotypowe). 

  Uczenie się zupełnie nowych umiejętności jest z pewnością dość trudne dla osób starszych. Mimo to warto zachęcać rodziców, babcie i dziadków do podjęcia takiej aktywności. Senior, dzięki temu że jest obecny w sieci, poza nią staje się bardziej samodzielny, pewniejszy siebie i swojej wartości. Internet daje szansę poczucia przynależności i umocnienia więzi. Pozwala pokonać samotność – doświadczenie tak dziś powszechne. A co więcej jest narzędziem do trenowania sprawności funkcji poznawczych. Nowe połączenia neuronowe mogą tworzyć się nawet po 70-tce, jednak konieczna jest do tego odpowiednia stymulacja. Komputer z dostępem do Internetu jest tak samo potrzebny seniorom, jak i ludziom młodszym. Przede wszystkim dlatego, że poprawia ich jakość życia, a to jak się zdaje, koronny argument, przemawiający za tym, że Internet jest seniorom potrzebny.


  A czy Twoja babcia korzysta z komputera? Jeśli nie, załatw jej prostego PC-ta lub choćby tablet (którego obsługa może nawet okazać się łatwiejsza) podłącz go do światłowodu UPC i zdobądź się na cierpliwość, by pokazać jej jak może stać się bardziej samodzielna, niezależna i zadowolona. Bo z pewnością na to zasługuje!

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.2051 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-06----30-06-2020