REKLAMAA1 SanGiovanni 01.09.2021 - 30.09.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 lipca 2021, 15:01 komentarzy 8

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Dąb Mieszko I - duma Ursynowa i Warszawy - jeszcze przed pożarem

  Dąb Mieszko I - duma Ursynowa i Warszawy - jeszcze przed pożarem (SK)

  Ursynów uważany niegdyś za betonową sypialnię Warszawy, może się pochwalić nie tylko zadbanymi parkami i dużymi terenami zielonymi, ale też imponującą liczbą pomników przyrody. Przez 40 lat udało nam się nie tylko zadbać o to, co zastaliśmy, ale też dodać wiele od siebie.

  Lato w pełni, a to świetna okazja, żeby urządzić sobie spacer po najbardziej imponujących alejach Ursynowa, i to nie po alei KEN czy Rodowicza "Anody". Do wyboru mamy drogi obsadzone kasztanami, brzozami i lipami. Nad wszystkim czuwa Dąb Mieszko I i jego stary druh Dąb Hetman. A według rejestru wojewody mazowieckiego, na Ursynowie mamy 45 drzew i grup drzew, uznanych za pomniki przyrody.

  Ścieżka historii - Aleja Kasztanowa

  Droga łącząca Kabaty i Moczydło została obsadzona w… 1815 roku na rozkaz cara Aleksandra I. Ciekawe jest to, że nie przebiegał tamtędy wówczas żaden szlak. W momencie sadzenia drzewa miały stosunkowo duże rozmiary, tak duże, że mogły ukryć agentów chroniących władcę. Była to więc ewidentnie droga ewakuacyjna dla cara, który dopiero co „odzyskał” ziemie Polskie.

  Dzisiaj niektóre drzewa w alei mają blisko 200 lat i 40 metrów. Można spotkać tu również inne gatunki m.in. głóg jednoszyjkowy, gruszę pospolitą, imponujące topole białe i dęby szypułkowe. Oprócz licznej roślinności, spacerując Aleją Kasztanową, napotkamy też wiele śladów dawnych lat. Zobaczymy miejsca, w których wydobywano glinę do budowy Dworu w Natolinie i krzyż upamiętniający romantyczną historię rodziny Karniewskich z czasów powstania styczniowego.

  Szlak dobrej energii - Aleja Brzozowa

  Cierpiący z powodu złego samopoczucia, powinni czym prędzej udać się na ulicę Ludwinowską. Tu bowiem znajduje się Aleja Brzozowa – piękna zielona enklawa obsadzona drzewami, które słyną ze swojej dobrej energii.

  O ile o Alei Kasztanowej słyszał każdy rodowity ursynowianin, o tyle Aleja Brzozowa może być dla wielu nowym odkryciem. Mieści się na na prywatnej działce przy Ludwinowskiej 30, tuż obok Puławskiej. Szpaler blisko 60 drzew, z których każde ma ok. 45 lat robi imponujące wrażenie o każdej porze roku.

  Mocne korzenie - Aleja Lipowa

  Wybierając się na spacer wzdłuż ulicy Moczydłowskiej trafimy na ruiny stajni na terenie dawnego folwarku Moczydło, na kapliczkę i krzyż przydrożny, a przede wszystkim na aleję drzew, i to nie byle jakich. Na skrzyżowaniu Moczydłowskiej i Rolnej rośnie pięć dorodnych lip drobnolistnych o obwodach pni od 203 do 363 cm, wszystkie wpisane do rejestru pomników przyrody.

  Król Ursynowa - Dąb Mieszko I

  Każdy spacerujący ul. Nowoursynowską, w kierunku Parku Natolińskiego, trafi na jedno z najstarszych drzew w Polsce – na Dąb Mieszko I. Z tabliczki dowiemy się, że ten imponujących rozmiarów dąb szypułkowy liczy sobie ok. 630 lat. Jest jednym z ostatnich mieszkańców rosnącej kiedyś na terenach Ursynowa Puszczy Mazowieckiej.

  Nie tylko wiek, ale także rozmiary ma imponujące, wysokość 26 metrów, a obwód pnia prawie 8,5 metra. O Mieszka od lat dbają miłośnicy przyrody, jest od ostatniego pożaru wreszcie odpowiednio zabezpieczony i konserwowany.

  Hetman i inni

  Mieszkańcy zapytani o swoje ulubione drzewo rosnące w dzielnicy zgodnie odpowiadają: pradziadek Mieszko. Na szczęście nie spoczywa na nim odpowiedzialność za wszystkie drzewa Ursynowa, bo do orszaku króla dołączają kolejno: 260-letni Dąb Hetman - mieszkaniec Powsina, Babcia Wierzba, która od lat płacze przed Domem Sztuki, młodzian – Platan z Parku Jana Pawła II i wiele innych drzew, budzących pozytywne emocje.

  Jedni wspominają spacery z dziadkiem w cieniu kasztanowców, inni dziecięce wspinaczki po konarach. Najstarsi mieszkańcy Ursynowa byli przy narodzinach wielu nowych pięknych parków i zagajników, które rosły na ich oczach. Dziś z wielu okien rozpościera się widok na kolorowe korony drzew. A wszyscy, którzy dosadzają kolejne, zapiszą się na kartach bogatej historii Ursynowa. Zwłaszcza, że niedawno dzielnica uruchomiła program "Zostać sponsorem drzewa na Ursynowie". Każdy, legalnie, może posadzić roślinę na miejskim terenie.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 327

  • 132
   BARDZO PRZYDATNY
  • 103
   ZASKOCZONY
  • 85
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~nick_znik 8 miesiąc temu

   Alejka brzozowa to rozczar. Pojechaliśmy kiedyś ją obejrzeć, a tu brama i zakaz wejścia. Zdjęcie można było tak wykadrować żeby widać było że robione jest zza płotu.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 7 2 miesiące temuocena: 100% 

   Mieszkałem już w paru dzielnicach i Ursynów zdecydowanie najbardziej zachwycił mnie zielenią. Dzięki za ten artykuł, może wybiorę się na spacer.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Koszałkikocopałkikiempy 6 ponad rok temuocena: 64% 

   Czego się bartosz nie dotknie to sp....i. Tak więc nie dziwi coraz mniej zieleni w dzielnicy... Szkoda tylko, że kempa ma na tobwywalone :/

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pietrucha 5 ponad rok temuocena: 57% 

   Dobrze wiedzieć, że na Ursynowie są jeszcze jakieś drzewa, anie tylko asfalt, beton i fabryka smogu czyli autostrada POW.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 4 ponad rok temuocena: 55% 

   Fabryka smogu ruszy jesienią gdy ruszy sezon grzewczy.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 28 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Z Kabat 3 ponad rok temuocena: 71% 

   JESZCZE są. Ale ich dni są policzone. Ursynów już niedługo zamieni się w betonowo-asfaltową pustynię. Dlatego dobrze, że mamy MUZEUM DRZEW opisane w artykule.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 15 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alleluja 2 ponad rok temuocena: 89% 

   Zdjęcia pięknych drzew brzozowych na prywatnej posesji nie poprawią niezadowolenia mieszkańców Ursynowa , z obecnego sposobu zagospodarowania niegdyś pięknego fragmentu Warszawy, a dziś zabetonowanej dzielnicy Ursynów .

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 1 miesiąc temu

   a może zagłosuj w następnych wyborach na tych, którzy podejmą walkę ze smogiem i pomogą w wymianie kopciuchów, bo to one są największym źródłem smogu.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.5234 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.08.2021 - 31.10.2021